Український Нью-Йорк на Донбасі: Історія, яку знищив червоний радянський терор

В Донецькій області у прифронтовому районі є український Нью-Йорк – селище Новгородське. Саме назва на американський манер є історичною, але її і досі не повернули

Український Нью-Йорк на Донбасі: Історія…

Де знаходиться Нью-Йорк в Донецькій області

Нью-Йорк розташований на річці Кривий Торець і неподалік міста Торецьк. Селище заснували протестанти – німці-меноніти у другій половині XVIII століття. У той час міграція німців на малозаселені землі Російської Імперії була масова.

Одна з німецьких колоній спочатку жила на Хортиці, а потім викупила 35 тис. га землі на узбережжі Кривого Торця, яка належала доньці князя Голіцина після смерті її чоловіка графа Миколи Ігнатьева.  Вже у 1878 році 244 сім'ї переселилися з Хортиці і утворили кілька менонітських колоній на території, яка зараз є Донецькою областю. Нью-Йорк і був однією з таких колоній. Її засновником називають Якова Унгера.

"Ім'я" поселення отримало, як не складно здогадатися, на честь американського Нью-Йорка. Одна версія каже про те, що назву дав сам Унгер після подорожі в американський Нью-Йорк і побаченого у США промислового розквіту.  Мовляв, він був настільки вражений, що запропонував назвати своє поселення так же і запозичувати передові технології.

Нью-Йорк і був однією з таких колоній, її засновником називають Якова Унгера.

Інша версія походження назви каже про те, що її автор – місцевий промисловець Яків Нібур, в якого дружина була американкою. Мовляв, він вирішив, що місцевий Нью-Йорк буде нагадувати їй про далеку батьківщину. Не виключно, що правильні обидві версії: засновники селища просто були однієї думки щодо його назви.

Промисловість і промисловці Нью-Йорка на Донеччині

Паровий млин Унгер заснував в 1893 році – це було перше підприємство у німецькій колонії. За відомостями 1913 року, продуктивність його млина оцінювалася в 320 тисяч пудів на рік. У селищі ходили легенди про те, що тутешнє борошно "продавали в самому Парижі".

Паровий млин

У 1894 році Нібур заснував у Нью-Йорку машинобудівний завод, яий випускав машини для сільського господарства і маслобійних заводів.

машинобудівний завод з фасадної сторони

Завод з фасадної сторони

сільськогосподарська техніка, виготовлена ​​на заводі

Сільськогосподарська техніка, виготовлена ​​на заводі

Нібур

А це сам Нібур

працівники на його заводі у ливарному цеху

Працівники на заводі у ливарному цеху

У 1905 році відкрито цегельний завод Унгера. Виготовлена на ньому черепиця вкриває дахи будинків на Донеччині і досі.

Черепиця, виготовлена на заводі Унгера

Фото: livejournal\ jesus-navin

У 1912 році в колонії була відкрита жіноча  гімназія.

Фото жіночої гімназії

В селі була школа для бідних, кооперативна лавка, семирічна школа, сільрада, аптека братів Олів'є, яка фактично стала лікарнею.

У 1915 році в місті також побудували завод з виготовлення нафталіну для створення вибухівки. За радянських часів на базі нафталінового заводу в Нью-Йорку створили фабрику з виробництва обладнання для видобутку вугілля, яка припинила роботу у 2006 році.

Як Нью-Йорк втратив свою назву і куди поділися німці

Після того, як Російською Імперією прокотився червоний терор, у Нью-йорку коїлося те саме, що й на інших територіях Донбасу – розкуркулення, колективізація, розстріли.

Те, що відбувалося тоді, ілюструє історія одного з жителів міста Евальда Еннса, який в 1890 році заклав великий парк. Зразки дерев для нього доставляли з різних країн. Парк зі ставком став справжньою окрасою Нью-Йорка. Коли селище зайняла "Червона армія", солдати почали вирубувати парк на дрова, пише газета німецького суспільства "Переселенческий Вестник".

Еннс звернувся до солдатів з проханням залишити рідкісні породи дерев і взяти колоди, що лежали неподалік. Таке зауваження розлютило червоноармійців. До того ж, Еннс був бароном, і цього було достатньо, щоб німця розстріляли в його ж парку. Тіло викинули в ставок, де воно плавало ще довгий час, оскільки односельці боялися його поховати.

Від іншого місцевого жителя – Генріха Хамма, власника найбільшого міського магазину, більшовики зажадали знищити все книги богословського змісту. Коли він відмовився виконати наказ, його теж розстріляли.

Німці Нью-Йорка, які вижили у той час, остаточно були вивезені у ГУЛАГ або розстріляні радянською владою у 1941-1942 роках, оскільки у них бачили п'яту колону і ворогів. Донецькі краєзнавці стверджують, що після Другої світової війни в Нью-Йорку залишилося тільки 30 німців, пише "Новое время".

Тим не менш, селище зберегло свою назву аж до початку холодної війни між СРСР і США.

Указ про перейменування Нью-Йорка

Що залишилося у Новгородському з часів Нью-Йорка

Від старих часів в селищі залишилося небагато. Так виглядав кооперативний магазин Аарона Тіссена та книжковий магазин братів Хамм у 70-х роках XX сторіччя.

кооперативний магазин Аарона Тіссена та книжковий магазин братів Хамм у 70-тих роках XX

А так це місце виглядає зараз. Фото: Аріна Радіонова

Так тепер виглядає місце кооперативного магазину Тіссена

Зберігся паровий млин Петра Діка. Так історична будівля виглядає зараз. Млин побудований у 1903 році, але в 2019 ледь не був знищений. Місцевим активістам і краєзнавцям вдалося врятувати млин, і будівлі було надано статус пам'ятки історії.

Так виглядає паровий млин Петра Діка тепер

Фото: Шахты и рудники Донбасса

Це колись був кооперативний магазин.

кооперативний магазин

Що від нього залишилося показано на цьому колажі.

Що від нього залишилося показано на цьому колажі

А це вхід.

Вхід в кооперативний магазин зараз

Зараз місцеві проукраїнські активісти намагаються зберігти історію селища. У Facebook вони створили групу "Український Нью-Йорк на Донеччині", де діляться і старими і сучасними фотографіямі Нью-Йорка, обговорюють сучасні події з життя селища і згадують про минулі.

Пост про Нью-Йорк на ФБ

На жаль, Верховна Рада 4 лютого 2016 року проґавила шанс повернути на карту назву Нью-Йорк, коли декомунізувала майже усі населені пункти Донбасу.

Вдруге це питання проукраїнські мешканці Новгородського публічно підняли у 2019 році. Їх підтримав глава Донецької ОВЦА Павло Кириленко.  "Якщо у мешканців є таке бажання, яке обгрунтоване і проговорене спільно між собою, то воно (клопотання, - ред.) буде розглянуте і сприйняте позитивне", – заявив тоді Кириленко. Після узгодження про перейменування населеного пункту в ДонОВЦА питання має розглянути Верховна Рада. Депутати селищної ради ухвалили рішення про перейменування селища в Нью-Йорк.

Але перспективі повернення історичної назви зраділи не всі мешканці. Рада ветеранів фенольного заводу організувала протест. Питання про повернення Новгородському старої назви мали винести на громадські слухання. З того часу воно не зрушило з місця, Нью-Йорк офіційно досі називається Новгородське.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донбас

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"