Чи може водний Майдан змити клан регіоналів на Луганщині

Жителі страждають без води саме через те, що обрали таких керманичів

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Чи може водний Майдан змити клан регіона…

Цього тижня п'ять найбільших міст Луганщини - Рубіжне, Кремінна, Лисичанськ, Попасна, Старобільськ - повністю або частково залишилися без води. Головна причина - багатомільйонні борги перед приватним підприємством "ЛЕО", які в деяких містах з'явилися ще за часів Януковича і які місцеві чиновники сплачувати не бажають. Як результат - відключення водоканалів-боржників від електроенергії. І тут варто зауважити, що Лисичанськ та Попасна цього літа залишилися без води вже вдруге.

За інформацією гендиректора "ЛЕО" Володимира Грицая "Лисичанськводоканал" має борг у 131 млн гривень, "Старобільськвода" - борг у 1,4 млн гривень, Рубежанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства - 10,4 млн гривень, Попаснянський водоканал - 151 млн гривень. Причому останній постачає 90% води на окуповану Луганщину, а оплату за це не отримує.

"20 липня "ЛЕО" продовжить відключення від електропостачання Попаснянського і Лисичанського водоканалів. Будуть відключені всі об'єкти, які "ЛЕО" може відключити. У Лисичанську буде можлива робота тільки тих потужностей водоканалу, які заживлені від інших джерел електропостачання, тому можливо, що вода буде періодично подаватися тільки в центрі міста", - повідомив Грицай у своєму блозі.

Він каже, що влада вищеперерахованих міст, а також обласна влада вимагає від "ЛЕО" постачати воду безкоштовно. Це підтверджує і звернення до енергетиків заступника голови Луганської ВЦА Юрія Клименко, який закликав "ЛЕО" невідкладно відновити та забезпечити безперебійне електропостачання об'єктів водопровідно-каналізаційного господарства області, а також не допускати їхнього відключення.

Мер міста Рубіжне Сергій Хортів пішов далі і замість того, щоб обговорювати графік погашення боргу під час засідання техногенної комісії, накинувся на Грицая з кулаками.

Така поведінка точно не налякає енергетика, оскільки йому вистачає тиску державного підприємства "Енергоринок". З 10 червня на "ЛЕО" знову накладені санкції через 5,4 млрд гривень боргу перед "Енергоринком". Санкції НКРЕКУ свідчать, що всі фінансові надходження на рахунки "ЛЕО" будуть вилучатися на користь держпідприємства "Енергоринок".

Тож "ЛЕО" має борг, який не може погасити, оскільки також має своїх боржників. І коло замикається на тому, що мерії міст та обласна влада ніякого конструктиву не демонструють, а страждає від того населення.

Громадський діяч Лисичанська Анатолій Рижков в ефірі телеканалу "ЛОТ" розповів, що місцева влада взагалі усунулася від проблеми. Чиновники організували підвоз води у райони, де водопостачання відсутнє, і на тому справу вважають завершеною.

"Район шахти Матроської залишається крайнім, керівництво міста туди не виїжджає, переговори з керівництвом "ЛЕО" не проводить, і лисичани залишаються заручниками. "ЛЕО" хоче, як господарчій суб'єкт, працювати і заробляти, а керівництво міста усувається від вирішення проблем", - каже Рижков.

Кого обрали, тими і тіштеся

І тут треба згадати, хто ж є мером Лисичанська. А це скандальний "опоблоківець" Сергій Шилін, який є людиною не менш скандального нардепа від "Опоблоку" Сергія Дунаєва. Давній "регіонал" Дунаєв і сам багато років був мером Лисичанська - саме за його часів стотисячні борги водоканалу і накопичилися.

Пропустимо те, що Шилін має двох синів-кримінальників, це теми не стосується, але згадаймо те, як він реагував на попереднє відключення води у місті в червні. Шилін накинувся з кулаками на депутата міськради Івана Полупанова, який разом з жителями прийшов до мерії за поясненнями про воду. А жителям взагалі сказав, що його справа не хвилює, мовляв, у нього вдома вода є.

Тепер же Шилін, за словами Рижкова, взагалі пішов у відпустку і поїхав з міста. І таких людей лисичани, які зараз влаштовують акції протесту, перекривають дороги, обирають до влади на кожних виборах.

Слід зауважити, що мешканці вищезгаданого району шахти Матроської мають цілого депутата у міськраді, який жодного разу перед зневодненими виборцями не з'являвся. І цей депутат - директор "Лисичанського водоканалу".

Такий саме "цирк на дроті" і в Рубіжному. Там мер Хортів - людина нардепа-"опоблоківця" Юрія Бойка, давній "регіонал" и депутат Луганської облради, намагається позбавитися боргів за електроенергію, нападаючи на гендиректора "ЛЕО".

Для повноти картини: 6 березня 2014 року Хортів голосував за звернення Луганської обласної ради щодо права закликати російські війська в Україну "для захисту Донбасу від київської хунти". Крім того, ЗМІ повідомляли, що 22 травня того ж року Хортів брав участь у блокуванні української військової техніки у Рубіжному, коли бойовики з-за спин мирних жителів розстріляли українських військовослужбовців, внаслідок чого загинуло кілька бійців з Житомира.

Напівватне населення його обрало керувати містом за давнім донбаським звичаєм - "головне, що він наш". Тепер мають проблеми через те, що звиклі до "халяви" обранці не розуміють простого правила ринкової економіки: отримав послугу - заплати за неї.

Як формувалися борги водоканалів - одна з версій

Депутат міськради Лисичанська Віталій Шведов каже, що під час однієї з нарад начальник водоканалу визнав, що необхідно проводити інвентаризацію абонентів. "Іншими словами, він не знає, скільки у нього реальних живих абонентів, тому що [є] купа дутих мертвих душ, за їхній рахунок формується дута сума планованих надходжень і, відповідно, низька статистика платежів. Як приклад, якщо половина дутих, а половина живих – значить, надходження в межах 50%" - зазначає Шведов.

Також він пояснив на прикладі Лисичанська, як такі борги водоканали роками накопичували ще тоді, коли вищезгаданий Бойко був міністром енергетики в уряді Миколи Азарова, а Дунаєв - мером міста.

"Схема проста: міністр дає команду не платити з комунальних і державних підприємств за енергорессурси, газ, електроенергію. Гроші, які не сплачуються, залишаються на підприємствах і благополучно "вимиваються" через схеми (ремонти, страховки і так далі). Далі або після закінчення трьох років все списується, як це було з НАК "Нафтогаз", або, якщо не списалося, це проблема вже підприємства. Можна банкрутити, як це було з тепломережею, водоканалом, заводом "Пролетарій". Але ж схема працювала по всій країні за часів Януковича. Так що питання треба ставити інакше: хто винен у виникненні такого колосального боргу не у одного підприємства, а у цілих галузей, і хто сьогодні нею користується?" - пише Шведов.

У свою чергу, громадський діяч Рижков сподівається, що міську владу до діалогу з "ЛЕО" зобов'яжуть люди. "Терпіти бездіяльність міської влади ніхто не буде. Ми, як активісти, зробили для себе висновок, що вмовляння, рішення судів, листи, відвідини виконкому ні до чого не призводять", - каже він.

За його словами, досі не проведена перевірка "Лисичанськводоканалу", не з'ясовано, чому це підприємство не в змозі розраховуватися і накопичує борги. "Активісти виїжджали на насосні станції водоканалу, де бачили, що працюють одиниці електрообладнання, а загальний об'єм споживання електроенергії водоканалом – на 3,5 млн гривень щомісяця. Як таке може бути? На очисних спорудах працюють два насоси, основа частина очисних у занедбаному стані. Тут виникає питання: хтось споживає електроенергію поза обліком? Це з'ясувати можна тільки після проведення перевірки", – розповів Рижков.

Також він впевнений, що протести та перекриття доріг змусять міську владу таки ініціювати таку перевірку. Тобто для того, щоб мерії п'яти зневоднених міст виконували свої обов'язки, жителям потрібно влаштувати їм водний Майдан.

Тут ще варто згадати, що попереду опалювальний сезон, і підприємства тепломережі також мають борги перед енергетиками. Тож є перспектива, що населені пункти залишаться не тільки без води, а й і без тепла.

Між тим, місцеві вибори в України не так вже і далеко - лише за три роки. Тому виникає питання: що має відбутися, щоб люди, які мають проблеми у власному місті через непрофесійність, байдужість та "бидлуватість" міської влади, не голосували більше за таких персонажів. І тут йдеться не тільки про Донбас.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme