Віддалена ідентифікація, проблеми з Ощадбанком і закриті КПВВ: Як отримати українську пенсію в "ЛНР" і "ДНР"

Восьмий рік пенсіонерам з окупованого Донбасу, щоб отримати українські пенсії, необхідно пройти неабиякий квест. Кожного разу завдання ускладнюється, отримання пенсій для багатьох після 2022 року може бути під питанням

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Віддалена ідентифікація, проблеми з Ощад…

Україна ввела віддалену ідентифікацію для пенсіонерів з окупованого Донбасу, які мають довідку переселенця. Проте 1 січня 2022 року Ощадбанк припинить автоматичне продовження терміну дії платіжних карток внутришньо переміщених осіб. Кожному пенсіонеру необхідно буде особисто приїхати і забрати нову картку. А КПВВ і на Донеччині, і на Луганщині окупаційна влада фактично закрила на виїзд.

Розбиралися, як отримати пенсію літнім людям в "ЛНР" і "ДНР" за умови нових обставин.

Віддалена ідентифікація для пенсіонерів з "ЛНР" і "ДНР": Як це працює

Наприкінці вересня Кабмін ухвалив можливість віддалено ідентифікувати пенсіонерів, які проживають на окупованій території Донбасу, і тих, хто проживає на українській території, але має реєстрацію в підконтрольних "ЛНР" чи "ДНР" населених пунктах. Ідентифікація потрібна для того, щоби впевнитися: пенсіонер живий, дієздатний і саме він отримує пенсію. Раніше ідентифікація для цих категорій українських пенсіонерів була особистою – раз на три або шість місяців у відділенні "Ощадбанку". 

Зараз віддалена ідентифікація буде доступна тільки тим пенсіонерам, які оформили біометричні документи: ID-паспорт або закордонний паспорт з чіпом. Також потрідно мати особистий кабінет на порталі електронних послуг Пенсійного Фонду України. Для пенсіонерів з паспортами-книжечками старого зразка процедура віддаленої ідентифікації недоступна. 

За даними Мінреінтеграції, понад 800 тисяч жителів непідконтрольних Донецької і Луганської областей мають біометричні паспорти. Але скільки з низ саме пенсіонери – невідомо.

Щоби пройти віддалену ідентифікацію пенсіонери з біометричними документами мають скачати додаток "Дія" на свій смартфон - він повинен бути сучасним. Потім потрібно виконати наступний алгоритм:

  • авторизуватися у додатку "Дія";
  • перейти в "меню" – "Дія.Підпис";

  • нажати "Створити";

  • підтвердити свою особистість через перевірку у по фото, NFC или BankID;

  • придумати 5-значний код для "Дія.Підпис".

Далі за допомогою отриманого підпису потрібно авторизуватися в особистому кабінеті ПФУ, саме це прирівнюється до фізичної ідентифікації. Більшість літніх людей без сторонньої допомоги здійснити усі ці дії не зможуть, до того ж, не всі мають сучасні смартфони.

Але все одно, для пенсіонерів з реєстрацією на окупованому Донбасу, які постійно проживають на українській території, отримати ID-паспорт або закордонний паспорт з чіпом – не проблема. Це можна зробити будь-якому адміністративномку сервісному центрі.

А от мешканцям "ЛНР" і "ДНР" з цим доведеться важко: фактично закриті КПВВ одразу позбавляють можливості виїхати на підконтрольну територію для оформлення ID-паспорта. А якщо їхати через Росію, то це вийде задорого, довго і дуже тяжко для літньої людини. Український уряд це врахував і не скасував п. 1, ч. 2 постанови №999, згідно з якою на період карантину (поки що він діє до 31 грудня) фізична ідентифікація пенсіонерів не вимагається. Тобто тим, хто має старі паспорти-книжечки, можна не хвилюватися принаймні до кінця року.

Блокування карток пенсіонерів з "ЛНР" і "ДНР": Нові умови "Ощадбанку"

З початку пандемії коронавірусу пенсіонери, що постійно мешкають на окупованому Донбасі, не проходили фізичну ідентифікацію і отримували свої пенсії, користуючись "фінансовими центрами" в "ЛНР" і "ДНР". За певний відсоток центр переводив з картки в готівку пенсію і віддавав гороші пенсіонеру.

Така схема стала можливою і тому, що "Ощадбанк" весь цей час автоматично подовжував термін дії платіжних карток внутришньо переміщених осіб, які обслуговуються за тарифним пакетом "Мій рахунок". Але з 1 січня 2022 року "Ощадбанк" автоматичне продовження терміну дії припинить. Картки не будуть блокуватися до цієї дати, але потім вони будуть недійсними. 

Картки переселенцям доведеться забрати у відділеннях особисто після отримання SMS від "Ощадбанку", де буде зазначено дату та час, коли потрібно прийти у банк. "Якщо ви не змогли забрати нову картку у відділенні, ви зможете знімати кошти та розраховуватись старою карткою тільки до 31 грудня 2021 року (включно)", – наголошує "Ощадбанк".

Тобто з 2022 року пенсіонери на окупованому Донбасі більше не зможуть скористатися "фінансовими центрами" і зняти там свою пенсію, бо картки будуть заблоковані. Доведеться якимось чином їхати на підконтрольну Україні територію. Для влади в "ЛНР" і "ДНР" отримання пенсійної картки в українському банку не є приводом для надання дозволу на виїзд через КПВВ. Єдиний шлях, як вже і зазначалося, їхати через Росію. Для тих, хто не зможе здійснити таку подорож і забрати картку, пенсії від України будуть недоступні.

Загалом українській владі доведеться знову замислитися над тим, яким чином хоча б приблизно підрахувати пенсіонерів, які живуть на непідконтрольній території. Це хотіли зробити ще до пандемії, але якось не склалося. Зараз, після майже двох років розповсюдження COVID-19, чисельність населення літнього віку в окупації стрімко знижується. Хвороба забирає передусім літніх людей, а на окупованій території не створені ніякі умови для лікування і збереженя життя. Тому скільки пенсіонерів в "ЛНР" і "ДНР" насправді живі і мають отримувати українські пенсії, не зрозуміло.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme