Зрада в кубі: як "папєрєдники" Гройсмана познущалися над переселенцями
Розбіжності в законодавстві можуть залишити майже всіх вимушених переселенців у чотирьох областях України без державної допомоги
- Донбас
-
29 квітня 2016 18:00
Деякі волонтери, які допомагають переселенцям, підозрюють, що закамуфльовані спроби лишити переселенців без підтримки робляться цілком свідомо у Донецькій, Луганській, Запорізькій та Харківській областях. Depo.Донбас намагався з’ясувати, чому припинили призначати допомогу людям, які тікають від війни.
Спадок від уряду Яценюка
Уся проблема - в штампах на довідках переселенців, які через законодавчі колізії тепер не можуть ставити ані міграційна служба, ані місцеві органи влади. А немає штампу - немає і виплат.
За словами заступника краматорського міського голови з гуманітарних питань Наталі Чукової, процедуру реєстрації тимчасово переміщених осіб регламентує спеціальна постанова Кабінету Міністрів. Саме в цій постанові зазначено, що у довідці переміщеної особи має бути відмітка Міграційної служби. "З початку квітня функції реєстрації городян за місцем перебування були передані від Міграційної служби спеціально сформованим підрозділам органів місцевого самоврядування. Але змін до постанови не внесли. Склалася ситуація, коли відмітку має право ставити той, хто не має такої можливості, а підрозділ, який це може зробити, не має такого права", - розповіла Чукова.
За її словами, на місцевому рівні розглядалося питання можливості ухвалення якогось рішення, яке дозволило б ставити цю відмітку новому підрозділу мерії. У ситуацію втрутилися правоохоронці та попередили, що такі дії будуть розцінені як перевищення повноважень, а на його автора буде чекати карна відповідальність.
На думку Чукової, вирішити цю ситуацію можна було б дуже просто. Кабінет Міністрів своїм рішенням мав би внести зміну у власну постанову, або прописати, що цей штамп мають ставити спеціальні підрозділи місцевого самоврядування, або взагалі скасувати необхідність цього штампу.
За словами нашого джерела у Міністерстві соціальної політики, вони навіть готували проект відповідного рішення до засідання Кабміну, яке відбулося 27 квітня. Втім, з невідомих причин це питання навіть не потрапило до порядку денного.
Кого торкнулася проблема
Від проблеми зі штампами страждають далеко не всі вимушені переселенці. Справа в тому, що більшість з них мають дійсні довідки, які вони отримали ще до нововведень. Втім, термін дії такої довідки – шість місяців, тож із кожним днем кількість людей, які будуть втрачати соціальні виплати через неузгодженість дій посадовців, буде збільшуватися.
За словами координатора проекту "SOS-Краматорськ" Олександра Ворожкова, яка спеціалізується на допомозі переміщеним особам, зараз страждають здебільшого новоприбулі переселенці та ті, в житті яких відбулися якісь зміни. "Людина одружилася, змінила прізвище, народила дитину, просто щойно виїхала з окупованих територій. Цій людині потрібна нова довідка, на яку нема кому ставити печатку, без якої вона не дійсна", - розповів Ворожков. Щоденно, він змушений пояснювати абсурдність ситуації сотням людей, для яких ці виплати – єдине джерело існування.
Втім, є й ще одна категорія переміщених осіб, яка втратила можливість отримувати соціальні виплати. Це люди з так званих "списків СБУ". Ще на початку року Служба Безпеки України передала Пенсійному фонду та службі соцзахисту списки осіб, які, на їхню думку, займаються "пенсійним туризмом" – мешкають на окупованих територіях, переоформили пенсії та соцвиплати і навіть не виїжджають за ними, користуючись послугами різноманітних посередників для зняття коштів.
У цих списках опинилися і ті, хто постійно мешкає на українській частині Донеччини та навіть жодного разу не їздив до окупованих районів. Проте це мало кого хвилює, а ці люди мають знов отримувати "довідку переселенця", на яку тепер немає кому ставити печатку.
Точної статистики, скільки наразі таких людей, не існує, але, за приблизними підрахунками, їх не менше третини від загальної кількості переселенців. Зокрема у Краматорську зареєстровано майже 80 тисяч переміщених осіб, і понад 25 тисяч з них потрапили до списків СБУ, втративши право на виплати й маючи наново доводити своє право на ці виплати.
Куди піти, куди податися
У Краматорську вимушено переміщених осіб приймають в управлінні праці та соціального захисту. Для цього навіть надали окрему будівлю без жодних вивісок. В день, коли ми відвідували установу, там зібралося близько трьох десятків осіб. Умовно їх можна розділити на дві групи.
Перші мають довідки зі штампами і прийшли по своїх справах – переоформити виплати чи подовжити реєстрацію. Ці люди ведуть себе більш впевнено – для них це звична процедура, яку вони проходили вже не один раз.
А от люди, які прийшли вперше, почуваються розгубленими. Співробітники управління появі журналістів не дуже радіють, намагаються заборонити фотографувати. Але аргументи закінчуються швидко, а разом з ними закінчується і суперечка.
Відвідувачі журналіста зустрічають більш прихильно – для них це можливість розповісти про свої біди. Фотографуватися відмовляються категорично – у багатьох "по той бік" є друзі, родини чи навіть вороги. Спеціальна база переміщених осіб не працювала того дня, співробітники попередили, що це мінімум на годину, й відвідувачі почали розповідати свої історії.
Марина Володимирівна - пенсіонерка з Красногорівки. За її словами, коли почалися бої, вона відправила доньку у Краматорськ. "Ось й моя черга прийшла полишати рідний дім. Просто залишатися там вже просто неможливо. Сьогодні прийшли перший раз оформляти довідку на новому місті. Поки що нічого зрозуміти не можемо. Нам кажуть, що зараз штампи не ставлять. Будемо хоча б оформлювати попередні документи", - розповідає жінка.
Василь вже не перший раз в управлінні. За його словами, система обліку переміщених осіб вкрай недосконала. "Я молода людина, й навіть мені важко розібратися в усіх нюансах. Це добре, що тут постійно є людина, яка може порадити. Навіть така дрібниця – сказати, працює сьогодні система чи ні", - розповідає колишній мешканець Донецька.
Більшість відвідувачів відносяться до черг та недоліків системи філософськи – це не найстрашніше, що їм довелося пережити. Більше того, вони розуміють, що від галасу краще не стане. Хоча інколи в приймальні буває дуже гаряче. Більшість людей кооперуються – діляться на групи та розділяються по різних напрямках. Хтось їде в соціальні службі, інші дізнаються про роботу банку чи Пенсійного фонду. Виявляється, що прості люди значно краще здібні зорганізовуватися, ніж непроста бюрократична система.
Знайти вихід з ситуації намагаються місцева влада та активісти. Зокрема краматорський виконком звернувся до уряду з проханням владнати ситуацію з відмітками у довідках. Крім того, відразу декілька громадських організацій направили в уряд листа зі своїми пропозиціями щодо вдосконалення постанови. Відповіді на нього наразі немає.
Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас
Всі новини на одному каналі в Google News
- 23:35 На фронті кілька днів поспіль збільшується кількість атак ворога, - Генштаб ЗСУ
- 18:26 росіяни розстріляли п’ятьох полонених бійців ЗСУ біля Вугледару на Донеччині: прокуратура почала розслідування
- 16:05Суд заочно засудив "міністра юстиції ДНР"
- 12:34Обстріл передмістя Краматорська: Один загиблий та двоє поранених
- 23:00 Майже дві сотні разів рашисти штурмували позиції ЗСУ на фронті, - Генштаб
- 20:45Удар КАБами по Донеччині: Поранення отримали шестеро літніх людей (ФОТО) ФОТО
- 11:15Росіяни продовжують тиснути на Курахівському напрямку, — ОСУВ "Хортиця"
- 22:55Третина усіх ворожих спроб прорвати фронт відбувається на двох напрямках, - Генштаб ЗСУ
- 22:40На Донеччині загинув 11-річний хлопчик, його сестра та дідусь поранені
- 21:12Криптовалюта Notcoin: що таке і як працює його блокчейн? Актуально
- 11:25 ППО збила 56 із 122 ворожих БпЛА та 2 з 6 ракет в ніч на 20 листопада
- 23:38Росія не хоче обмінювати засуджених в Україні колаборантів
- 22:40 Від початку цієї доби відбулося 135 бойових зіткнень: Де ворог намагається прорватися
- 21:11За тисячу днів війни рф зруйнувала та пошкодила в Україні майже дві тисячі медзакладів
- 19:26 "Укренерго" повертає відключення: коли діятимуть графіки
- 08:32 росіяни атакують Україну ракетами та дронами: у низці регіонів лунали вибухи, є загиблі та постраждалі ФОТО
- 14:16путін доручив звести на березі моря у Маріуполі 50-метровий монумент "визволителям"
- 10:43У Покровську росіяни з дрона атакували автомобіль: Є загиблий та поранені
- 12:50Окупанти вдарили по селищу на Донеччині: Поранено підлітка