Затоплення радіаційної та ртутної шахт, гучні ліквідації: ТОП-10 подій, що сколихнули Донбас у 2018
Все, що запам'яталося і варте уваги
- Донбас
-
30 грудня 2018 14:00
Боротьба за чисте повітря Маріуполя
Рік, що минає ознаменувався загостренням боротьби активного населення Маріуполя за чисте повітря та екологію міста. Більше і більше мешканців розуміють, якщо не змусити металургійні та коксохімічні підприємства-гіганти модернізувати виробництво, скоро від здоров'я людей та навколишнього середовища приморського міста нічого не залишиться. Маріупольці масово почали фіксувати викиди меткомбінатів та викладати фото та відео у соцмережі. За їхніми спостереженнями, надмірні викиди спостерігаються вночі. Також вони активно писали звернення у міністерство екології, організовували акції та мітинги. У Маріуполі найбрудніше повітря, металургійні гіганти використовують технології минулого століття, і за європейськими стандартами, такого виробництва просто не мало б існувати.
У січні 2018 року мер Вадим Бойченко, який разом зі своєю командою у минулому працював на власника металургійних заводів - компанію "Метінвест", прокоментував вимоги мешканців: "Не можна вимагати від власника маріупольських комбінатів швидкого вирішення екологічних проблем. Інакше виникнуть фінансові труднощі, і він може закрити бізнес, що стане катастрофою для всього міста". Але залякування не подіяли, маріупольці продовжували протягом року фіксувати викиди і писати скарги. 29 серпня кілька тисяч мешканців Маріуполя вчергове вийшли на акцію протесту "Я хочу дихати". Серед головних вимог - встановити фільтри і лічильники викидів в онлайн доступі на кожну трубу металургійних комбінатів, як це працює в країнах ЄС.
У листопаді маріупольський депутат Максим Бородін виграв 1 млн гривень у проекті "Нові лідери". Гроші будуть спрямовані на придбання обладнання, яке дозволить моніторити і фіксувати рівень забруднення повітря в Маріуполі. Результати моніторингу дозволять активістам просувати ідеї поліпшення екології промислових міст на законодавчому рівні.
Затоплення радіаційної шахти "Юнком" на окупованій Донеччині
Окупаційна влада 14 квітня припинила відкачування води на шахті "Юнком", де в 1979 році радянська влада провела ядерний вибух – той проект отримав назву "об'єкт Кліваж". Після вибуху радянська влада вирішила залишити оточену кубометрами піску радіоактивну капсулу в сухому стані та відкачувати з шахти воду, аби унеможливити попадання радіації на поверхню, затоплення місцевості, а також потрапляння забрудненої рідини в грунтові води. Що саме відбувається під землею з капсулою, нікому достеменно невідомо. За часи правління на Донбасі "крєпкіх хозяйствєнніков" з Партії регіонів, від шахти залишилися руїни. Можливо, капсула теж з роками зруйнувалася, можливо – ні. Ніхто не ризикував, і воду справно відкачували. Тепер путінські пройдисвіти, що захопили владу на Донеччині, вирішили не витрачати гроші на заміну насосів та оплату електроенергії.
За наявними даними, капсулу оточує величезна товща склоподібної маси, але, як кажуть, вода і камень точить. Під час спілкування з фахівцями "Вуглереструктуризаціі", в минулому – шахтарями-практиками, журналісти з'ясували, що в разі затоплення капсули рано чи пізно радіоактивне забруднення почне потрапляти в підземні води, які, в свою чергу, з'єднані з різними водоймами. І "просвітлені" науковці "ДНР" взяли на себе відповідальність за життя і здоров'я мільйонів мешканців як України, так і Росії – а її "юнкомівський подарунок" теж не омине.
Ще один подарунок від "ДНР": Затоплення ртутної шахти
На початку листопада влада "ДНР" почала затоплювати шахту "2-біс" - частину закритого ще в 1995 році Микитівського ртутного рудника. Дослідження доктора технічних наук, гідрогеолога Євгена Яковлєва у зв'язку з цим пророкує невтішні перспективи для Донбасу. Він не виключає, що і затоплення шахти "Юнком" і затоплення "2-біс" готували російські вчені, тому проекти розроблені так, що миттєвого розливу та викиду смертоносних речовин не буде. Все буде відбуватися повільно, поступово, протягом декількох років. Коли заллє шахту "2-біс", поки невідомо: ртутна копальня не з'єднана збійками з "вугільними побратимами", і катастрофічного розтікання ртуті, можливо, не буде. Але через кілька років затоплення може спричинити техногенний землетрус потужністю 3-4 бали та провалитися у русло каналу Сіверський Донець - Донбас.
Загалом у дослідженнях Яковлева йдеться, що Донбас є міною уповільненої дії. Вода з шахт буде підніматися до рівня збійок і врешті-решт змішається на рівнях водозбору Сіверського Дінця, Кальміусу і резервних джерел питної води. А це означає втрату роботи в моногородах навколо шахт, втрату інфраструктури, втрату самих міст.
ООС замість АТО
30 квітня на Донбасі розпочалася Операція Об'єднаних сил, яка прийшла на заміну Антитерористичній операції, що затягнулася на 4 роки. Командування ООС довірене генерал-лейтенанту ЗСУ Сергію Наєву, а військові на Донбасі отримали більше влади. Наєву фактично підпорядковані військово-цивільні адміністрації. Загалом командування операцією знаходиться у руках військових, а не АТЦ СБУ, як це було у часи АТО. І одразу були помітні перші плоди. По-перше, вогонь у відповідь дозволений, по-друге, налагоджена активна співпраця військових з мирним населенням, зменшена кількість стаціонарних блокпостів, натомість з'явилися пересувні, покращилося кадрове наповнення - значна кількість військових офіцерів проходили підготовку в США і тепер займаються питаннями на Донбасі.
Гучні ліквідації ватажків на Донбасі
Не минулося у 2018 році без гучних смертей ватажків. Рахунок відкрив ватажок банди "П'ятнашка", найманець Олег Мамієв на призьвисько "Мамай". За іронією долі 18 травня його підстрелив український військовий-доброволець під позивним "Кіпіш" прямо під час зйомок сюжету пропагандистського телеканалу "Росія 1". Знімальна група на передовій під Авдіївкою проводила зйомку в темний час доби, і використала підсвічування, яке стало прекрасним орієнтиром для безпілотника. Він передав координати військовим, які і відпрацювали по цілі. Мамієв загинув, коли виліз з укриття, щоб показати російським пропагандистам стрілянину.
"Ходімо, я тобі покажу роботу с АСГ", - це були його останні слова. Чим займався осетин Мамієв у себе вдома, достеменно невідомо. В його короткій біографій на підконтрольних "ДНР" сайтах йдеться, що до 2014 року він жив у Владикавказі, у 2004 році брав участь в осетинській війні, воював проти Грузії, допомагаючи Росії окупувати цю територію. На Донбасі робив те саме. Вкотре, за російською пропагандою виходить, що війна на Донбасі "громадянська", але очолюють батальони "Л-ДНР" та й воюють здебільшого росіяни та їхні сателіти, типу окупованої Росією Осетії або Абхазії.
31 серпня у центрі Донецька в ресторані з символічною назвою "Сепар" підірвали ватажка "ДНР" Олександра Захарченка. Відеоспостереження зафіксувало момент вибуху.
В "ДНР" одразу ж заявили про українську "ДРГ", навіть схопили якихось бідолах, щоб "повісити" на них вибух, але потім відпустили. В СБУ вважають, що Росія просто продовжує зачищати лави "Л-ДНР" від радикальних діячів, які брали участь у сприянні окупації Донбасу у 2014 і багато що знають про справжню участь в цьому Кремля.
У підсумку оточення Захарченка втекло на Росію, оскільки "розкрилося", що вони - ніякі не "захисники Донбасу", а банальні мародери, які наживалися на рейдерстві, "віджимах", різноманітних схемах відкачування грошей. Хто б міг подумати! Вкрали і привласнили собі понад 24 млрд рублів, розкрадали вугілля вагонами та складами, навіть отара в 11 тисяч голів худоби кудись зникла.
Псевдовибори в "Л-ДНР"
Ліквідація Захарченка прискорила рішення Кремля, що так звані "вибори" на окупованому Донбасі таки мають відбутися у 2018-му. Ще до 31 серпня з цього приводу була протилежна думка - "вибори" планували відтермінувати на рік. Чесно кажучи, ми вагалися, чи включати у ТОП подій 2018 року ці "псевдовибори", адже і самі прихильники "Л-ДНР" кажуть, що це був фарс.
Кремль вкотре показав свою владу на підконтрольному йому Донбасі, не допустивши до процесу конкурентів своїх маріонеток типу Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника. До того ж, після "виборів" нічого кардинально не змінилося. В "ДНР" замість персонажа у камуфляжі, який грозився захопити Британію, тепер колишній МММщик в костюмі, а в "ЛНР" все простіше - там недорікуватого "папєрєдніка" вигнали ще в 2017 році, тож просто "легалізували" колаборанта Пасічника.
Заморожені пенсії мешканців Донбасу
У травні-червні переселенці, що проживають на українській території, масово стикнулися з припиненням виплати пенсії. Виплати за два місяці їм поставили у борг, а на всі звернення до Пенсійного фонду чиновники розводили руками: казали про порушення перебування на окупованій території, про видалення з бази, просили чекати особливого розпорядження. Багатьом переселенцям довелося неодноразово бігати у відділення ПФУ з довідками, які підтверджували, що за межі України вони не виїжджали, час перебування на окупованій території не перевищували, верифікацію вчасно пройшли. Документи в них приймали, обіцяли усе виправити, але заборгованість так і не виплачували. З деякими переселенцями розплатилися аж під кінець року.
До того ж Кабмін прийняв постанову №335 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. №365" і згідно прийнятим змінам, пенсійні виплати будуть відновлюватися за заявою пенсіонера виключно з місяця звернення, а не з моменту припинення такої виплати. "Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України", - йдеться у постанові.
У Мінсоцполітики кажуть, що заборгованість, яку переселенець не отримав, наприклад, за кілька років, буде розбиватися і погашатися частинами. Оскільки такі великі суми виплатити одноразово накладно для бюджету.
Верховний Суд встав на бік переселенців і мешканців окупованого Донбасу
4 вересня Велика Палата Верховного Суду підтвердила, що вимоги щодо перевірок, що містяться у постанові Кабміну №365, не є законною підставою для припинення виплати пенсії мешканцям окупованого Донбасу.
У цій справі ВСУ встав на бік переселенки з непідконтрольної території Лідії Мельникової. 24 березня 2017 року Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призупинило виплату пенсії Мельниковій на підставі інформації СБУ про те, що, нібито, вона проживає на непідконтрольній Україні території. У своїй позовній заяві переселенка вказала цю підставу як таку, що суперечить Конституції. Велика Палата ВС підтвердила, що припинення виплат пенсій тимчасово переміщеним особам на підставах, не передбачених законом, вважається неправомірним. Це стосується в тому числі і так званої верифікації пенсіонерів-переселенців за списками СБУ.
Правозахисники відзначали, що Верховний Суд прийняв рішення у показовій справі, тому воно буде застосовуватися для всіх подібних позовів переселенців до органів Пенсійного фонду.
Воєнний стан на Донбасі
Те, про що казали з 2014 року відбулося, на Луганщині та Донеччині 28 листопада ввели правовий режим воєнного стану. Щоправда, його введено було не тільки на Донбасі, а й ще у 8 областях. Президент Петро Порошенко одразу попередив, що воєнний стан стосується тільки військових, а на життя цивільних цей режим ніяк не позначиться, все буде, як і було. Але спочатку, як і передбачалося, було легке занепокоєння. На Луганщині жителі панікували, що військові тепер можуть забрати у користування їхній автомобіль або квартиру. Невдовзі все заспокоїлося, і навіть залякування, яке вели російські пропагандисти, не вплинуло. Військові проводили збори резервістів, навчання, укріплювали оборону. 26 грудня воєнний стан офіційно і спокійно завершився.
Криза влади у Сіверськодонецьку
Луганська обласна ВЦА знову підняла питання про створення замість міськради ВЦА у Сіверськодонецьку. Справа у тому, що політична криза у місцевій владі тут триває з 2015 року, і це негативно позначається на життєдіяльності міста. Виконком саботує засідання, міськарада не збирається на сесії, заморожуючи ухвалення важливих питань. Міський бюджет наприкінці року має залишок біля 150 мільйонів гривень - це кошти, які не були використані на вирішення проблем Сіверськодонецька. У місті зупинили рух тролейбуси, не були відремонтовані дороги, парки.
Це вже вдруге постає питання створення ВЦА, у 2016 році було те саме, також пропонувалося провести позачергові вибори, але Верховна Рада відмовилася їх призначати. Цього разу в.о керівника ОВЦА Сергій Філь дав строк до 25 грудня, мовляв, якщо бюджет міста не буде ухвалено, звернення до президента про створення ВЦА відправиться у Київ.
22 грудня міська рада вчетверте відправила у відставку мера Валдентина Казакова і обрала нового секретаря - В'ячеслав Ткачук (БПП), який тимчасово керуватиме містом. Також міськрада ухвалила бюджет та звернулася до Філя, мовляв, підстав впроваджувати тут ВЦА немає.
"На теперішній час, після перезавантаження виконавчої влади, у місті спокійна обстановка, всі комунальні служби працюють в штатному режимі. У 2019 рік місто вступає зі своїм головним фінансовим документом. Зміни в керівництві міста вже зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Підрозділи виконавчих органів, які вже втомилися від свавілля, що творилося в міській раді, також працюють в штатному режимі", - запевняють у міській владі.
Члени виконкому кажуть, що і вони і міськрада законні та легітимні. "Неправдивою є поширювана інформація, що в Сєвєродонецьку нібито існує протистояння між депутатами", - йдеться у зверненні.
Але 28 грудня сесія міськради знову не відбулася, гроші на погашення заборгованості за електроенергію тролейбусному управлінню виділено не було. Тому енергетики вирішили знеструмити тролейбусні лінії, транспорт на маршрути, завдяки депутатам, не вийде.
The show must go on!
ФОТО: Українська правда
Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас
Всі новини на одному каналі в Google News
- 09:11 Зведення Генштабу ЗСУ: Ситуація на фронті залишається складною
- 23:35 На фронті кілька днів поспіль збільшується кількість атак ворога, - Генштаб ЗСУ
- 18:26 росіяни розстріляли п’ятьох полонених бійців ЗСУ біля Вугледару на Донеччині: прокуратура почала розслідування
- 16:05Суд заочно засудив "міністра юстиції ДНР"
- 12:34Обстріл передмістя Краматорська: Один загиблий та двоє поранених
- 23:00 Майже дві сотні разів рашисти штурмували позиції ЗСУ на фронті, - Генштаб
- 20:45Удар КАБами по Донеччині: Поранення отримали шестеро літніх людей (ФОТО) ФОТО
- 11:15Росіяни продовжують тиснути на Курахівському напрямку, — ОСУВ "Хортиця"
- 22:55Третина усіх ворожих спроб прорвати фронт відбувається на двох напрямках, - Генштаб ЗСУ
- 22:40На Донеччині загинув 11-річний хлопчик, його сестра та дідусь поранені
- 21:12Криптовалюта Notcoin: що таке і як працює його блокчейн? Актуально
- 11:25 ППО збила 56 із 122 ворожих БпЛА та 2 з 6 ракет в ніч на 20 листопада
- 23:38Росія не хоче обмінювати засуджених в Україні колаборантів
- 22:40 Від початку цієї доби відбулося 135 бойових зіткнень: Де ворог намагається прорватися
- 21:11За тисячу днів війни рф зруйнувала та пошкодила в Україні майже дві тисячі медзакладів
- 19:26 "Укренерго" повертає відключення: коли діятимуть графіки
- 08:32 росіяни атакують Україну ракетами та дронами: у низці регіонів лунали вибухи, є загиблі та постраждалі ФОТО
- 14:16путін доручив звести на березі моря у Маріуполі 50-метровий монумент "визволителям"
- 10:43У Покровську росіяни з дрона атакували автомобіль: Є загиблий та поранені