Хто йде в мери міст української Луганщини: від екс-регіоналів до зрадників

На підконтрольній Україні території Луганської області своїх міських голів обирають лише вісім міст

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Хто йде в мери міст української Луганщин…

Вибори мерів відбудуться у Сєвєродонецьку, Рубіжному, Лисичанську, Кремінній, Новодружеську, Привільську, Сватово і Старобільську.

Найбільше бажаючих стати мером зареєстровано у теперішньому обласному центрі Сєвєродонецьку - 18 кандидатів на крісло. У Привільську, наприклад, їх лише два.

Хто йде в мери міст української Луганщини: перелік від екс-регіоналів до зрадників - фото 1

Майже всі кандидати у градоначальники Сєвєродонецька - самовисуванці. Є лише чотири представники політичних партій: Григорій Прибега ("Радикальна партія" Олега Ляшка), Юрій Фурман ("Наш Край"), Сергій Самарський (БПП "Солідарність"), Дмитро Романенко (Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина").

Частина з них добре відома городянам. Так, ще раз хоче сходити в мери діючий міський голова Валентин Казаков, який підтримував свого часу сепаратистів, побував під арештом батальйону МВС "Айдар" після звільнення міста, а потім спокійно повернувся у своє крісло.

При цьому вже більше року якоїсь взаємодії між міською та обласною владою не спостерігається. Особливо натягнутими стосунки були у Казакова з минулим головою Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Геннадієм Москалем -той постійно критикував мера, а одного разу ледь не відправив його на передову. Тим не менш, у мера непогано виходить "гнути свою лінію", яка, можливо, не надто приємна патріотам, однак прийнятна для багатьох городян, що й досі симпатизують представникам колишньої Партії регіонів.

Сам Казаков давно пов'язаний з сєвєродонецьким "Азотом" і був головою правління об'єднання, що належить олігархові Дмитру Фірташу, ще до свого мерства. До останнього ухилявся від питань, чи балотуватиметься повторно. Заступник губернатора Ольга Лішік вже встигла звинуватити його у використанні адмінресурсу та використанні замовних сюжетів на телебаченні.

Кандидатом у мери став і заступник Казакова Петро Чернишин. Його також пов'язують з Партією регіонів. Чернишина, поки не було відомим рішення Казакова, вважали одним з головних претендентів на пост мера. тим більше, що це не перша його спроба стати градоначальником: він "пролетів" повз бажане крісло у 1998, 2002 і у  2006 роках.Що стосується політичних вподобань, то Чернишин, як перекотиполе, побував у різних партіях - від "Батьківщини"до Партії регіонів. Обіймав посаду голови Кремінської райдержадміністрації, а також виконував обов'язки мера у відсутність Казакова.

У мери висунувся і, можна сказати, культовий для міста Володимир Грицишин, якого Чернишин вважає першим конкурентом і нещадно критикує у місцевих ЗМІ. Неодноразово можна було почути, що впродовж передвиборчої кампанії буде використовуватися прийом порівняння "як було за Грицишина" і "як стало за Казакова".

Грицишин пропрацював чотири мерські терміни, тому розбирати його постать та надбання на посаді можна довго і нудно. Часто кажуть про його політичну гнучкість - нібито вона "закінчилася" при зіткненні з колишнім "господарем" області Олександром Єфремовим, після чого Грицишин програв чергові вибори в мери, і на нього було заведено кілька кримінальних справ.

Грицишин вважається людиною Юрія Бойка. Після виходу на пенсію з посади заступника голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації (ще за часів Москаля) він пішов працювати генеральним директором підприємства "Таун-сервіс", яке з Бойком і пов'язують. У місті подейкують, що викрадення Казакова та його усунення з посади мера було зроблено в інтересах Грицишина. Однак якоїсь доказової бази на це немає.

Найяскравішим кандидатом з "демократів" є Сергій Самарський, якого висунула президентська "Солідарність". Він близько 14 років очолював міське відділення "Батьківщини", однак нещодавно залишив її лави. Зараз працює директором юридичної фірми "Фагот" і займається громадською діяльністю. Останнім часом, аж до висунення кандидатом, він уникав питань про участь у виборах.

Кандидата від партії "Наш край" Юрія Фурмана, заступника директора КП "Відродження", пов'язують з луганським бізнесменом Сергієм Шаховим. Фурман відомий тим, що балотувався у Верховну Раду в 2012 році від округу, у який входив Сєвєродонецьк, але програв.

Від "Радикальної партії" Олега Ляшка висунули Григорія Пригебу - голову Трьохізбенської військово-цивільної адміністрації, колишнього голову Лутугінського району. Пригеба - досить галасливий і відомий на Луганщині політик. У 2010 році висувався кандидатом на посаду мера Луганська від "Зеленої партії України", хоча раніше був вихідцем з партії Юлії Тимошенко. У 2012 році він балотувався по 109-му мажоритарному виборчому округу, проте в народні депутати так і не пройшов.

Також за мерське крісло вирішили поборотися вісім жінок. Найбільш відома бізнес-вумен та правозахисниця Римма Білоцерківська. Крім неї є оператор комп'ютерного набору Анна Давиденко, пенсіонерка Валентина Колодько, вчитель школи №18 Олена Литвин, директор ТОВ "Віста" Вікторія Нікольська. Ще три кандидатки ніде не працюють - Галина Ярошенко, Євгенія Іванченко та член партії "Наш край" Мілослава Гончарова. Хто ці люди сєвєродончани наврядчи знають.

Хто йде в мери міст української Луганщини: перелік від екс-регіоналів до зрадників - фото 2

Місто Лисичанськ лишається без мера ще з 2012 року, коли тодішній міський голова Сергій Дунаєв був вперше обраний народним депутатом. Взагалі-то вибори градоначальника у місті повинні були відбутися ще 25 травня 2014 року, але цього не сталося через загострення бойових дій. Тепер на посаду мера претендують шість осіб. Це Сергій Шилін - кандидат від територіальної організації "Опозиційного блоку", Віталій Шведов від Лисичанської міської організації "БПП "Солідарність", самовисуванці Анатолій Рижков, Юрій Басюк, Євген Черненко та Олег Голуб.

Зі скандалом, але все ж зареєструвався як самовисуванець заступник міського голови Олег Голуб. Формальною причиною для відмови від його реєстрації була відсутність в автобіографії Голуба відомостей про його суспільну діяльність, але він успішно оскаржив таке рішення в суді. Голуба називають найближчим соратником Дунаєва. У лютому 2014 року, ще до масових заворушень на Луганщині Голуб прославився тим, що подарував школярам масо-габартині макети автомата Калашнікова, а у вересні того ж року з'явилося повідомлення, що невідомі у балаклавах викрали Голуба, коли той йшов на роботу. Проте підтвердження викрадення не було, і Голуб досі працює на своїй посаді.

Один з основних його суперників - Анатолій Рижков, який є членом партії "Самопоміч" та директором юридичної фірми "Лорнет". Також відомий у місті  кандидат від президентської "Солідарності" Віталій Шведов, який нещодавно став головою Лисичанської військово-цивільної адміністрації. На наступний день після призначення він вже встиг потрапити в гучне ДТП, а до того анонсував звільнення низки чиновників і боротьбу з хабарництвом. 

"Опозиційний блок" своїм кандидатом висунув колишнього директора шахти ім. Капустіна ПАТ "Лисичанськвугілля" Сергія Шиліна - ще одного соратника Дунаєва. Коли той балотувався в мери міста та у Верховну Раду, Шилін був його довіреною особою. Тепер він позиціонує себе як "крєпкій хозяйствєннік", обережно висловлюється щодо війни на Донбасі, у прямій підтримці сепаратистів не помічений. 

Хто йде в мери міст української Луганщини: перелік від екс-регіоналів до зрадників - фото 3

За місто Рубіжне взялися колишні представники "Партії регіонів". Так, від партії "Наш край" йде глава правління "РТ-Текс" Юрій Цибуля, від "Опозиційного блоку" - безробітний "регіонал" і депутат Луганської облради Сергій Хортів, від партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна" - директор компанії "Рубіж-ВГ" Вадим Маслов. Також у кандидатах засвітився колишній мер міста і депутат міської ради від КПУ Костянтин Козюберда.

У місті подейкують, що найбільші шанси має Хортів. І це не зважаючи на те, що його прізвище є у переліку тих, хто здавав місто бойовикам "ЛНР" і навіть приймав участь у бойових діях на їхньому боці. Як зазначається у базі даних на сайті Тerror.in.ua, Хортів брав участь у блокуванні української техніки 22 травня 2014 року в Рубіжному, коли бойовики з-за спин мирних жителів розстріляли солдатів, в результаті чого загинуло кілька бійців з Житомира.

Раніше Хортів був взятий на роботу помічником-консультантом народного депутата "Опозиційного блоку" Юлія Йоффе. 

Активно піариться і нинішній секретар міськради Дмитро Мухтаров - член партії "Справедливість". Швидше за все, активна боротьба розгорнеться між ним та Хортівим.

Партія "Солідарність" висунула своїм кандидатом голову свого місцевого осередку і директора департаменту масових комунікацій Луганської обласної ВЦА Дениса Денищенко. Він позиціонує себе як патріот України, журналіст, волонтер і громадській діяч.

Конкуренцію основним кандидатам навряд чи складуть "радикалка" і підприємець Ольга Феленко, тимчасово не працюючий кандидат від "Батьківщини" Костянтин Татарченко, а також член партії УКРОП, комерційний директор підприємства "УкрЕкспоТоргГруп" Олександр Рогальов, бо їх просто мало хто у місті знає.

Хто йде в мери міст української Луганщини: перелік від екс-регіоналів до зрадників - фото 4

У місті Сватово за своє крісло знову побореться чинний мер, самовисуванець Євген Рибалко. Зараз його пов'язують з Аграрною партією, проте раніше він нібито планував висунення від "Радикальної партії" Олега Ляшка (до її виходу з коаліції). Основним плюсом - власне, на цьому Рибалко і будує свою кампанію - є те, що він не допустив поширення сепаратизму в місті. Сватове дійсно у 2014 році стало містом, куди не змогла поширитися "ЛНР" саме через стійку проукраїнську позицію місцевої влади.

Колись керівник фракції "Партії регіонів" в Сватівській районній раді, пенсіонер Людмила Русанова висунулася від "Опозиційного блоку". "Наш край" висунув пенсіонера і колишнього мера Миколу Шерстюка. Як голова районної організації "Партії регіонів" у 2010 році він вже програвав теперішньому меру Євгену Рибалку, який тоді висувався від партії Місцевого самоврядування.

Президентська "Солідарність" висунула директора КП "Сватівський міський ринок" Олега Рибалкіна, призвище якого, як не дивно, таке співзвучне з конкурентом, а партія УКРОП - підприємця Олега Обухова.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme