Обласна лікарня на місці зрубаних сосен: Чому на Луганщині влада не залишить ліс у спокої
В Луганській області нарешті зрушило з місця питання будівництва обласної лікарні, але каменем спотикання стало місце її майбутнього розташування. Будмайданчик хочуть розгорнути в Сіверськодонецьку у 81-му мікрорайоні у лісовій зоні на майже 12 гектарах
- Донбас
-
7 жовтня 2021 12:00
Більше року захисники лісу намагаються змусити владу залишити 81-й мікрорайон у спокої і обрати інше місце, адже ліс у Сіверськодонецьку після минулорічних пожеж на вагу золота. При цьому сам факт того, що лікарня дуже потрібна, не заперечують. Обласна влада каже, що всі дерева рубати не будуть, мовляв, зрубають тільки ті, де має стояти будівля. А після висадять вдвічі більше дерев.
Depo.Донбас розбирався, в чому полягає необхідність будувати лікарню в живій лісовій зоні, коли навкруги Сіверськодонецька стоїть мертвий чорний ліс.
Луганська обласна лікарня після окупації: Чому 7 років гальмувалося будівництво
Після того, як Луганськ став "столицею "ЛНР", Луганська обласна лікарня юридично переїхала до Сіверськодонецька, але фактично її підрозділи і досі розірвані на три міста. Так, відділення лікувальної фізкультури та спортивної медицини і консультаційний центр розміщені у Сіверськодонецьку, травматологи, урологи та судинні хірурги – в Лисичанську, а хірурги, проктологи та стоматологи – в Рубіжному.
Протягом семи років в області керівники ВЦА мінялися, а питання будівництва нової лікарні висіло у повітрі. Не було ані грошей, ані інвесторів, ані ініціативи.
Ситуація трохи зрушила з мертвої точки з призначенням Юрія Гарбуза на посаду керівника ЛОВЦА у квітні 2016 року. Принаймні, були озвучені приблизні суми на повноцінне відновлення роботи обласної лікарні: близько 360 млн гривен, з яких 150 млн – на будівництво і ремонт приміщень, ще 210 млн гривень – на закупівлю обладнання.
У червні 2019 року експерт Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Степан Шведюк повідомляв Depo.Донбас, що обласну клінічну лікарню у місті Сіверськодонецьк будуватимуть по вулиці Смєтаніна, 5.
"Буде виділено 25 мільйонів гривень на проектні роботи, аби відбудувати обласну клінічну лікарню на Смєтаніна, 5. Там у нас вже є 2,2 гектара землі. Управління капітального будівництва облдержадміністрації провело тендер на створення проектної документації. Сподіваємося, що по ньому не буде ніяких претензій, і вже з кінця цього року будуть виділятися гроші на будівництво лікарні на 360 ліжок, з яких 300 – хірургічного профілю и 60 – перинатального центру третинного рівня", – казав Шведюк.
Втім, нічого з цієї ініціативи не вийшло. До того ж, на Смєтаніна, 5 не так вже і багато місця: за цією адресою вже розташовані і військовий шпиталь, і міська лікарні, і обласний шкірно-венерологічний диспансер і жіноча консультація. І з усіх місць в Сіверськодонецьку і околицях цього року обрали мікрорайон 81 – ділянку з молодими соснами, які доведеться зрубати, аби розгорнути тут будмайданчик.
Ліс, на місці якого хочуть побудувати лікарню
На початку 2021 року повідомлялося про те, що проект будівництва Луганської обласної лікарні запропонувала австрійська компанія Vamed Engineering GmbH. Напередодні у Відні навіть підписали відповідний меморандум. Керівник проєкту, регіональний менеджер компанії в країнах СНД і Близького Сходу Міхаель Бріді казав, що компанія 40 років будує лікарні і вже напрацювала певні рішення.
У ВЦА Сіверськодонецька зазначали, що австрійці інвестують 200 млн. євро у будівництво лікарні. Саме інвестують, а не дадуть кредит.
Передбачалося, що в новій п’ятиповерховій обласній лікарні працюватимуть 260 лікарів, 400 медичних сестер і приблизно 300 осіб іншого персоналу – це загалом майже 1000 робочих місць. Багатопрофільна лікарня мала бути на 315 ліжок. В її межах повинні були діяти перинатальний та онкологічний центри.
В Луганській ОВЦА повідомляли, що Уряд має затвердити суму державних гарантій на наступний рік, і тоді проєкт потрапить до відповідного переліку.
Будівництво Луганської обласної лікарні і вирубка дерев: Що кажуть захисники лісу
Координаторка адвокаційної кампанії зі збереження лісу у 81-му мікрорайоні Оксана Чіпіжна вважає, що проблема з’явилася через те, що були порушені процедури ухвалення таких важливих документів, як містобудівна документація. Її має затверджувати місцева влада, якою в Сіверськодонецьку є міська військово-цивільна адміністрація. Необхідні заходи – стратегічна екологічна оцінка (СЕО), оцінка впливу на довкілля (ОВД), геологічні дослідження, громадські слухання щодо генплану міста не проводилися.
"Якби все робилося так, як передбачено в законах і нормативних актах, то взагалі тієї ситуації б не було. Стратегічна екологічна оцінка (СЕО) впливу на довкілля не була зроблена. Влада про це знала ще в листопаді минулого року. Судячи з відповіді Міндовкілля, владі про це повідомляли, що вони порушують процедуру прийняття містобудівної документації. Але це чомусь ніяк не вплинуло, і вони почали надавати землю в постійне користування (КП "Луганська обласна клінічна лікарня", – ред. ) в листопаді минулого року. Досі вони не мають такого документу і не звертаються в Міндовкілля", – пояснює Чіпіжна.
Ініціативна група зі збереження лісу складається з понад десятка людей. "Ми починали свою діяльність через те, що багато хто з ініціативної групи беруть участь як волонтери у висадці дерев. Тобто тут відновлюємо, а тут хочуть вирубати декілька гектарів лісу. Взагалі, за документами там лісу – 12,04 гектара. За першими документами, які викладали ВЦА стосовно змін забудови 81-го мікрорайону, вони вказували більше 10 гектарів тільки під лікарню. А там ще АЗС і автомийка були передбачені. Через такі зміни до Генплану і почали збиратися люди. А для чого біля лікарні АЗС і автомийка? За якими санітарними нормами це можливо?" – каже Чіпіжна.
Її слова підтверджує скан-копія містобудівних умов та обмежень для проектування будівництва лікарні, яку оприлюднила на своєму сайті міська ВЦА. Передбачається, що на ділянці буде побудована не тільки лікарня з охоронним пунктом, корельнею, господарськими будівлями та сквером, а й, дійсно, АЗС, СТО і автомийка.
Противниками такого рішення була створена електронна петиція, вона набрала достатню кількість голосів для розгляду за 2 тижні, а не за 2 місяці, як передбачено законодавством. Але її, за словами Чіпіжної, у ВЦА проігнорували і надали якусь формальну відповідь.
Одна з відповідей є на сайті міських петицій, чи це та, про яку каже Чіпіжна, складно сказати. Тим не менш, в ній керівник міської ВЦА Олександр Стрюк стверджує, що територія 81 мікрорайону, на якій розташовані зелені насадження, не відноситься до території держлісфонду. "В проєкті "Внесення змін до Детального плану території 81-го мікрорайону міста Сєвєродонецька", розробленому ТОВ "Геоспектр-7", в техніко-економічних показниках вказано, що територія під озелененням буде складати 6,5 га (60% території лікарні). Також в проєкті Детального плану передбачено влаштування скверу площею 1,31 га між територію лікарні та житловою забудовою. Тобто ніякого повного знищення зелених насаджень при розміщенні лікарні в 81 мікрорайоні не передбачається", – йдеться у відповіді Стрюка.
У свою чергу, захисники лісу наголошують, що вони підтримують будівництво лікарні в місті, але ж не замість лісу. "Скрізь ми пишемо, що перенесіть будівництво. Ми завжди зазначали, що ми за лікарню. Але в іншому місці", – підкреслює активістка. І зазначає, що ліс, про який йдеться, взагалі належить до смарагдової мережі.
"Якщо вони б зробили СЕО, то зрозуміли б, що місце вибране невірно, той ліс належить до смарагдової мережі – з кадастрової карти це видно. Ми вимагали зробити інвентаризацію зелених насаджень, щоб дізнатися, в яких санітарних умовах місто живе взагалі. Дізналися від екоінспекціїї, в нас також є відповідь, що вони приходили до ВЦА перевірити документи стосовно інвентаризації зелених насаджень, а їх не допустили взагалі на територію ВЦА, через що відкрите кримінальне впровадження стосовно того, що інспекторам не дають працювати. Про це екоінспектор казав на Фестивалі думок", – каже Чіпіжна.
