Як і навіщо Донецька облрада працює у Маріуполі (ФОТО)

Луганські депутати і працівники апарату розбіглися, а донецькі - ні 

Depo.Краматорськ
11 квітня 2017 16:00
ФОТО: depo.ua

Неохайна типова радянська адміністративна будівля у самому центрі Маріуполя - тепер саме тут перебуває Донецька обласна рада. Вона - сусід міської ради приморського міста, яка розташована неподалік, але зруйнована пожежею під час захоплення бойовиками навесні 2014 року.

Колись у цій будівлі знаходився інститут, який займався проектуванням металургійних заводів, а зараз офісні площі тут може зняти кожен бажаючий. Судячи з табличок на вході, орендаторів лише два: Донецька обласна рада, вірніше її апарат, і громадська приймальна депутата Сергія Тарути.

Переселення з Донецька

Остатнього разу депутати Донецької обласної ради збиралися на засідання у Донецьку 3 березня 2014 року. Під час цього засідання вони лише встигли обрати нового керівника ради – Андрія Шишацького, якого перед цим було звільнено з посади керівника ОДА. Після цього у зал засідань увійшов перший ватажок "ДНР" Павло Губарєв, якого привів тодішній керівник міліції області Роман Романов.

В цей час під будівлею вже зібрався мітинг. В результаті депутати обласної ради підтримали проведення референдуму, але виключно на засадах українського законодавства. А ось визнати Губарева "губернатором" та затвердити створення "ДНР" депутати відмовилися. Більш того, в своєму зверненні до мешканців області вони заявили, що вони виступають за "економічно процвітаючий самобутній Донбас, у складі єдиної та сильної України". Після цього люди Губарєва захопили будівлю.

Її кілька разів звільняли і знову захоплювали, а 6 квітня вона остаточно перейшла під контроль прихильників "ДНР". Після цього депутати обласної ради збиралися ще кілька разів у різних приміщеннях. Остання сесія відбулася наприкінці вересня 2014 року у Святогірську. Тоді Донецьк був вже повністю під контролем бойовиків, а Слов'янськ, Краматорськ та Маріуполь українські сили вже звільнили від окупантів.

Рада у вигнанні

Тож, на відміну від луганських колег, які навесні 2014 року визнали центральну владу в Україні нелегітимною та відкрито допомагали сепаратистам, донецькі депутати такий собі лайт-варіант. Тим більше, що Луганська облрада та її апарат вже давно поховали себе в "ЛНР", а донецька ще жевріє у Маріуполі. Працює сайт відомтсва, апарат проводить наради і засідання. Цікаво, навіщо, враховуючи те, що всі повноваження передані обласній ВЦА?

Всіх відвідувачів апарату Донецької обласної ради у Маріуполі зустрічає похмурий охоронець. Але після пояснень про мету візиту – відразу втрачає цікавість і лише вказує на ліфт, яким слід скористуватися. Після опиняємося у коридорі з пофарбованими у блакитний колір стінами, білими дверями з матовими скляними вставками.

Зазвичай так виглядають коридори провінційних лікарень. Єдина відмінність – на дверях замість таблички "Відділення інтенсивної терапії" напис "Донецька обласна рада". Три кабінети - ось і все, що залишилося від колись багатолюдної установи.

За повідомленням прес-служби облради, зараз із 180 депутатів ради залишилося лише 160, 14 були обрані депутатами інших рад і припинили свої повноваження, ще 6 депутатів померли. Апарат ради має постійний зв'язок із 75 депутатами.

Говорити відкрито, називаючі свої імена, працівники апарату облради не погодилися. Всі вони - переселенці, але і досі періодично їздять "на ту сторону", перевіряють, як там житло і все, що було нажито за довоєнні роки.

Попри те, що строк, на який обирали депутатів, вже закінчився, а рада не збирається на свої засідання, вони продовжують виконувати свої повноваження. До речі, це зобов'язує їх до 1 травня цього року подати електронні декларації за минулий рік.

Зараз депутати обласної ради, головним чином, проводять прийоми громадян, беруть участь у різноманітних робочих засіданнях ради та розробляють пропозиції. Допомагають депутатам в цьому працівники секретаріату. З 65 штатних місць наразі заповнено 18. Всього на утримання апарату ради у 2017 році передбачено 4 мільйони гривень.

Нещодавно рада залишилася взагалі без керівника – у березні з посади пішов останній з заступників керівника обласної ради Ігор Коваль. Саме він останнім часом виконував обов'язки головуючого.

Зараз фактично раду очолює керуюча справами Марина Гончарова. Втім, ухвалювати вона може виключно господарські рішення. Ситуацію міг би змінити новий закон про місцеве самоврядування, на який нещодавно президент наклав вето. Обрати нове керівництво ради в межах діючого закону неможливо, бо для цього слід зібрати засідання, на яке з'явиться більше половини її складу.

В очікуванні рішення

Взагалі, всі працівники апарату дуже добре розуміють безглуздість існування обласної ради, яка фактично ні на що не впливає вже третій рік. Але відповісти "Що далі?" мають не на Донеччині, а у Києві.

З 2015 року апарат намагається домогтися від керівництва держави хоч якогось рішення: відновити діяльність ради або припинити її існування. Вже у січні 2016 року Донецька облрада звернулася до Верховноъ ради з проханням призначити на 24 квітня 2016 чергових виборів депутатів Донецької обласної ради. Проте вибори так і не були призначені. У грудні 2016 року сформована спеціальна робоча група, яка має узгодити це питання та напрацювати певні пропозиції.

"З Луганською обласною радою все простіше: вони просто розбіглися й все – рада з апаратом перестала існувати. А мі в цей час намагалися вивозити архіви з вже захопленої будівлі у Донецьку. А зараз продовжуємо працювати в Маріуполі", - зізналася одна з працівниць апарату.

Більше про життя Донбасу читайте на Depo.Донбас