Політична криза у Слов'янську: Які три рішення можуть врятувати місто

У Слов'янську на Донеччині політична криза після міських виборів затягнулася і загострилася настільки, що місто досі немає бюджету на 2021 рік

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Політична криза у Слов'янську: Які три р…
Фото: Деловой Славянск

10 березня у Слов'янську вкотре не відбулася сесія міськради. Саботують її депутати від партій партій "ОПЗЖ", "Мир і розвиток", "Наш край" – вони сформували більшість після перемоги на виборах і, як і прогнозував Depo.Донбас, намагаються розхитати політичну ситуацію і вибити мера Вадима Ляха з його крісла. Докладніше про це можна почитати у матеріалі Чому перемога на виборах Вадима Ляха у Слов'янську може стати його поразкою.

У чому причина політичної кризи в Слов'янську

Вадим Лях балотувався від політсили Рината Ахметова – "Опозиційного блоку" і переміг у другому турі міських виборів кандидата від ОПЗЖ Павла Придворова. Але вже на старті роботи нової міської ради було зрозуміло, що більшості у Ляха немає. ОПЗЖ отримала 14 мандатів в міськраді Слов'янська, "Опозиційний блок – шість, "Слуга Народу" – теж шість, "Мир і розвиток" – п'ять, "Наш край" – чотири, "Європейська Солідарність" – три.

"ОПЗЖ", "Мир і розвиток", "Наш край" мають 23 депутата і тому керують процесом. У їхніх інтересах – призначити свого секретаря міськради, а потім набрати голоси для висловлення недовіри Ляху. Секретар міськради від більшості у такому випадку стане в. о. мера, а вищезазначені політсили отримють повний карт-бланш. Саме за такою схемою і відбувалося голосування за кандидатуру секретаря міськради Слов'янська наприкінці лютого. Лях двічі висував на цю посаду депутатку від "Слуги народу" Ольгу Алтуніну, але голосування просто не відбулося. Депутати міськради від ОПЗЖ не голосували проти, вони відмовилися голосувати взагалі. Натомість Придворов як голова фракції ОПЗЖ у міськраді висунув свою кандидатуру – Євгена Ляхового. Після таємного голосування за кандидатуру Ляхового лічильна комісія, яку доречі очолювала скандальна Неля Штепа, оголосила такі результати: "за" – 21 голос, "проти" – 17.

Лях, не вагаючись, наклав вето на рішення міської ради про призначення секретарем депутата від ОПЗЖ Ляхового. Зараз в міськраді Слов'янська секретаря немає. Відтоді депутати від більшості на сесії ходити перестали, тож 3 і 5 березня сесія міськради не відбулася: приміром, 3 березня на неї прийшли 17 депутатів. Як пише 6262, представники партії "ОПЗЖ" були відсутні у повному складі, від партії "Миру та розвитку" був лише Василь Патлачук, а від партії "Наш Край" – лише Володимир Башкаєв.

А 5 березня на сесію з'явилися ще менше –  14 депутатів. Фракція ОПЗЖ засідання проігнорувала, присутніми були лише депутати від партій "Європейська солідарність", "Слуга народу", "Опозиційний блок" та один депутат від партії "Наш Край". І 10 березня, як вже зрозуміло, сценарій повторився.

Способи розв'язання політичної кризи у Слов'янську

Ситуація у Слов'янську нагадує політичні ігри у Лисичанську і Сіверськодонецьку на Луганщині, які тривали з 2015 по 2020 рік, аж поки президент Володимир Зеленський нарешті не впровадив у містах військово-цивільні адміністрації. З однією різницею, у Сіверськодонецьку тодішньому меру Валентину Казакову фракція ОПЗЖ таки встигла призначити свого секретаря міськради, після чого більшість відправляла Казакова у відставку разів шість і, поки він бігав по судах, безуспішно керувала містом. Лях встиг накласти вето, тому долі Казакова оминув – поки що. 

Але фінансово-господарча ситуація у місті страждатиме все одно: бюджет на 2021 рік не ухвалено, гальмуються програми розвитку, ремонту доріг, міського транспорту, медицини і освіти. До чого призвела така політична чехарда –Сіверськодонецьк яскравий приклад, обласний центр Луганщини залишився за розвитком на рівні 2013-2014 року.

Скидається на те, що політичну кризу у Слов'янську можна розв'язати трьома способами. Перший – Лях і більшість у міськраді домовляються і працюють на благо Слов'янська: ніхто нікого не підсижує, не відправляє у відставку, не ігнорує сесії. Така версія виглядає фантастичною, хоча б тому, що нічого не заважало ОПЗЖ співпрацювати з мером відпочатку. Ніщо, крім політики партії, ніщо крім бажання реваншу, адже Лях переміг Придворова, в якого вкладено під час передвиборчого періоду і сили, і фінанси.

Другий спосіб – дострокові вибори. Їх призначає Верховна Рада на підставі дострокового припинення повноважень міської ради. Припинити повноваження, згідно з Законом "Про місцеве самоврядування" ч. 1 ст. 78 можна, якщо сесії ради не проводяться без поважних причин, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання. Це якраз і відбувається у Слов'янську. Повноваження можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму, питання про референдум може порушити міський голова. Також міський голова може беспосередньо звернутися до Верховної Ради з питанням про призначення позачергових виборів. 

Лях вважає, що більшість у міськраді Слов'янська саме перевибори ставить за мету. "Я впевнений, що саме в цьому напрямку працюють партії більшості: ОПЗЖ, "За мир і розвиток" і "Наш край", які не отримали реальної влади на сьогодні, намагаються відіграти ситуацію назад, і, відповідно, розхитати ситуацію в процесі перевиборів", – сказав він.

Нарешті, третій спосіб – запровадження ВЦА. Саме так, врешті-решт, припинилася політична криза у Сіверськодонецьку і Лисичанську. Втім, Лях каже, що на сьогодні такий сценарій для Слов'янська не розглядається ані керівником обласної ВЦА Павлом Кириленком, ані президентом.

Але, все ж таки, сподіватися на те, що так буде і надалі, не варто. Невідомо, на який час затягнеться політична криза у Слов'янську. Якщо надовго і від цього страждатимуть мешканці міста, то введення ВЦА стане реальністю. Тим більше, що у порівнянні з достроковими виборами, рішення про ВЦА можна ухвалити набагато швидше.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme