Луганщина знову у вогні: Можливі причини та наслідки лісової пожежі

На Луганщині 30 вересня розпочалася наймасштабніша лісова пожежа за всю її історію. Такого вогню там ніколи не було, навіть у липні, коли теж горіли ліси, будинки і загинуло п'ять людей

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Луганщина знову у вогні: Можливі причини…
Фото Станично-Луганської райдержадміністрації

Початок пожеж на Луганщині 30 вересня

Перші повідомлення про те, що у Станиці Луганській розгоряється пожежа, надійшли 30 вересня пообіді. Одночасно, пожежі "виникли" у селах Артема, Піщане, Плотина, Тепле, Малинове, Валуйське.  Згодом стало відомо, що осередків пожеж в області більше 85, і виникли вони так само майже одночасно у Попаснянському, Новоайдарському, Кремінському, Старобільському районах.

Швидкому розповсюдженню пожеж сприяла погода: в області з липня не було дощів, а наприкінці вересня піднявся сильний вітер до 20-25 м/с. У Сіверськодонецьку він зірвав дах на будівлі ринку. У Станично-Луганській райдержадміністрації заявили, що для гасіння пожеж залучені усі екіпажі ДСНС та лісової охорони, а допомагають їм фермерські господарства, які проводять оранку територій та підвозять воду. В Луганській ОВЦА повідомили, що станом на 16:00 в смт Новоайдар та селі Бахмутівка (Новоайдарський район) пожежі вже ліквідовано.

В селі Муратове Новоайдарського району розгорнули Штаб з ліквідації пожеж. Очільник області Сергій Гайдай заявив, що ситуація контрольована. У поліції Луганщини повідомили, що особовий склад піднято по тривозі через пожежі.

Загалом до гасіння пожеж спочатку було залучено від ДСНС 22 одиниці техніки і 107 людей особливого складу, лісомисливського господарства – 12 одиниць техніки і 46 людей, ЗСУ – 4 одиниці техніки і 30 людей особливого складу, також залучено техніку агропромислових підприємств. Але такої кількості людей і техніки було замало.

"У зв’язку з сильним поривчастим вітром на території області є загроза подальшого розповсюдження лісових пожеж", – повідомляли рятувальники.

Надвечір 30 вересня, станом на 20:30,  повідомлялося, що пожежі охопили територію поблизу сіл Трьохізбенка, Кряківка Муратове, Капітанове Новоайдарського району, а також між селами Половинкине та Байдівка Старобільського району, де виникло загоряння сухої трави та лісової підстилки.

Кількість людей на гасіння лісових пожеж у трьох районах збільшилася до 1030 осіб, залучили 158 одиниць техніки.

Крім того, стало відомо, що вогонь підібрався до Сіверськодонецька, горіли навколишні села Воронове, Сиротине, Метьолкіне. Вогонь мешканці Сіверськодонецька спостерягали прямо зі своїх вікон. 

ВЦА Сіверськодонецька заявила на своєму сайті, що для евакуації жителів селищ, які постраждали від пожеж, підготовлені пункти прийому.

"Підготовлено школи 8 і 17. Завезено все необхідне. Буде забезпечено гаряче харчування. У разі необхідності ще три школи міста Сєвєродонецька підготовлені для прийому евакуйованих людей. Це школи 20, 16, 18. Автобуси підготовлені для евакуації і знаходяться на в'їзді в місто з боку Воронове", – зазначається у повідомленні.

Мешканці селища Сиротине на Луганщині втекли від пожежі на власному авто і розповіли, що в селищі не було води, електрики і рятувальників на пожежних машинах. Також вони кажуть, що нікого не евакуювали, люди вибиралися самі.

"Палають будинки, жодної пожежної машини, немає води і світла, все вимкнули ніби навмисно. Ніякої евакуації, жодної людини, от ми самі зібралися і поїхали. Там страшне, палають двоповерхові будинки. Я не знаю, що з нашим будинком", – розповів мешканець Сиротиного. Коментуючи його слова, жителі погоджуються.

 

Загалом, місцеві мешканці схиляються до того, що пожежі виникли не самі, а це були підпали.

Пожежі на Луганщині тривають: 1 жовтня

Станом на 7 годину ранку 1 жовтня у Луганській області було зафіксовано 146 пожеж, з них ліквідовано – 82, продовжувалося гасіння – 64.  Пожежа поширилася  майже на 10 тис. гектарів за добу. У вогняному колі опинились 11 селищ, у тому числі, у безпосередній близькості до Сіверськодонецька.

"На жаль, четверо людей загинули, один із них – лісничий, ще троє потерпілих госпіталізовані з отруєнням чадним газом", - заявив Гайдай. Тимчасом в ДСНС повідомили про п'ять загиблих і 10 госпіталізованих. "Найбільш складна обстановка склалася вздовж лінії розмежування від Станиці-Луганської до Сіверськодонецька, де лісові пожежі набули загрозливого характеру для 22 населених пунктів", – зазначають рятувальники.

Загалом до гасіння вранці 1 жовтня було залучено 1 229 людей та 204 одиниці техніки, у тому числі від ДСНС – 516 людей, 107 одиниць техніки (Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська Полтавська та Харківська області); Збройних Сил – 148 осіб, 14 одиниць техніки; Держлісагентства – 60 осіб, 56 одиниць техніки; Нацполіції – 500 осіб, 22 одиниць техніки; і ще 5 людей та 5 одиниць техніки від інших органів влади.

За словами очевидці, селище Воронове поблизу Сіверськодонецька вигоріло вщент

Фото: ТРК Донбас Онлайн, Олександр Махов

Селище Сиротине, що теж біля Сіверськодонецька, на ранок 1 жовтня має такий саме вигляд.

Гайдай повідомив, що військові отримали гарантії режиму тіші, що дало змогу підняти авіацію. Лісові пожежі в області допомагають гасити два літака і один вертоліт.

Станом на 11:00 ранку КПВВ "Станиця Луганська" припинив роботу через вибухи, які спричинила масштабна лісова пожежа.

Причини пожеж на Луганщині

Поліція відкрила сім кримінальних проваджень за фактами лісових пожеж в Луганській області за ч. 2 ст. 270 (Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки), але ймовірні причини пожеж поки не розголошує. 

Depo.Донбас поспілкувався з місцевими мешканцями і з'ясував, які причини таких пожеж виділяють вони:

  1. Обстріли з "тієї сторони", які навмисно були здійснені під час сильного вітру і посушливої погоди. Про цю версію каже і Станично-Луганська райдержадміністрація. Снаряди, розриваючись, спричиняли пожежу, а сильний вітер розносив її далі уздовж лінії розмежування.
  2. Підпали, щоб прикрити вирубку лісів – про цю версію кажуть мешканці Сіверськодонецька, які майже кожного дня бачать, як невідомі вантажівками вивозять зрубані дерева.
  3. Неготовність влади і ДСНС до пожеж такого масштабу, прогавлений час, коли пожежа тільки розгорялася. На Луганщині і справді ніколи таких пожеж не було, тож ані техніки, ані потрібної кількості людей також немає. 
  4. Деякі мешканці Луганщини, особливо у соцмережах, пишуть, що в селищах поблизу Сіверськодонецька вимкнули світло і воду "ніби навмисно", щоб неможливо було загасити палаючі будинки. "Нас хочуть знищити", - пишуть вони, хоча не зрозуміло хто саме і з якою метою.

За прогнозом Укргідрометцентру на території Луганської області з 1 по 5 жовтня буде спостерігатися малохмарна погода без опадів, 1 жовтня пориви вітру до 20 м/с, в інші дні вітер 3-12 м/с. Температура повітря вдень від 17 до 25 градусів. Тож загасити таку масштабну пожежу з такими погодними умовами буде не просто. 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme