Маріуполь – біль цієї війни: Як Росія перетворила квітуче туристичне місто на руїни

За 25 днів війни російська окупаційна армія змінила квітучий і розвинений Маріуполь до невпізнання

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Маріуполь – біль цієї війни: Як Росія пе…

Не будемо приховувати, редакція Depo.Донбас завжди відчувала особливу симпатію і гордість стосовно Маріуполя. Ми вболівали за це місто більше, ніж за всі інші міста на Луганщині і Донеччині.

Ми пишалися тим, яким став Маріуполь після 2014 року, ми дуже раділи кожному відремонтованому інфраструктурному об'єкту, кожній оновленій школі чи садочку. Ми вболівали за те, щоб Маріуполь став потужним туристичним містом, хвилювалися через "рудий дим", яким змушені були дихати місцеві, і підтримували вимоги екоактивістів до меткомбінатів.

Про все це ви можете прочитати у наших статтях:

Маріуполь туристичний: Прогулянка історичними пам'ятками

П'ять амбітних проектів, які змінять обличчя Маріуполя: Усі подробиці

Як Маріуполь два дні святкував День міста: Грецький колорит, Goby Fest, Бумбокс і неймовірний феєрверк

Тут будують новий Донецьк: Як змінився Маріуполь за 30 років незалежності України

Маріуполь минулого року виграв звання "Велика культурна столиця України", став переможцем у конкурсі на кращий морський курорт України, Маріуполь випередив Київ, Львів, Одесу та Харків у рейтингу міст України за якістю життя.

Саме тому зараз, споглядаючи за тим, як російська окупаційна армія нищить те, чим всі пишалися, все те, що з такою любов'ю в Маріуполі відбудовувалося, вбиває маріупольців, розстрілює їхні будинки, ми відчуваємо сильний біль і лють.

Блокада Маріуполя

Блокада Маріуполя розпочалася 28 лютого, місто з населенням у 430 тисяч людей опинилося у заручниках. Так звана армія "ДНР", підсилена російською армією, оточила Маріуполь і почала масово руйнувати обстрілами інфраструктуру, приватний сектор і багатоповерхівки. Зникла електрика, зв'язок, вода, газ. Заблоковані шляхи для підвозу продуктів. Дехто встиг виїхати, за оцінками місцевої влади – це приблизно 100 тисяч маріупольців, але більшість залишилися.

Влада міста домовлялася про гуманітарні коридори, але кожного разу евакуація мешканців і підвоз гуманітарки зривався – російські війська не припиняли обстріл. "Ми збираємо людей на локаціях, де готові евакуйовувати, ми готові під’їжджати транспортом на конкретні точки і в цей момент розпочинається обстріл. Найстрашніше, що в цей час розпочинається тактичне перегрупування військ РФ, щоб вони могли займати більш вигідні позиції", – розповідав мер Маріуполя Вадим Бойченко на восьмий день блокади.

6 березня, коли українські військові, які захищають місто, відкрили коридор, фактично вхід у місто – росіяни почали танкове вторгнення у Маріуполь. Почався бій і евакуацію скасували.

Найважчі часи почалися десь на десятий день блокади, в мешканців закінчилися запаси продуктів і води. Люди жили у підвалах, топили сніг, аби хоч трохи попити. Описати словами весь той жах, з яким зіткнулося місцеве населення, просто неможливо: мертві тіла просто лежать на вулиці, похорон провести неможливо через обстріли та й небіжчиків нема кому ховати – комунальні служби не працюють. Пізніше деякі тіла місцевих почали збирати і під час нетривалого затишшя складати у батські могили. 

Чи жива людина у Маріуполі, чи мертва, дізнатися майже неможливо. З'вязку немає, як і електрики. Родичі маріупольців у мережі публікують їхні фото і імена з надією на те, що, можливо хтось з тих, хто виїхав раніше, щось про зниклих знає.

Мер Маріуполя вже не приховуючи люті називає російську армію фашистами, а їхні дії геноцидом українського народу: вони бомблять дитячі садочки і школи, які нещодавно були відремонтовані з такою турботою, бомблять лікарні, пологові буднки, скидають снаряди на Драмтеатр, школу мистецтв, де ховалися тисячі людей.

Маріуполь – стратегічне місто на Донеччині

Маріуполь протягом восьми років називали східним форпостом України і в воєнному сенсі і в соціокультурному. Мета розвитку Маруполя була показати мешканцм окупованої Донеччини, що в Україні життя краще, що в Україні на них чекає розвиток і безліч можливостей. "ДНР" своїми силами не змогла взяти Маріуполь у 2014 році, тому Росія не отримала можливісті просунутися на південь і зробити собі сухопутний коридор в Крим.

У червні 2021 року влада Маріуполя розглядала можливість встановлення захисної системи ППО "Залізний купол", яку використовують в Ізраїлі. Заступник міського голови Сергій Захаров казав тоді, що міськрада вже зв'язалася з ізраїльською компанією, яка займається безпекою. "Якщо говорити про захисну систему "Залізних купол" – це близько 50 мільйонів євро. Місто вже зв'язалося з ізраїльською компанією, яка займається безпекою, фахівці повинні приїхати в кінці червня і ми обговоримо можливість установки системи в Маріуполі. Ми детально вивчаємо це питання і перебуваємо в тісному діалозі", – додав Захаров.

Маріуполь на землі був і є непогано укріплений, але, на жаль, абсолютно беззахисний під ударами з повітря. "Залізний купол" до війни придбати і встановити не встигли. 

Мешканці міста, яким вдалося вирватися з облоги, розповідають, що до того, як почалися авіанальоти, "було терпимо", бо все ж таки ЗСУ і полк "Азов" відкидали атаки окупаційних військ. Коли Росія задіяла авіацію, Маріуполь остаточно став небезпечним для життя. 

Російська армія за домовленістю з українською стороною тільки 14 березня відкрила гуманітарний коридор для виїзду приватних авто, евакуювати населення автобусами не дозволили. Вже 18 березня ці коридори були закриті.  За три дні, станом на вечір 17 березня,  з Маріуполя виїхало близько 35 тисяч людей. Скільки залишилося в місті – точно не відомо, як і неможливо підрахувати, скільки цивільних померли. Називають цифру – близько 2500 людей, але це тільки приблизний підрахунок.

Що буде з Маріуполем

Радник глави Офісу президента Олексій Арестович каже, що станом на зараз деблокувати Маріуполь військовим шляхом неможливо. Він пояснив, що найближчі українські військові частини ведуть бої на північ від Волновахи проти сил противника, що переважають.

А інші частини, які на цьому напрямку – у Запоріжжі і ведуть оборонну операцію. "І навіть якби вони десь знайшли і проломили наступ супротивника на контрударі і пішли б у бік Маріуполя, вони мали пройти там 100 з лишком кілометрів по голому степу під російською авіацією з Криму та з Ростовської області. Вони б не дійшли", – сказав Арестович.

Захисники Маріуполя розуміють це, але все одно благають урятувати Маріуполь. "Пане президенте, наша країна зробила дуже багато для того, щоб в Україні була справжня поліція, щоб ми могли нею пишатися. Пане президенте, зробіть так, щоб Маріуполь вижив", – записав відео керівник патрульної поліції Донецької області Михайло Вершинін. Він просить в Зеленського потужні ПВО. Президент ще не відповів, чи можливо це.

Близько 80 чи 90% Маріуполя знищено російськими снарядами і бомбами. Після закінчення війни місто потрібно буде відбудовувати з нуля.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme