Гідно померти: Як на окупованій Донеччині виживає хоспис для самотніх літніх людей
У селі Греково-Олександрівка Бойківського району окупованої Донецької області працює хоспіс для самотніх літніх людей
- Донбас
-
7 листопада 2019 09:41

У двоповерховій будівлі постійно перебувають близько 100 бабусь і дідусів, які залишились без близьких, передає Depo.Донбас з посиланням на Радіо Свобода.
Місцеві лікарні не мають ресурсів їх утримувати, а розвинутої мережі хоспісів в окупації нема, розповідає волонтер на умовах анонімності.
"Цей притулок-хоспіс – єдиний вихід, щоб гідно померти тим, хто тяжко хворий, самотній і без грошей – або дожити достойно свої роки тим, хто не паліативний хворий, а просто літній, у притулку є й такі. У "республіці" різко знизилося забезпечення медикаментами та продуктами харчування у стаціонарах. Навіть в дитячих садках, а в лікарнях – "і подавно". Тримати самотніх, хворих людей ніхто не хоче", – пояснює співрозмовник.
Хоспіс утримує Православна церква України, діяльність якої окупаційна адміністрація на своїй території де-факто заборонила.
Допомогу священики збирають на підконтрольній території, а волонтери везуть її в ОРДЛО.
"Найжахливіше, це коли діти кидають своїх рідних батьків напризволяще. Часто бабуся чи дідусь чекають, що ось перед Новим роком, чи перед Великоднем відкриються двері і донька або син заберуть в рідну оселю тих, хто народив тебе на світ Божий. Адже за двадцять років я бачив всього декілька випадків, коли діти або внуки повертали своїх батьків з нашого хоспісу", – каже архієпископ Донецький і Маріупольський ПЦУ Сергій Горобцов. Сам він не може потрапити на окуповану територію.
Допомогу збирають на підконтрольному боці та передають з волонетрами, які їдуть як місцеві жителі – про волонетрську діяльність краще не заявляти, оскільки вже два роки як всі гуманітарні місії, крім Червоного Хреста, видворені з Донецька. На окупованій території заарештовують навіть умовно "ДНРівських" волонтерів і громадських активістів, "їх викликають на допит і не відпускають", говорить анонімно людина, що відвідує хоспіс. Що ж до релігійних організацій, то, наприклад, до "неперереєстрованих" євангелистів і баптистів регулярно приходять з обшуками і затримують.
У хоспісі працюють 2 медсестри та лікар. Притулок працює вже 17 років. Він не був державною установою і до війни. Зараз, крім прихожан ПЦУ з вільної території, йому допомагає благодійний фонд Eleos-Ukraine. Також, акцію для допомоги літнім людям в ОРДЛО влаштувала художниця Олеся Вакуленко.
Притулок опалюється вугіллям. Купувати його доводиться в ОРДЛО. Як і іншу "великогабаритну" допомогу. "Все, що ми привозимо як фізичні особи, які там проживають, – це від 2 до 6 сумок, тобто те, що поміщається в багажник машини, все інше купується там", – говорить олова правління Eleos-Ukraine Сергій Дмитрієв.
"Літніх людей годують переважно мівіною. Її збирають в необмежених кількостях, бо це те, що може дати вуглеводи. Про овочі та м'ясо взагалі нічого говорити. На території "республіки" все дешевше, тому простіше зібрати кошти і купити. А якщо перевозити медикамети... важко, бо це все нелегально, підпільно йде. І через Україну і через "ДНР", тому що всюди потрібно домовитись", – розповідає волонтер, що бажає не називати свого імені. Приблизний бюджет утримання хоспісу – 600 тисяч гривень. Це не така уже й велика сума, каже волонтер, якщо розрахувати її на 100 людей, то на день виходить приблизно 16 грн.
Фото: Facebook\Сергій Горобцов
Нагадаємо, правозахисники підготували новий законопроект, який регламентуватиме виплату пенсії мешканцям окупованого Донбасу. У нього вводиться окрема стаття "виплата пенсій особам, які проживають на тимчасово окупованих територіях". Це не означає, що Україна буде поставляти гроші в "Л-ДНР.
Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас
Всі новини на одному каналі в Google News
- 12:28Екіпаж поліції "Білий янгол" потрапив під удар дронів у Покровську
- 09:40Слов'янськ зазнав атаки "шахедів", є руйнування
- 09:48 Минулої доби окупанти 170 разів штурмували позиції ЗСУ
- 23:50 На Донеччині росіяни намагаються просунутися на трьох напрямках — Сирський
- 09:42 Доба на фронті: Рашисти атакували 153 рази
- 10:49Продавчиня зі Слов'янська коригувала ракетні удари росіян по локаціях Сил оборони на Донеччині, - СБУ
- 11:20В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні в липні
- 09:20У Білозерському на Донеччині від дронової атаки поранені п’ятеро людей
- 17:35"На межі гуманітарної катастрофи": очільник ОВА Донеччини розповів про обстановку в прифронтовій Костянтинівці
- 22:35Що відбувається на фронті: Оперативне зведення
- 21:2115 років тюрми отримала агентка "жіночої групи" фсб, яка шпигувала для ворога на Донеччині
- 10:46У Краматорську другу добу розбирають завали будинку, зруйнованого ракетою росіян ФОТО
- 08:40Скільки людей залишаються у Покровську: дані МВА
- 09:40Ворог завдав авіаударів по Краматорську та Слов’янську: Є загиблий та поранені (ФОТО) ФОТО
- 09:20 Гаряча доба на фронті: відбулося 171 боєзіткнення
- 12:01У ГУР назвали кількість ракет та дронів, які назбирала росія
- 10:10 На фронті за добу 188 бойових зіткнень, - Генштаб ЗСУ
- 09:03"УЗ" попередила про зміни в русі поїздів на Донеччині та Дніпропетровщині
- 23:25З Донеччини до Львівщини евакуювали дві сотні кіз унікальної породи