Як скасування довідки ВПО допоможе виплаті пенсій мешканцям окупованого Донбасу

Пенсіонерам, що проживають на окупованих територіях Донбасу, не потрібно буде реєструватися як внутришньо переміщені особи

Як скасування довідки ВПО допоможе випла…

Наприкінці року у Верховній Раді зареєстрували законопроект №2083д "Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на  пенсіющодо врегулювання отримання пенсій мешканців окупованого Донбасу та переселенців. Зараз проект закону вже розглянули на комітеті і внесли до порядку денного сесії Верховної Ради. Тож саме час більш докладно пояснити, що зміниться для цих категорій населення, якщо законопроект стане законом. 

Отже, перше, що кидається в очі, у законопроекті окремо зазначаються категорії громадян - переселенці і ті особи, що проживають на окупованій території. Це й насправді не одне й те саме, хоча мешканцям окупованих територій останні 5-6 років доводилося реєструватися переселенцями, щоб отримати свою пенсію. У новому законопроекті ці категорії розділені і тепер пенсіонерам, що проживають на окупованих територіях Донбасу, не потрібно буде реєструватися як внутришньо переміщені особи для того, щоб здійснити своє право на отримання пенсій.

Здійснення цього права регулюватиме нова стаття 48-2, яка зазначена у законопроекті: Виплата пенсій особам, які проживають на тимчасово окупованих територіях України.

Ця стаття має три підпункта: 

1. Виплата пенсій особам, які проживають на тимчасово окупованих територіях України та не перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи, здійснюється територіальним підрозділом Пенсійного Фонду України за місцем  їхнього звернення. Пенсія виплачується щомісяця за умови періодичного проходження особою ідентифікації один раз на 6 місяців. Порядок проходження ідентифікації пенсіонерами, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, визначається Кабінетом Міністрів України.

2. Заява про призначення (перерахунок) пенсії і відновлення виплати пенсії та необхідні документи від таких осіб подаються до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України особисто або через представника, який діє на підставі виданою йому довіреності, посвідченої нотаріально.

3. Виплата пенсій, що призначені особам, які проживають на тимчасово окупованих територіях, здійснюється безпосередньо особі або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, через мережу установ і пристроїв уповноважених банків або за зазначеним у заяві місцем знаходження організації, що здійснює виплату і доставку пенсій, тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Крім того, згідно зі змінами, що вносяться законопроектом, обчислення і призначення пенсії переселенцям та особам, що проживають на окупованому Донбасі ограни Пенсійного фонду мають здійснювати на підставі електронних пенсійних справ. Офіційно це називається - персональна облікова картка в системі персоніфікованого обліку відомостей  у  системі  загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Тобто, якщо у переселенця або мешканця окупованого донбасу немає на руках паперової пенсійної справи (вона може бути втрачена в архівах, загублена або що завгодно), то Пенсійний фонд не може відмовити людині у призначенні виплат. Фонд має орієнтуватися на електронну справу і виплати здійснити. 

"Органи Пенсійного фонду України не можуть відмовити у призначенні пенсії внутрішньо переміщеним особам або особам, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, на підставі неможливості проведення перевірки первинних документів, поданих для визначення права на пенсію", - йдеться у законопроекті.

Також документ врегульовує виплату пенсійних боргів. Тут мова про пенсіонерів, які з 2014 року жодного разу не зверталися по свої пенсії в Пенсійний фонд. Виплату цих боргів мав врегулювати Кабмін окремим порядком, який за кілька років так і не розроблений. Якщо даний законопроект буде ухвалено, ніяке рішення Кабміну буде не потрібне. На сьогодні немає інформації про загальний борг України по пенсіям перед мешканцями окупованого Донбасу, останні дані відомі станом на липень 2018 року - це 62 млрд грн.

За словами правового аналітика БФ "Право на захист" Анастасії Одинцової, цей борг кожного дня тільки збільшується. 

"Цей борг буде зростати, кожного дня і ми все рівно змушені будемо його виплатити. А в першу чергу, якщо будуть далі розгляди справ в ЄСПЛ (Евросуд з прав людини - ред.), то Україна буде змушена виплатити ці борги разом з пенею. Чим більше буде затягуватися цей процес, тим більша буде діра у Пенсійному фонді", - сказала Одинцова.

Вже зараз, якщо законопроект Рада ухвалить, навантаження на бюджет Пенсійного фонду стане колосальним, але не ухвалюючи цю систему виплат, борг тільки збільшиться і навантаження буде ще більшим. Обирати тут доведеться між "погане і дуже погане".

У законопроекті сказано, що суми пенсій, які не були нараховані та/або виплачені з моменту припинення фінансування органів пенсійного фонду України у зв’язку зі збройним конфліктом, тимчасовою окупацією, повсюдними проявами насильства, порушеннями прав людини та надзвичайними ситуаціями воєнного, природного чи техногенного характеру, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком починаючи з наступного місяця з моменту звернення. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. 

Такий саме порядок виплат передбачено законопроектом щодо "недоотриманої пенсії спадкоємцям померлих пенсіонерів з числа внутрішньо переміщених осіб, а також осіб, які проживали на тимчасово окупованих територіях".

Врегулювати виплату пенсій мешканцям окупованої території та переселенцям Україну просили і міжнародні організації.

У 2018 році ООН закликала владу України відмінити прив‘язку місця реєстрації до виплати пенсій. Зокрема, агенство ООН у справах біженців наголошувало ще у 2016, що "пенсійний туризм" як явище, взагалі не повинно існувати, адеж пенсія - це Конституційне право громадянина.

В ООН пропонували розділити поняття "пенсії" і "державна допомога переселенцям". Якщо перше повинно бути гарантованою виплатою, друге виплачувати тільки тим, хто живе на підконтрольній Україні території. 

До того ж, жоден правозахисник не казав про те, що Україна повинна возити гроші в "Л-ДНР", щоб виплачувати пенсії на цій території. Люди повинні все ж таки самі приїхати, але не проходити кола пекла, не помирати на КПВВ, як це відбувається останні 5,5 років.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донбас

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"