Загадкові приазовські села: Що означають назви Урзуф, Мангуш, Сартана, Бабах-тарама

На березі Азовського моря в Донецькій області росташовані населені пункти з дивними для України назвами, це пояснюється доволі просто – регіон ще з давніх часів населяли греки, що переселилися з Криму
 

Загадкові приазовські села: Що означають…

Надазов'я, яке часто називають Приазов'єм – південна частина Донецької області, від Волновахи до Маріуполя і північних берегів Азовського моря. Про походження назви "Маріуполя" як "міста Марії"  відомо багато, але джерела назв інших населених пунктів не такі відомі, проте не менш цікаві. Більшість з тутешніх сіл і містечок засновані греками, які переселялись з Криму. І подекуди на новому місці новим своїм селам вони давали ті самі кримські назви. Звідти у Приазов'ї з'явилися Ялта і Херсонес.

Волноваха

Волноваха

Фото: volnovakha.city

Зараз місто – центр Волноваського району, залізничний вузол та домівка майже для 70 тисяч жителів. Заснована Волноваха була у 1881 році біля джерела річки Мокра Волноваха. Звідси і назва міста. За легендою, у ріки було багато джерелець, що били з-під води, утворюючи хвилі. Тому і назва така від російської "хвиля" – "волна".

Сартана

Сартана

Фото: Лев Сандалов

Селище Сартана підпорядковується Кальміуському району Маріуполя. Розташоване на річці Кальміус, частину своєї історії називалось Приморським. Є місцем компактного проживання греків Приазов'я. Тут нині 11 тисяч жителів. Щодо походження назви Сартани існує декілька версій.

В перекладі з урумської (одна з мов приазовських греків) назва перекладається як "жовте теля" ("сари" – жовтий, "тана" – теля). За легендою, греки, які переселились сюди з Криму, побачили тут рудого теля, що прийшло на водопій. В тварині побачили добрий знак і оселилися тут. За іншою версією, Сартана приазовська – просто калька з однойменного села, яке було у Криму. Там, можливо, скелі за формою нагадали грекам теля. Ще одна легенда відправляє до давньогрецьких міфів. За нею, назву селище отримало за іменем Сар – сина Зевса та Європи. Сар загинув в одній битв, а Зевс на його честь поле бою назвав Сартанським. Ім'я Сар та "атанос" (з грецької "безсмертний") і дали назву Сартані.

Мангуш

Мангуш

Фото: prime-climate.com.

Центр Мангушського району, розташований на річці Мокра Білосарайка. Зараз тут живе 9 тисяч жителів.  Засноване селище у 1826 році, в радянські часи мало назву Першотравневе.

Заснований Мангуш також грецькими переселенцями, і назву отримав теж від однойменного кримського села. А воно назване на честь старого тюркського імені. Саме Мангушем, за легендою, звали сина половецького хана Котяна. А ще таке ж ім'я мав посол золотоординського хана Узбека.

Урзуф

Урзуф

пляж Урзуфа

Курортне село Урзуф розташоване на березі Азовського моря у Мангушському районі. Тут живе 3 тисячі людей, проте влітку це число зростає за рахунок туристів. Назва населеного пункту прийшла від кримського Гурзуфу. А ось його походження теж має кілька версій походження. За однією з них, назва ця не грецька, а латинська. "Ursus" у перекладі означає "ведмідь".  І це пояснення звучить доволі логічним, адже кримський Гурзуф розташований неподалік "Ведмідь-гори" (Аю-даг).

За іншою версією, назва пішла від слова "горзаннум". Так ще до приходу татарів до Криму у генуезців називались фортеці.

Бабах-тарама

Бабах-тарама

Бабах-тарама входить до складу урзуфської сільської ради і користується популярністю серед тих, хто любить тихий і майже безлюдний морський відпочинок. Місцевих тут лише 120 людей.

Назва села не має нічого спільного з піротехнікою. З урумської "бабах" – "байбак". А ось "тарама" означає "балка".  Село дійсно розташоване у балці, а місцеві подейкують, що раніше тут водилося багатенько байбаків.

Мелекіне

Мелекіне

Ще одне курортне селище Мангушського району – Мелекине. Створювалось село як рибацька артіль Аслана Мелеко. І саме його прізвище, за однією з версій, і дало назву рибацькому поселенню, що розрослося до села.

За іншою версією, Мелекине має таку назву через неглибокість Азовського моря поблизу села.  Від "мілина" ( російською "мель"). Тут глибина моря сягає лише трьох метрів.

Ялта

Ялта

Фото: azovmore.dn.ua

Ялта – теж курортне селище, до сільради якої ще входять Юр'ївка і Азовське. І тутешня приазовська Ялта назву свою теж взяла від Кримської. Назва "Ялта"  походить від грецького "ялос" – "узбережжя". За легендою, Чорним морем плив грецький корабель, моряки якого шукали нових родючих земель. Корабель потрапив у шторм, який змінив густий туман. Моряки  і не сподівались на спасіння, коли хмари розсіялися. Моряк, який першим побачив кримський берег, почав кричати "ялос!", так і залишили назву.

Херсонес

Херсонес

Фото: Вікіпедія

Приазовський Херсонес Нікольського району теж назву отримав від однойменного кримського населеного пункту. На відміну від кримського Херсонесу, на Донеччині Херсонес не настільки масштабний – тут зараз живе близько сотні жителів – проте він дійсно існує. У Криму ж протягом 2 тисяч років Херсонес був великим політичним, економічним та культурним центром Північного Причорномор'я. У перекладі з грецької "Херсонес" означає "півострів". На півострові він був розташований у Криму, у Приазов'ї ж Херсонес з морем розділяють близько 20 кілометрів.

Читайте також: Каланда і Христу Пасха: Якими є новорічні традиції греків Приазов'я.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme