Чому перемога на виборах Вадима Ляха у Слов'янську може стати його поразкою

У Слов'янську у другому турі переміг чинний мер Вадим Лях від "Опозиційного блоку", а це означає, що олігарх Ринат Ахметов зберіг свій вплив на місто. Але закріплення цього результату залежатиме від того, яка буде більшість у міськраді, і чи не відправлять Ляха згодом у відставку

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Чому перемога на виборах Вадима Ляха у С…
Фото: Facebook\Вадим Лях

Чому Вадим Лях переміг на виборах у Слов'янську

Слов'янськ був одним з принципових міст для Ахметова, так само, як Запоріжжя, Кривий Ріг і Маріуполь. І заслуга перемоги Ляха, як і маріупольського Вадима Бойченка, тут якраз у витриманій політичні позиції. 

Проукраїнським кандидатом Ляха точно не назвеш, він – вихідець з "Партії регіонів", а в 2014 році "світився" поруч з окупантами. Але і відверто проросійської риторики від нього ніколи не було чутно. Лях зосередився на міських проблемах і не транслював Кремлівські страшилки про гетто для російськомовних, захист російської мови чи дружбу з Росією – на відміну від свого конкурента Павла Придворова. Єдиний "треш", яким Лях запам'ятався, був під час місцевих виборів у 2015 році, – гасло "Любити Слов'янськ, як Неля". Малася на увазі, зрозуміло, одіозна Неля Штепа, яку судять за посягання на територіальну цілісність і недоторканність України. Але потім Лях посварився зі Штепою, а також з Юрієм Бойком і Наталією Королевською. Та й у єдиному "Опозиційному блоці"  був розкол, що утворив "ОПЗЖ" Віктора Медведчука, куди Бойко, Королевська та її чоловік Солод і перейшли. Лях залишився в "Опоблоці" Ахметова, а подружжя Королевської-Солода обрали собі нового кандидата у мери Слов'янська – Придворова, і носилися з ним усю передвиборчу кампанію. 

Придворова спочатку поливала брудом Неля Штепа, а за два дні до другого туру публічно його підтримала. Але навіть це йому не допомогло: Лях набрав 60,87% голосів,  залишивши Придворова далеко позаду.

Явка на вибори у Слов'янську склала лише 32,4% і, на думку спостерігачів, голосували здебільшого пенсіонери. Навряд вони відстежують і розбираються у політичних чварах ОПЗЖ і "Опозиційного блоку". Те саме можна сказати і про молодь, яку масово загнати на виборчі дільниці не вдалося навіть розіграшем iPhone 12. Його організувала громадська організація "Платформа ініціатив "Теплиця", яка працює в місті з 2015 року і відпочатку фінансувалася за рахунок міжнародних донорів, таких як USAID і ЮНІСЕФ. Але саме акцію з iPhone 12, як кажуть у "Теплиці", профінансували місцеві підприємці, ім'я яких не називають.

Щодо вибору, то слов'янці, вочевидь, голосували за Ляха як за перевірене і добре знайоме, не повіривши у проросійські гасла Придворова, тим більше, що це міських проблем типу опалення і ремонту доріг точно ніяк не стосується. 

Чому Лях-мер може стати "весільним генералом"

Ще до оголошення офіційних результаті виборів Лях звернувся до виборців за підсумками екзит-полів, які одноголосно спрогнозували йому перемогу. Він подякував всім, хто за нього голосував і сказав, що "головне тепер – захистити наш вибір".

Ця фраза не випадкова, адже Лях вже знає розклад сил у міськраді: ОПЗЖ отримує 14 мандатів, "Опозиційний блок – шість, "Слуга Народу" – теж шість, "Мир і розвиток" – п'ять, "Наш край" – чотири, "Європейська Солідарність" – три.

Політсила Ляха має набагато менше мандатів за "ОПЗЖ", а значить, "Опоблоку" доведеться домовлятися з іншими депутатами, аби утворити більшість у міськраді. Це дасть Ляху імунітет від висловлення недовіри і відставки. Таке вже практикувалося на Донбасі, а саме у Сіверськодонецьку, де з 2015 року мер Валентин Казаков не мав своєї більшості і ходив у відставку разів шість протягом п'яти років. 

Для того, щоб зробити Ляха "весільним генералом" –  мером, який не має ані повноважень, ані впливу і займається лише тим, що ходить у суди, аби відновитися на посаді, ОПЗЖ потрібно утворити більшість з 20 депутатів і посадити у крісло секретаря міськради свою людину, яка за відсутності Ляха і керуватиме містом. І тут все залежатиме від того, що ОПЗЖ зможе напропонувати лояльному "Нашому Краю", а також "Слузі Народу" – партії, яка вже була помічена у підтримці ОПЗЖ на прикладі Краматорська. Також цікаво, в який бік дивитимуться депутати "ЄС" і чи вдастся "Миру і розвитку" позбавити Штепу мандату через її неузгоджену підтримку Придворова.

Власне, хто кого зрадить, і хто кого підтримає буде видно вже скоро – під час голосування за кандидатуру секретаря міськради.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme