Чому в Сіверськодонецьку екологи безсилі проти незаконних асфальтобетонних заводів

Для промислового міста заводи то є добре, це податки і робочі місця, але нажаль власникі підприємств часто живуть ще у середньовіччі та не дбають про екологічність виробництва

Чому в Сіверськодонецьку екологи безсилі…

У передмісті Сіверськодонецька селищі Воєводівка готується до відкриття новий асфальтобетонний завод. Екологи кажуть, що вже є порушення норм екозаконодавства, а сільська рада і місцеві жителі скаржаться, що збудовано завод біля земельних ділянок для ветеранів АТО. Крім того, у Сіверськодонецьку, незважаючи на заборону суду, більше року незаконно працює аналогічний завод, забруднюючи навколишнє середовище, і на це теж не може вплинути екоінспекція

ТОВ "Северодонецький асфальтобетонний завод" росташовано в обласному центрі Луганщини на вул. Богдана Ліщини, 2-д. Підприємство працює не менше 10 років, але місцеві кажуть, не "працює", а "коптить", бо дихають кожного дня зіпсованим повітрям.

20 грудня 2017 року суд заборонив роботу заводу через позов екоінспекції, але він і досі працює. Безсилі зараз і правоохоронні органи. Як повідомив керівник Державної екологічної інспекції в Луганській області Анатолій Гацко, він особисто направив позов в Луганський окружний адмінсуд і отримав перемогу, також перемога була і в Апеляційному суді, але завод продовжує працювати, і що з цим робити - невідомо. 

"Я виграв Апеляційний суд… Там (на території асфальтобетонного заводу, – ред.) з нами була і поліція, і прокуратура. Виконавча служба і правоохоронні органи нічого не роблять. Більше того, на території заводу розташована незаконна свердловина та підпільна АЗС. Що з цим реально робити, я вже не знаю. Особливо після того, як до нас потрапляє інформація про те, що головний санітарний лікар України може зменшити санітарну зону саме для міста Сіверськодонецьк", – розповів Гацко.

Завод розміщений в 285 метрах від житлових будинків. Екологи кажуть, що, згідно з нормами діючого законодавства, відстань повинна складати не менше 1000 метрів. Крім того, виробництво здійснюється без обладнання для фільтрації викидів в навколишнє середовище. Через це Луганський окружний адмінсуд задовольнив вимогу екологів про припинення роботи Сіверськодонецького асфальтобетонного заводу, а апеляційний суд підтвердив цю заборону.

Начальник відділу екологічного контролю водних ресурсів і атмосферного повітря Сергій Федін відзначив, що громадяни зверталися в держструктуру з цим питанням ще в жовтні 2016 року. Позапланова перевірка виявила численні порушення.
Після судового вироку завод роботу не зупиняв, а призупинився тільки на той час, коли після численних скарг місцевих жителів туди приїхала знімальна група одного з телеканалів. Виявилося, що завод працює, як і працював, а журналістів, як і екологів, буквально випхали на підставі "заборони перебування сторонніх на території приватної власності". 

Засновником заводу є товариство з обмеженою відповідальністю "ТПК ПРОМИНВЕСТ", яке належить Валентині та Денисові Чумакам з Краматорська Донецької області. Подружжя Чумаків є власниками ТОВ "Данко", фірми-підрядника, яка часто одержує замовлення на ремонт доріг у Сіверськодонецьку від місцевої влади. Наприклад, зараз "Данко" ремонтує один із центральних проспектів – Гвардійський. У 2018 році ця ж фірма робила капітальний ремонт цього ж проспекту, а також вулиць Донецької та Ліщини, отримавши майже 5,7 мільйонів гривень з бюджету. На сайті Youcontrol вказано, що у 2016 році засновником асфальтобетонного заводу була Марина Казакова – дружина мера Сіверськодонецка Валентина Казакова.

У постанові міського суду Сіверськодонецька від 14 квітня 2019 року йдеться про те, що поліція досі продовжує розслідування справи щодо невиконання судового рішення про заборону роботи заводу.  Також там йдеться, що виробництво суміші на підприємстві здійснюється асфальтозмішувальній установці ДС-158. Зазначимо, що саме вона визнана застарілою і заборонена до експлуатації у деяких країнах в зв'язку з проблемами зростаючого екологічного збитку від шкідливих викидів при їх використанні.

Згідно вищезазначеної постанови, 30 березня 2018 року TOB "Сєвєродонецький асфальтобетонний завод" передало у платне користування асфальтозмішувальну установку ДС-158 орендарю TOB "Данко" для здійснення виробничої діяльності. Тобто власники передали виробничі потужності самі собі, але роботу їхню все одно не зупинили. 

Журналісти з'ясували, що відповідно кадастровій мапі ділянка по вул. Богдана Ліщини, 2-д перебуває в оренді, а власник землі – Сіверськодонецька міська рада. Тобто депутати попередніх скликань віддали в оренду цю ділянку, а тепер мешканці міста страждають від викидів.

Другий проблемний асфальтобетонний завод розташований у селищі Воєводівка, що входить у межі Сіверськодонецька. Побудувало його за півтора місяця взимку цього року київське підприємство "Український шлях", витративши більше двох мільйонів євро. Засновник "Українського шляху" – Сергій Горєв – депутат Баришівської районної ради у Київській області. Він також володіє СТОВ "Деренківець" і низкою сільськогосподарських підприємств.

 

Також відомо, що у будівництві та роботі цього заводу зацікавлений нардеп-опоблоківець, екс-мер Лисичанська Сергій Дунаєв. Саме на його пропозицію відреагував інвестор. Ось Дунаєв інспектує готовність об'єкту.

За словами Войтенка, завод зведено на відстані у 100 метрів до будинків жителів селища на території ТОВ "Сєвєродонецький завод будівельних конструкцій та матеріалів". Він наголошує, що міськрада відповіла на його запити, і з відповідей зрозуміло, що будівля заводу зведена без дозволу місцевих органів влади, а земельна ділянка не має кадастрового номеру.

На сьогодні будівництво об`єкта завершено, але, як виявилося, збудовано об'єкт самовільно.

За попередніми підрахунками Войтенка, викиди забруднюючої речовини фенолу складатимуть майже 5 тонн на місяць. Проти роботи заводу на території населеного пункту також виступають учасники антитерористичної операції, яким виділені земельні ділянки у Воєводівці – йдеться про 276 ділянок під будівництво домівок. АТОшники дуже обурені, кажуть, що воювали не за те, щоб приватник труїв їхніх дітей фенолом.

Водночас, керівництво мерії проблем не бачить і запевняє, що завод принесе місту тільки користь. "Продуктивність заводу і якість асфальту забезпечить виконання ремонтних робіт як в місті, так і в регіоні. У той же час, представник заводу запевнив, що підприємство екологічно чисте, працює на зрідженому газі, фільтри забезпечують очистку викидів згоряння з нормами ГДК. При цьому потужність заводу висока - до 2000 тонн в день… Для перевірки якості асфальтової суміші і сертифікації кожної партії товару закуплено обладнання лабораторії італійського виробника, сертифікат якої буде діяти по всій території України", – відрапортували щодо нового заводу представники Сіверськодонецької міськради.

Проте мешканці селища, голова сільради Сергій Онопко та "Центр учасників бойових дій і ветеранів АТО" написали скарги в міськраду, начальнику ДАБК, в управління захисту економіки Національної поліції, в управління Держгеокадастра, керівнику місцевої прокуратури, керівнику обласної прокуратури. Запит керівникові прокуратури Луганської області Володимиру Янку був відправлений ще 12 березня.

Жителі Воєводівки кажуть, що їхній населений пункт розташовано в низині, де відсутній рух повітря, і через сусідство з таким підприємством можливе накопичення продуктів шкідливого випаровування. "Громада села Воєводівка і учасники АТО, яким виділені земельні наділи для будівництва житлових будинків, стурбовані тим, що на території Сєверодонецького заводу будівельних конструкцій і матеріалів в порушення державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів споруджується будинок асфальтобетонного заводу (АБЗ). Відстань від АБЗ до перших будинків жителів села – 100 метрів. Обладнання не нове, демонтоване. Згідно законодавства мінімальна санітарно-захисна відстань до найближчого житлового будинку має бути не менше 1000 метрів", – йдеться у зверненні до Янка.

За місяць по запиту, 9 квітня, депутат Войтенко отримав відповідь прокуратури за підписом Янка, у якій йдеться про те, що "органи прокуратури позбавлено повноважень щодо проведення перевірок у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів, у зв`язку і з чим, проведення перевірки у викладених у зверненні питань на теперешній час унеможливлено". Також отримано відповідь на звернення з міськради, де говориться про порушення при будівництві, адже дозвільні документи відсутні. 

Якщо новий завод запуститься, а це так і буде, бо вже зараз оформлюються дозвільні документи, резюмує керівник Державної екологічної інспекції в Луганській області, то буде така ж ситуація, як з заводом на Богдана Ліщини: почнуть роботу з порушеннями, він буде звертатись до суду, виконавча служба так само потім нічого не вдіє… І що з цим робити – невідомо.

 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme