Блекаут в "ЛНР": Як луганчани пережили відключення електрики в холоді, у темряві і без води

На окупованій бойовиками "ЛНР" частині Луганської області з 8 по 10 жовтня відбулося чергове масове відключення електрики – так званий блекаут

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Блекаут в "ЛНР": Як луганчани пережили в…
Фото: unsplash.com/@thevibrantmachine

Depo.Донбас дізнався, як жителі "ЛНР" виживали без світла, чим займалися, і що розповідали про життя в пітьмі.

Навіщо в "ЛНР" відключали електрику 

 

У "ЛНР" нинішній блекаут був уже четвертим за всю історію окупації частини Луганщини. Попередні відключення світла відбувалися в "ЛНР" з 5 по 7 жовтня 2018 року, з 16 по 18 листопада 2018 року, а також з 5 по 7 липня 2019 року.

 

Цього разу окупанти до останнього тягнули час та інтригу, міняли дати (спершу позначивши датою відключення з 1 по 3 жовтня), але таки назвали дати блекауту – з 8 по 10 жовтня.

 

Причиною відключення, як і в попередні рази, "влада "ЛНР" назвала ремонт високовольтної лінії 500 кВ, яка веде від підстанції "Шахти", що на Росії, до підстанції "Побєда", що розташована в околицях окупованого Довжанська (колишній Свердловськ Луганської області). Окрім високовольтної лінії, місцеві електрики також заявили про намір ремонтувати й саму підстанцію "Побєда", мовляв, вона вже морально та фізично устаріла.

 

Як відзначають самі окупанти, дана високовольтна лінія є єдиною, що живить "ЛНР", а тому є стратегічно важливою. Також вони розповіли, що саме ремонтували під час блекауту.

 

"На даному етапі проводяться роботи по заміні грозозахисного троса, ізоляції, заміни дистанційних розпірок, що дозволить привести лінію в задовільний технічний стан для проходження осінньо-зимового періоду та безпеки електропостачання", – зазначив гендиректор "РСК" Борис Рижілов.

 

"У зв'язку з ранніми холодами і різким сплеском енергоспоживання (люди масово включають обігрівачі і "садять" мережу) в "ЛНР" виникає реальний дефіцит електроенергії. Більш того, старе обладнання на підстанціях масово виходить з ладу і потребує термінової заміни або хоча б ремонту. Дане відключення світла і буде використовуватися в тому числі, для таких ремонтів", – розповів на умовах анонімності один зі співробітників "ГУП РСК" ("Республіканська мережева компанія", що опікується постачанням електроенергії в "ЛНР").

 

"Влада" "ЛНР" розуміє енергоневдалість "республіки", і той факт, що єдиної гілкі, що йде з Росії, для стабільного забезпечення електрикою окупованої Луганщини не вистачає. Тому в "ЛНР" збираються протягнути нову гілку ЛЕП із сусідньої "ДНР": про плани будівництва лінії електропередач "Чайкіно (Макіївка) – Комунарська (Алчевськ) довжиною 135 км заявлялося ще навесні. Але по факту роботи з будівництва даної ЛЕП так і не стартували: чи то справа в неквапливості луганських енергетиків, чи то Росія не дала грошей.

 

Блекаут в "ЛНР": Без хліба, води і в повній темряві

 

Напередодні відключення електрики жителі "ЛНР" піддалися традиційній паніці: з полиць магазинів луганчани масово змітали хліб, свічки а також картоплю, яка стрімко подорожчала. У магазинах світлотехніки великим попитом користувалися Led-ліхтарики, а також ліхтарі, що працюють на сонячних батареях. Розмели в супермаркетах і бутильовану воду оскільки запаси встиг зробити не кожен.

 

Електрику в "ЛНР" почали відключати о 19:00 8 жовтня, проте, вона зникла не у всіх містах і районах одразу. Блекаут проводився поетапно. У когось світло було відсутнє лише декілька годин, комусь пощастило більше – не відключали зовсім, як, наприклад, в центрі та деяких районах Луганська.

 

Але більшість жителів "ЛНР" були без електроенергії, як і передбачалося, з вечора п'ятниці по ранок воскресіння. Наприклад, в окупованому Алчевську свіло щезло у 22:20 вечора 8 жовтня, а з'явилося близько 9 ранку у неділю, 10 жовтня.

 

Увечері в п'ятницю, 8 жовтня з полиць магазинів в "ЛНР" практично зник хліб, макарони, батарейки та вода у пляшках. Молодь активно скуповувала потужні акумулятори та power-банки: без мобільних розваг на вихідних не бажав залишитися ніхто. Ті, хто багатший, купували генератори: однак ціна на них в "ЛНР" стартує від 15 000 рублів (близько 5800 гривень) за бюджетний варіант, що більшості населення не по кишені.

 

Незважаючи на ажіотаж, в суботу, 9 жовтня, в супермаркетах Луганська та інших окупованих містах "ЛНР" перебоїв з хлібом та з іншими товарами першої необхідності вже не фіксувалося. Всі великі мережі супермаркетів і більшість інших торгових точок продовжували роботу: торгівля здійснювалася завдяки підключеним генераторам, хтось торгував на винос вдень.

 

Продовжували роботу і великі промислові підприємства: наприклад, Алчевський металургійний комбінат, який споживає до 450 мВт, знеструмлений не був. Також не відключали електроенергію практично у всіх медичних установах, лікарнях, пологових будинках та органах місцевої "влади".

 

"Нам, напевно, пощастило: ми живемо біля "міськвиконкому", і у нас світло взагалі не вимикали. Хоча майже усі інші райони міста було в темряві, хоч очі виколи", – розповів один з жителів окупованого Алчевська.

 

Без зв'язку, але з українськими радіостанціями: Що було доступно під час блекауту в "ЛНР"

 

Мобільний зв'язок від Vodafone останнім часом в "ЛНР" дихає на ладан, тож під час блекауту в "ЛНР" практично ніде не працював. Зв'язок від місцевого оператора "Лугаком" хоча і з великими перебоями, але був: подекуди навіть пробивався нестабільний 3G-інтернет, а десь до абонентів приходили тільки СМСки. Працював в "ЛНР" і домашній стаціонарний зв'язок від "Луганської телефонної компанії", що функціонує на "віджатій" базі "Укртелекому": домашні телефони в "ЛНР" залишилися переважно у пенсіонерів.

 

За допомогою "Лугакома" або через Viber можна було викликати таксі: в середньому виклик обходився від 100 до 200 рублів (38-76 грн), проте зробити це було складно через майже повсюдну відсутність мобільного зв'язку.

 

Ліфти, роботу яких "влада" нещодавно продовжила до 23:00, практично скрізь були відключені ще до початку блекауту, щоб ніхто раптом не застряг. Жителі добиралися на високі поверхи пішки.

 

Автозаправні і газонаповнювальні станції в "ЛНР" також функціонували, але далеко не всі, і з великими перебоями: не скрізь виявлялися в наявності потрібні види палива, а деінде збиралися великі черги з автомобілів. Наприклад, на стотисячний Алчевськ працювали всього одна АЗС і одна ГНС.

 

Працювали і аптеки: приватні мережі використовували генератори, "державна" мережа "Лугмедфарм" торгувала ліками тільки у світлий час доби. А от бажаючі зняти готівку в банкоматах так званого "держбанку ЛНР" залишилися ні з чим: окупанти відключили банкомати ще пообіді 8 жовтня, і налагодять їхню роботу аж вранці в понеділок, 11 жовтня. Термінали в супермаркетах також не працювали. Крім того, в "ЛНР" під час блекауту не функціонували всі приватні фірми з переведення коштів на банківських картах в готівку: без електрики і, тим більше, зв'язку це було зробити неможливо. 

 

В FM-діапазоні "ЛНР" продовжили роботу кілька місцевих радіостанцій: "Своє радіо", з новинами і рок-репертуаром, "Перемога" з тужливими хітами радянського гатунку і новинами, та кілька російських станцій. Примітно, що, як і в минулі рази, в "ЛНР" під час блекауту знеструмили "глушилки", що дозволило деяким українським радіостанціям пробитися в ефір окупованої території. Наприклад, в суботу можна було спіймати стійкі сигнали українських станцій "Армія FM", "Пульс", "Промінь" та "Українське радіо".

 

Дозвілля в темряві: Чим займалися луганчани під час блекауту

 

Любителі читання в світлий час дня, а після за допомогою ліхтариків і свічок залюбки читали книги.

 

"Раніше часу не вистачало, а тепер ось до книг дорвалася, поки світла не було. Що читала? "Нудоту" Жана Поля Сартра подужала. Сумна книга, але в дусі часу", – зізналася луганчанка Ольга.

 

Молодь влаштовувала собі романтичні вечори при свічках: хто вдома, а хто і в кафешках, які також працювали при свічках до 22:00. Місцеві жителі жартують, що після блекаутів в "ЛНР" традиційно трапляється демографічний вибух, бо що ще робити по темряві, як не усамітнюватися з коханою людиною.

 

Деякі романтики, користуючись відсутністю світлового шуму, озброїлися телескопами, щоб насолодитися видом зоряного неба. "Такі шанси випадають нечасто, щоб небо було не "засмічене" світловим шумом міським. Я взяв телескоп і з друзями вийшов за місто, відмінно провели час, спостерігаючи за чудовим зоряним небом!" – розповів Євген, житель Луганська.

 

Хтось під час блекауту реалізовував більш практичні цілі, наприклад, організував вдома генеральне прибирання, або провідував родичів. Діти у дворах, незважаючи на прохолодну погоду, щосили пустували на спортивних майданчиках, забувши про інтернет і соціальні мережи.

 

Поки не було світла, ватажок "ЛНР" Леонід Пасічник обмежив пересування через КПВВ "Станиця Луганська", прикриваючись ростом захворювання на коронавірус в "ЛНР". З 10 жовтня заборонено виїзд з окупованої Луганщини мешканцям з пропискою на цій території, а також заборонено в'їзд в "ЛНР" для тих, хто не має такої прописки.

 

Звичайно, крім відключення світла, жителі "ЛНР" зіткнулися з низкою незручностей та неприємностей. У декого пропали запаси "заморозки": люди зберігали в морозилках запаси на зиму літніх фруктів та зелені, проте в старих холодильниках, які швидко розморожуються, за час відсутності електроенергії продукти прийшли в непридатність. Також дискомфорт був через холод у домівках, адже опалення немає, а обігрівач ввімкнути неможливо.  

 

З майже стовідсотковою впевненістю можна прогнозувати, що відключення електроенергії в "ЛНР" відбуватиметься і надалі. Озвучені плани з будівництва нових високовольтних ЛЕП з території "ДНР" і регулярний ремонт ліній електропередач з території РФ особливого результату не дадуть. Відносна енергетична стабільність запанує лише з приходом на окуповану Луганщину законної української влади.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme