Сортування сміття як ознака патріотизму: Як у Маріуполі намагаються "підтягнути" Україну до Європи
Тільки жорсткі штрафи зроблять з України охайну європейську країну
- Донбас
-
5 листопада 2018 12:00

2018 рік, коли Україна мала б перейти на цивілізоване поводження зі сміттям, минає. Зміни до закону "Про відходи" вкотре показали, що законодавчі акти у нас не працюють, а заборони існують тільки на папері: у цьому законі сказано, що з 1 січня 2018 року заборонено захоронення на полігонах неперероблених (необроблених) побутових відходів, проте перемішані відходи як вивозили, так і продовжують вивозити, а баки для роздільного збору сміття не встановлені навіть у столиці. Та й взагалі Україна місцями схожа не на охайну Європу, а на Індію, де зсмічене все, до чого можна дотягнутися.
Наші ліси і лісосмуги, узбіччя і приватний сектор, узбережжя річок та озер – одне суцільне сміттєзвалище. Бо українці не вважають за потрібне навіть за собою прибрати.
Що з нашими людьми не так? Таке питання виникає кожного разу, як перетинаєш кордон у західному напрямку, наприклад, україно-польський, і бачиш чистенькі села, міста, рівненькі газони і відсутність на них пляшок та обгорток. У Польщі вже давно сортують сміття, і з кожним разом сортування ускладнюється. Що найважливіше, не сортувати сміття там дуже і дуже дорого. Тобто кожен поляк знає, що розкладати відходи по різних кошиках - пластик, папір, метал, скло і органіка - це його обов'язок як громадянина. Це складова патріотизму і відповідальності перед навколишнім середовишем своєї країни. А ті, хто намагаються цього уникнути, платять штрафи і вдвічі вищий тариф за збір сміття. Кожен мешканець приватного будинку у Польщі зобов'язаний укласти договір на вивіз відходів. Ухиляєшся – знову штраф.
Приватні будини у селі Угерці Мінеральні Підкарпатське воєводство, Польща.
Пустий гаманець – неабиякий мотиватор для того, щоб дотримуватися закону і правил.
У співвласників багатоквартирних будинків – такий саме обов'язок.
Будинок у Перемишлі, Польща
В Польщі після реформи ЖКГ майже усі багатоповерхівками опікується не місто і держава, а ті хто там живе. Система типу нашого ОСББ, але з більшими повноваженнями.
Будинок у Перемишлі, Польща
Товариства жителів багатоповерхівок укладають угоди і платять за вивіз сміття зі свого будинку. Відкритих сміттєвих баків у польських дворах не зустрінеш. У вітряну погоду ніякі відходи по скверах та дворах не розлітаються. Баки закриті кришками, а приміщення у дворі, де, вони по поставлені, замикається на ключ. Тож ніхто з чужих, наприклад перехожих, своє сміття у ці баки не зможуть закинути, бо мешканці цінують свої гроші. Хоча, зауважимо, у містах є й муніципальні контейнерні майданчики, куди викинути сміття може будь-який перехожий.
Сміття у європейських країнах – це хороший бізнес, і компанії , які опікуються вивозом та переробкою, завжди матимуть прибуток, бо відходи в людей є і завжди будуть. Але контроль за цим бізнесом теж жорсткий. Наприклад, кожен спецавтомобіль повинен мати GPS-навігацію і ваги, без цього компанію навіть до тендеру не допустять. Оператор відстежує, чи вчасно машина забрала сміття і куди саме вона його повезла.
Здавалося б, чим українці відрізняються від поляків? Менталітетом? Це не зовсім так. Просто в одній країні менталітет формують закони та реформи, які працюють, і їх роботу забезпечує система штрафування. Крок праворуч, крок ліворуч – штрафи. А в іншій країні все кинуте на самоплив, ніякої відповідальності, і ця вседозволеність українців дуже розхолоджує.
Допоки реформи не запрацюють, сортувати сміття в українських містах будуть тільки ентузіасти.
У Маріуполі оголосили конкурс серед об'єднань співвласників багатоквартирних будівель (ОСББ) з роздільного збору сміття. Організатор конкурсу – маріупольська спілка молоді, вона пропонує сусідам сортувати сміття разом. Тим, хто зможе реалізувати найбільше вторсировини до лютого, обіцяють встановити led-освітлення у під'їздах.
Але у конкурсі є нюанси. Забезпечать спеціальними контейнерами для роздільного збору сміття тільки першу половину ОСББ, що зареєструвались на конкурс. Всі інші, викручуйтеся, хто як може. Сортуйте, куди заманеться.
Сміттєвий бак біля під'їзду будинка у Маріуполі
Контейнери, які мали б з'явитися біля кожного будинка і на вулицях в містах України
Взяти участь у змаганнях за умовами конкурсу зможуть тільки 100 ОСББ, а всього у місті 624 ОСББ і їх до роздільного збору сміття масово не мотивують.
Не зважаючи на те, що кількість сортувальників у Маріуполі потроху зростає, основне сортування відбувається вже після того, як вторсировина потрапляє до сміттєвого баку.
Розділяють її люди, які намагаються таким чином підробити. За словами приймальника вторсировини Олександра, за день до нього приходять до півсотні людей.
"Усе потроху приносять. Найбільше – пластиков пляшки і макулатуру. Приймаємо усе чисте, відсортоване, тут вантажимо і купуємо", – розповідає Олександр.
Маріуполець Роман Кругляков роздільно збирає сміття вже третій рік. Сусідів поки не долучав.
"Я живу у приватному будинку, у родині п'ятеро людей. Раз на 2-3 місяці збираємо кілька мішків пляшок - скляних та пластикових. Макулатури і іншої вторсировини у нас багато не збирається. Везу їх до пункту прийому. Виходить близько двох кубів. Але мені дуже зручно зберігати це на веранді. Як сортують люди у квартирах – не уявляю", – розповідає Кругляков.
На полігон твердих побутових відходів у Маіруполі щорічно вивантажують до 200 тисяч тон сміття. Близько 60% з нього можна переробити.
Мер Вадим Бойченко обіцяв у 2019 році збудувати у місті сортувальну станцію, бо на його думку, до роздільного збору жителі не готові. Втім, за словами директора департаменту екології міськради Ваагна Мнацаканяна зараз триває пошук коштів для будівництва. "Готується проектно-кошторисна документація. У експертизи була низка питань, тому це подовжило процес. Після отримання позитивної експертизи будемо починати роботу над проектом. Поки шукаємо кошти для цього, певну суму має виділити облбюджет", _ розповів Мнацаканян.
Поки на сортувальну станцію шукають гроші, учасники конкурсу ОСББ облаштовують міні-сортувальні станції на подвір'ях, жителі приватного сектору вивозять вторсировину до "прийомок" самотужки", а на закритому полігоні ТПВ приватна компанія з біогазу видобуває електрику.
Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас
Всі новини на одному каналі в Google News
- 14:51ОСУВ "Хортиця": На Покровському напрямку ворог відправляє штурмувати позиції поранених росіян на милицях Відео
- 22:31 Цього дня ворог штурмував позиції ЗСУ 87 разів
- 16:39 ЗСУ повернули контроль над селом на Донеччині
- 12:56 Уряд звільнив голів Сумської та Луганської ОВА
- 12:22Наслідки атак на Донеччині: Один загиблий та 6 поранених
- 09:31 Про ситуацію на фронті розповіли в Генштабі ЗСУ
- 10:29Повітряна оборона знищила вночі 56 із 88 російських дронів
- 09:33 Ворог продовжує атакувати, - зведення Генштабу ЗСУ
- 22:50 З початку доби відбулося 125 бойових зіткнень: Найскладнішим залишається Покровський напрямок
- 11:23На Донеччині клірик УПЦ МП наводив вогонь на позиції ЗСУ в обмін на допомогу у виїзді на Росію ФОТО
- 22:31 Сьогодні, 9 ківтня, на фронті уже відбулося 111 бойових зіткнень
- 20:49Азовське море під контролем росії переживає екоцид, - ЦПД
- 09:42Російські дрони пошкодили відділення "Укрпошти" в Добропіллі
- 09:34У Краматорську ворожий дрон поцілив у 5-поверхівку. Поранено трьох людей, в тому числі дитину ФОТО
- 22:36 З початку поточної доби на фронті відбулося 135 бойових зіткнень
- 16:34 У Донецькій області ЗСУ захопили у полон китайців, які воювали у складі армії рф Відео
- 11:11Вночі під атакою росіян опинилося Добропілля на Донеччині
- 09:29 У Генштабі ЗСУ розповіли, що відбувається на фронті
- 13:16Віталій Кличко з’їздив на передову та передав бійцям оснащення від столичної громади – 3600 дронів, РЕБи, автівки Відео