Як "міцні господарники" Бойка заморозили Рубіжне на Луганщині

Жителі міста Рубіжне на Луганщині у 2015 мером обрали Сергія Хортіва, а тепер пожинають плоди свого вибору

Місто Рубіжне має населення майже 70 тисяч мешканців, і більшість з них нині мерзне у своїх квартирах через відсутність опалення.

У грудні 2017 року міська влада затвердила програму децентралізації централізованого теплопостачання. Вона полягала в тому, що багатоповерхові будинки відключать від котелен, натомість встановлять опалення автономне, яке живитиметься електроенергією. Але перед цим в будинках потрібно було капітально відремонтувати внутрішню та зовнішню проводку, щоб мережі витримували навантаження.

Мешканціям міська влада обіцяла матеріальну допомогу з бюджету на встановлення приладів індивідуального опалення. Соціально незахищеним верствам населення казали, що переведуть їх на "автономку" за рахунок бюджету в цілому. І тим і іншим потрібно було подати заявку у спеціально створену комерційну організацію, роботу якої оплачували також з бюджету. Подейкують, що ця організація пов'язана з самим мером Хортівим.

Багатоповерхівки відключили від котелен швидко, так же оперативно демонтували майже усі газові котельні та тепломережі. Але на цьому все і закінчилося. Люди добросовісно подавали заявки на підключення автономного опалення, більшість з яких залишилися без відповіді. Електропороводку в будинках ніхто міняти не збирався.

"Люди прийшли в муніципальний сервіс з питаннями. Більшість з них соціально незахищені. Просили пояснити їм, чому на їхні заяви з проханням встановити опалення, написані ще в лютому, немає ніякої реакції. Ніхто навіть не оглядав їхні будинки і не займався установкою хоч якихось теплопанелей або чогось там ще. Знаєте, чим закінчилося? Людей просто послали – красиво, по-рубіжанські. Мовляв ми комерційна організація, тільки збираємо дані, всі питання не до нас", - пише у своєму блозі Володимир Ліпінський.

Депутат міськради Рубіжного Валерій Харчук вважає, що мерія просто не хотіла працювати прозоро через систему електронних закупівель, нераціонально використала бюджетні кошти і займалася самопіаром.

За даними Луганської обласної ВЦА, станом на 20 грудня 2017 року до системи централізованого опалення в Рубіжному було під'єднано 36 об'єктів соціальної сфери та 353 багатоквартирних житлових будинка (9441 абонент). Зараз з ці абоненти від центрального опалення відключені. Міська влада за рахунок бюджету встановила автономне електричне опалення лише 400 абонентам, які належать до соціально вразливих верств населення. Ще 850 абонентам виконаний тільки монтаж системи опалення без підключення.

Крім того, 1730 абонентів встановили автономне газове опалення самостійно, власним коштом. У підсумку більша частина міста, а це 6461 абонент, мерзне у своїх квартирах. При цьому тим 400 абонентам, яким, так би мовити, пощастило з електричними панелями, довго радіти, може, і не доведеться. Бо стара електропроводка все одно рано чи пізно не витримає такого навантаження.

Мешканці міста 18 листопада вийшли на мітинг з вимогою покарати відповідальних за зрив опалювального сезону. У свою чергу, Луганська ОВЦА каже, що неодноразово зверталися до міської влади з рекомендаціями дати централізоване теплопостачання жителям Рубіжного, які не встановили автономного опалення. Але міська влада не зважала на ці рекомендації. Та й як давати тепло з котелен, які вже демонтовані?

"У 2018 році за підтримки обласної влади місто Рубіжне з різних джерел фінансування отримало 136 млн грн. На початку року в міському бюджеті Рубіжного було 19 млн грн залишків, 18 млн грн – у бюджеті розвитку і 6 млн грн – перевиконання бюджету. Під час його розподілення міській владі не спадало на думку, що буде зима, і люди будуть мерзнути?" – зауважив в.о. керівника ОВЦА Сергій Філь.

Те, що місто залишиться без тепла, було зрозуміло ще навесні, але міська влада нічого робити не збиралася. А коли вдарили перші морози, і проблеми почалися, у коментатарі телеканалу ZIK Хортів сказав, що з опаленням у місті все гаразд. "Всюди стоять котли", - сказав Хортів, посміюючись.

На момент початку окупації Донбасу у 2014 році він був депутатом Луганської обласної ради від Партії регіонів. Типовий "міцний господарник", Хортів голосував за звернення до Росії по допомогу для захисту Донбасу від "київської хунти". У 2015 році він переміг на міських виборах і набрав 70% голосів.

Хортів є у базі "Миротворця", але в СБУ до нього питань немає.

Хортів брав участь у блокуванні української техніки 22 травня 2014 року в Рубіжному, коли бойовики "ЛНР" з-за спин мирних жителів розстріляли солдатів, внаслідок чого загинуло кілька бійців з Житомира.

Свого часу Хортів працював помічником-консультантом народного депутата "Опозиційного блоку" Юлія Йоффе. У місті подейкують, що Хортів піде у Раду на наступних парламентських виборах, а на його місце "сватають" першого заступника, екс-директора Рубіжанського хімічного заводу "Зоря" Олексія Башкіра. Він також тісно пов'язаний з кураторами Луганщини – нардепами Йоффе і Юрієм Бойком. І саме Башкіра називали відповідальним за програму децентралізації опалення у Рубіжному.

Тепер міська влада, яка невідомо куди витратила бюджетні мільйони, хоче ще грошей. Башкір запевнив Філя, що у разі допомоги з обласного бюджету, тепло до осель рубіжан повернеться до початку грудня. У свою чергу, обласна ВЦА доручила Хортіву невідкладно провести обстеження соціально-побутових умов населення, яке не встановило опалення. Крім того, міська влада повинна дослідити стан внутрішньої опалювальної системи багатоквартирних будинків, а у разі необхідності – відновити її.

Мешканці у 2015-му за звичкою минулих років проголосували за "міцних господарників" – "регіоналів", які заправляли як Рубіжним, так і Луганщиною в цілому з 1990-х років, розвалили та збагатилися, хто на чому міг, та й досі царюють. Тепер рубіжани пожинають плоди свого вибору. Ніякої конкретики щодо того, чи будуть виділені Рубіжному ще якісь додаткові кошти, не пролунало. Також невідомо, коли саме в оселях з'явиться тепло.

ФОТО: Трибун

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донбас