Вона додала, що стосовно передачі землі сама надавала дві заяви до правоохоронних органів. Крім того, громадські слухання за внесення змін до детального плану 81 мікрорайону відбулися, але були проведені неналежним чином. А слухання за зміни до Генплану Сіверськодонецька не були проведені взагалі.
"В цьому або наступному році хочуть там почати роботи на фундаменті, а як це можливо? Ніяких геологічних досліджень не було, нема оцінки впливу на довкілля (ОВД) і навіть вирубка одного гектару лісу вже потребує ОВД. А там 12 гектарів. Який фундамент?" – обурюється Чіпіжна.
Вона додає, що для уникнення оформлення ОВД, можуть вирубати не по гектару лісу, а по 0,9 гектара і не одразу. Але все ж Чіпіжна вірить в людей і сподівається, що рішення знайдеться. "В нас люди активні. Ми побачили, коли приїжджали геодезисти, як люди вийшли і чергували. Є мешканці, які хотіли поставити намети і охороняти ліс", – підкреслила Чіпіжна.
Нагадаємо, в Маріуполі місцеві мешканці повстали проти будівництва університету "Метінвесту" в Міському саду, виходили на мітинги, збирали підпис і писали петиції. У відповідь і міська влада, і забудовник ухвалили рішення перенести місце будівництва. Щось подібне може статися і в Сіверськодонецьку за умови, що містяни згуртуються і будуть стояти на своєму.
На запитання, де можна б було розмістити лікарню, Чіпіжна зазначила, що не фахівець в цьому питанні. "Але можна б було задіяти ті ділянки, які згоріли недалеко від міста, де Вороново – там лісу вже немає. І це сєвєродонецька громада, 5-10 хвилин на маршрутці", – зазначила вона.
Будівництво Луганської обласної лікарні і вирубка дерев: Що каже обласна ВЦА
Керівник Луганської ОВЦА Сергій Гайдай повідомив, що від австрійського проекту Луганської обласної лікарні довелося відмовитися. Мовляв, надто дорого, бо це, як виявилося, не інвестиції, а кредит.
Такий вигляд мала лікарня на візуалізації за австрійським проектом
"Коли ми з президентом були у Відні, я підписав Меморандум з австрійською кампанією VAMED ENGINEERING GmbH стосовно будівництва. Проблема в чому? Це, все ж таки, кредитні кошти, це треба було достатньо довгий шлях пройти для погодження з Кабміном, Міністерством фінансів, Міністерством економіки. Хто буде нести відповідальність за погашення кредиту – це дуже складна процедура. Ми підійшли майже впритул, щоб з австрійцями проект реалізувати. Вони намалювали чудову лікарню. Але достатньо дорогу – 168 млн. євро. Багато було переговорів, нарад. Врешті решт дійшли до того, що краще нам будувати за кошти з державного бюджету. Щоб наша українська компанія побудувала. Я поїхав у Дніпро, подивився, як там реалізували лікарню приблизно такого плану", – розповів Гайдай кореспонденту Depo.Донбас.
За його словами, ухвалене рішення на користь фінансування коштом платників податків. При цьому він запевнив, що лікарня буде не тільки добре обладнана, але й зовнішньо сучасна. І обійдеться дешевше, ніж запропонували австрійці. "Менше 168 млн. євро. Коли зроблять проектно-кошторисну документацію (ПКД), можна буде про це казати. Зараз трохи зарано озвучувати суми", – говорить Гайдай.
Він додав, що всі технічні завдання залишилися тими самими. "І вони всі погоджені з керівником нашої обласної лікарні. Ми багато місяців проводили наради для того, щоб зрозуміти, що дійсно нам потрібно. Ви знаєте, що мені імпонує? Те, що нам телефонують лікарі, які поїхали з Луганщини, які працюють в різних областях і вони кажуть "А чи дійсно будуть будувати лікарню? Ми б хотіли повернутися". Я думаю, що за два роки побудуємо", – заспокоює Гайдай.
Звинувачення у порушеннях містобудівної документації він відкидає. "Не буде ніяких порушень. Для чого ПКД розробляється? Всі тендерні умови, які будуть публічні, які будуть викладені в "Прозоро". Там буде все – оцінка впливу на довкілля, всі дозволи", – зазначив Гайдай.
Щодо вирубки дерев, то Гайдай пообіцяв після висадити в 10 разів більше. І запевнив, що в лісі, до того ж, "сміття і наркомани".
"Вас влаштовує ситуація, яка є зараз в лісі? І сміття, і наркомани, і кого там тільки нема. По-перше, там ніхто не буде зрубувати суцільно якусь площу ліса. Ліс забирається там, де будується будівля. Все решта – ні. Зробиться дорога, заберуться дерева там, де буде лікарня. Далі ми порахуємо дерева, які заберуться, щоб побудувати лікарню. А потім, навіть в процесі будівництва, висадимо дерев в 10 раз більше. Ми приведемо у нормальний стан цю територію. Там не буде наркоманів, алкоголіків, сміття. Там буде закрита огорожею територія, але з вільним доступом для всіх людей", –розповів губернатор.
"Ви кажете про всю площу, не треба забирати на всій площі дерева. Ми плануємо зробити такий ландшафтний дизайн, що люди ще будуть приходити робити фото на своїх весіллях, якщо ми до цього часу не побудуємо парк, який ми запланували на наступний рік", – наголошує Гайдай.
На запитання, чи можливо знайти інше місце розташування майбутньої лікарні, керівник Луганської ОВЦА переконує, що альтернативи нема: "Де? На звалищі поставити лікарню?". І додає, що в Сіверськодонецьку немає вільної землі.
"Не буде там ніяких АЗС. Там не потрібна ніяка заправка. Більш того, вона небезпечна", - додав Гайдай вже стосовно "суміжних" сервісів, які є в проекті. А ось кав’ярня, за його словами, буде. "Це буде місце, де люди, які чекають близьких з обстеження, зможуть випити кави або води", – розповів голова ВЦА.
Заразом він розповів, чому на Донеччині вже вдалося розпочати будівництво обласної лікарні, а на Луганщині –ні. "Чому на Донеччині почали вже будівництво, а ми ні? Вони трохи раніше розпочали переговори. Це по-перше. А по-друге, в них, все ж таки, фінансові можливості, м’яко кажучи, в декілька разів більші за наші", – каже Гайдай.
За його словами, вже оголошений тендер на розробку ПКД, і у жовтні буде відомо, яка компанія її робитиме. Розробку ПКД профінансують коштом платників податків області. "Коли вже буде розроблена ПКД, в нас буде візуалізація. Ми одразу її зробимо публічною, цю інформацію. І одразу будемо розпочинати процедуру тендеру саме на будівництво, – запевнив Гайдай.
Він розраховує, що будівництво розпочнеться в березні 2022 року. Але якщо захисники лісу таки зважаться поставити на цій ділянці намети під соснами і йти до кінця, то обласній і міській ВЦА доведеться замислитися.
Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас
Всі новини на одному каналі в Google News
- 23:35 На фронті кілька днів поспіль збільшується кількість атак ворога, - Генштаб ЗСУ
- 18:26 росіяни розстріляли п’ятьох полонених бійців ЗСУ біля Вугледару на Донеччині: прокуратура почала розслідування
- 16:05Суд заочно засудив "міністра юстиції ДНР"
- 12:34Обстріл передмістя Краматорська: Один загиблий та двоє поранених
- 23:00 Майже дві сотні разів рашисти штурмували позиції ЗСУ на фронті, - Генштаб
- 20:45Удар КАБами по Донеччині: Поранення отримали шестеро літніх людей (ФОТО) ФОТО
- 11:15Росіяни продовжують тиснути на Курахівському напрямку, — ОСУВ "Хортиця"
- 22:55Третина усіх ворожих спроб прорвати фронт відбувається на двох напрямках, - Генштаб ЗСУ
- 22:40На Донеччині загинув 11-річний хлопчик, його сестра та дідусь поранені
- 21:12Криптовалюта Notcoin: що таке і як працює його блокчейн? Актуально
- 11:25 ППО збила 56 із 122 ворожих БпЛА та 2 з 6 ракет в ніч на 20 листопада
- 23:38Росія не хоче обмінювати засуджених в Україні колаборантів
- 22:40 Від початку цієї доби відбулося 135 бойових зіткнень: Де ворог намагається прорватися
- 21:11За тисячу днів війни рф зруйнувала та пошкодила в Україні майже дві тисячі медзакладів
- 19:26 "Укренерго" повертає відключення: коли діятимуть графіки
- 08:32 росіяни атакують Україну ракетами та дронами: у низці регіонів лунали вибухи, є загиблі та постраждалі ФОТО
- 14:16путін доручив звести на березі моря у Маріуполі 50-метровий монумент "визволителям"
- 10:43У Покровську росіяни з дрона атакували автомобіль: Є загиблий та поранені
- 12:50Окупанти вдарили по селищу на Донеччині: Поранено підлітка