ЛЧ 2018
Євробачення
Обличчя
Сектор
Спепроекти
Країна Укропів

Приклад Краматорська: Звідки "ростуть ноги" у провальних проектів будівництва на Донеччині

Нікому навіть в голову не приходить перевіряти фірми, яким довіряють робити проектну документацію

Depo.Краматорськ
12 вересня 2017 17:00
ФОТО: depo.ua

Питання провальних проектів будівництва і реконструкції на Донеччині підняло на державний рівень одну велику проблему: владні структури не перевіряють заздалегідь, кому вони довіряють робити проектну документацію і будівельні роботи. Вже коли усі строки здачі об'єкту минули, з'ясовується, що підрядники та проектанти або шахраї, або руки в них не з того боку ростуть. Ось так і сталося з будівництвом опорних шкіл на Донеччині. Depo.Донбас на прикладі Краматорська з'ясував, як подібні історії починаються.

Це місто обране не випадково. Адже не так давно Управління капітального будівництва та перспективного розвитку міста міської ради замовило проект реконструкції площі Миру - центрального майдану Краматорська – у фірми, яку правоохоронці подозрюють у зловживаннях під час проектування опорної школи у місті Олександрівка.

Задум реконструювати центральну площу Краматорська виник ще у 2016 році, коли на одному з засідань очільник області Павло Жебрівський пообіцяв виділити на реконструкцію площі тимчасової столиці Донеччини 100 мільйонів гривень з обласного бюджету. Справа в тому, що зараз центральна площа Краматорська перебуває у жахливому стані – з залишками ще радянського оздоблення, непрацюючими фонтанами та постаментом від пам'ятника Леніну.

У місті було оголошено конкурс на найкращій задум цієї реконструкції. За його підсумками переміг проект скульптора Петра Антипа та проектної організації "Майстерня Гетьманів". Втім, навіть конкурсна комісія погодилася, що цей проект є недосконалим. Проте, він є кращім з того, що було запропоновано.

Цей проект із золотим кубом посередині площі та фантастичними конями, що гуляють у фонтанах, викликав неоднозначну реакцію у мешканців міста. У соціальних мережах та у пресі кипіли справжні пристрасті навколо цього проекту. Але через те, що обіцянки Жебрівського залишилися лише обіцянками, про задум реконструкції площі ненадовго забули і перетворювати ескізний проект у проектну документацію навіть не починали.

Знов про перспективу реконструкції площі заговорили на початку 2017 року. Народний депутат БПП від Краматорська Максим Єфімов на прес-конференції запропонував свій варіант реконструкції центральної площі.

Авторами цього проекту стали архітектори Майя Поліванова та Миколо Фурлано з харківської проектної компанії "AROF". Судячи з їхнього сайту, це архітектурне бюро є авторами багатьох харківських реконструкцій, зокрема реконструкції Харківської набережної та Історичного музею. Крім того, фірма розробляла проекти будівництва кількох популярних торгівельних центрів Харкова.

За даними ProZorro, протягом 2016-2017 років Харків замовив у компанії 26 різноманітних проектів на 5,9 мільйона гривень. Найбільші з них – ескізний проект реконструкції Харківського зоопарку та проектна документація Саду Шевченка. Вартість кожного – близько мільйона гривень.

У Краматорську "AROF" раніше – знову ж таки, за ініціативою Єфімова – розробляв ескізний проект продовження реконструкції "Саду Бернацького". Оскільки за розробку цих ескізів платив особисто депутат, якогось широкого врахування громадської думки чи проведення конкурсу ніхто навіть не планував. Була лише презентація проекту та імітація громадського обговорення з наближеними до Єфімова громадськими організаціями. Втім, навіть результати цього обговорення значною мірою не враховували, і проект не переробляли.

Що стосується реконструкції центральної площі Миру, то про перший варіант реконструкції, з золотим кубом і конями, ніхто і не згадував. Площа матиме вигляд, як її побачив Єфімов.

А от далі починається найцікавіше. На виготовлення проектної документації місто має витратити бюджетні кошти. За даними системи ProZorro, 31 липня поточного року була укладена угода, за якою проектна компанія "Аркон" має до 15 жовтня розробити та передати замовнику проектно-кошторисну документацію на реконструкцію площі Миру. Вартість розробки цієї документації становить 909 тисяч гривень. А обирався підрядник Управлінням капітального будівництва та перспективного розвитку міста Краматорської міської ради без проведення тендеру.

Одразу виникає питання: чи знали чиновники, що компанія "Аркон" вже засвітилася у скандальній розробці проектної документації?

В травні поточного року Краматорський міський суд прийняв ухвалу, якою дозволив тимчасовий доступ до документів, які пов'язані з рухом коштів через рахунок цього підприємства. І за висновками слідства, Управління капітального будівництва уклало з проектною компанією "Аркон" угоду на 699 тисяч гривень на розробку проектної документації реконструкції Олександрівської опорної школи. Щоправда, реконструювати цю школу так і не розпочали. Навіть тендер оголосити не спромоглися.

Фактично проектно-кошторисна документація розроблялась із порушенням діючого законодавства, без залучення відповідних фахівців та використання необхідних методик та її вартість склала близько 300 тисяч гривень. На думку слідства, між керівниками компанії та управлінням існувала попередня домовленість про укладення договору на розробку проектно-кошторисної документації із зазначенням завищеної вартості, та подальшим привласненням надлишку бюджетних коштів в рівних частках.

І хоч мова йде про два різних управління (Управлінням капітального будівництва та перспективного розвитку міста – э підрозділом Краматорської міської ради та підпорядковується меру, а Управління комунального будівництва є самостійною юридичною особою), маловірогідне, що фахівці які працюють в одній галузі та мешкають в одному місті не спілкуються один з одним. До того ж, в Україні є безліч інструментів, які дозволяють бюджетним замовникам перевіряти сумлінність підрядника. Тож виправдання "ми нічого не знали" звучить вкрай непереконливо.

Якщо покопати у процесах впровадження усіх проектів з гасла "Донеччина - будівельний майданчик", можна знайти ще багато цікавого.

Так, за даними аналітичної системи "YouControl", проектна корпорація "Аркон" зареєстрована у Києві, а єдиним її засновником є мешканка Селідового Ольга Сагань. За юридичною адресою компанії "Аркон" зареєстровано ще дуже багато фірм.

За даними системи ProZorro цього року компанія виграла більше 100 тендерів з проектування на 12,5 мільйонів гривень головним чином у Донецькій та Луганській областях. У Краматорську фірма зокрема у цьому році отримала замовлення на розробку проекту реконструкції хірургічного відділення міської лікарні №1 за 1 мільйон гривень. Крім того, минулого року фірма здобула право розробляти проект реконструкції бульвару Машинобудівників за 250 тисяч гривень.

Доречі, місто замовило проектну документацію, навіть не маючи коштів на реконструкцію площі. Обіцянки Жебрівського так і не перетворилися на документ про виділення бюджетних коштів, а у міському бюджету просто немає 100 мільйонів на реалізацію такого масштабного проекту.

Тож, цілком можливо, що місто витратить майже мільйон гривень на документацію, якою не скористується. Справа в тому, що проектна документація також має термін використання, за кілька років проект необхідно буде не просто оновлювати, а переробляти.

Отже, вимальовується наступна картина: чиновники вже не вперше "скинули" бюджетні кошти "пригодованій" – інакше пояснити таку ірраціональну любов важко – компанії, яка перед тим "засвітилася" у скандалі. І зупинятися на досягненому, вочевидь, не збираються. А значить, попереду буде ще чимало скандалів, недобудованих шкіл і державних коштів, які за перевіреною схемою перекочують в кишені тих, кому треба.

Більше про життя Донбасу читайте на Depo.Донбас