Як пенсіонери з "ЛНР" отримують українські пенсії в умовах пандемії: П'ять правдивих історій

В "ЛНР" через пандемію коронавірусу місцеві пенсіонери продовжують стикатися з труднощами, пов'язаними з отриманням українських пенсій

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Як пенсіонери з "ЛНР" отримують українсь…
Фото: Діловий Слов'янськ

На Луганщині відкрито тільки одне КПВВ, під час переходу на українську сторону необхідно встановлювати додаток "Дій вдома" і йти на самоізоляцію – все це забирає час і дуже впливає на емоційний стан. Depo.Донбас зібрав п'ять правдивих історій про те, як отримують українську пенсію жителі окупованих територій в умовах пандемії.

Українська пенсія для жителів "ЛНР": квест через КПВВ

Сьогодні єдиною "дорогою життя" для пенсіонерів з "ЛНР" є пункт пропуску в Станиці Луганській. Саме сюди прямують пенсіонери з окупованої Луганщини, щоб у відділеннях "Ощадбанку" отримати свої пенсії. Однак зробити це не завжди просто: заважають обмеження, викликані пандемією, а також примхи бойовиків "ЛНР", які закривають свій пункт пропуску, коли їм заманеться. 

"Зараз, поки карантин, не потрібно проходити обов`язкову ідентифікацію в банку, і перетинати "кордон". Але мені подзвонили з банку, сказали приїхати карту нову забрати. Я поїхав. Не розбираюся в усіх цих смартофонах, мені сусід дав свій тимчасово, і мені сказав, що там прикордонники допоможуть встановити програму цю "Дій вдома", – ділиться 70-річний пенсіонер з окупованого Перевальська своєю історією.

За його словами, проблеми виникли на українському блокпосту, оскільки на смартфоні виявилася ​​застара версія системи Android, і встановити додаток не вийшло. "Мені прикордонники кажуть: дідусь, у вас телефон старий, не вийде встановити програму цю. Не пропускають! Я повернувся було назад, на мосту якийсь хлопчина підійшов, розпитав, що трапилося, тому що я йшов і плакав. Хлопчина продав мені якийсь телефон за 3000 рублів (1150 гривень), і сказав, що сюди вийде поставити ту програму. Я і купив. Прикордонники сказали, що такий телефон підходить. Все мені там налаштували і пропустили", – розповів чоловік.

За його словами, після того, як він здав тест на COVID-19 за 1250 гривень в одному з мобільних пунктів, йому за добу прийшов результат: він цілком здоровий. Поки чекав на результат тесту, винаймав житло у Станиці по 150 гривень на добу. А потім успішно та без пригод отримав в "Ощадбанку" свою нову карту і зняв пенсію готівкою у банкоматі.

Як отримати українську пенсію в "ЛНР": готівка з втратою відсотків

Інший 65-річний пенсіонер з Луганська раніше також їздив за українською пенсією в Станицю, але через карантин, сплеск коронавирусної хвороби і нестабільну роботу КПВВ вирішив проблему на місці: переводив з картки в готівку пенсію в фінансових центрах "ЛНР".

"У нас в Луганську багато таких "банків", які надають послуги отримання української пенсії і зняття грошей з карт. Я їм віддаю карту Ощадбанку, логін і пароль, головне, щоб вона була зареєстрована в системі "Ощад 24". І вони з моєї картки перараховують на свою, а мені віддають на руки готівкою, з вирахуванням від 3% до 5% в рублях за курсом 2,50 за одну гривню", – розповідає пенсіонер.

За його словами, в Луганську у пенсіонерів є ризик натрапити на несумлінних ділків і шахраїв. "У мене є знайомі, які віддавали на руки карту людям, щоб ті нібито перевели у готівку їхню пенсію в Донецькій області. У підсумку ані карт, ані грошей – нічого взагалі, як у воду канули", – резюмував чоловік.

Як він зазначив, схема переведення в готівку коштів з українських карт вільно діяла до кінця червня 2020 року, але тепер в "ЛНР" це зробити не завжди просто. "Там вони якийсь "закон" ухвалили, і тепер фінансовим центрам заборонили переводи робити з карт, тільки обмін валют. Кажуть, ліцензії немає, і пенсію не знімають. А у тих "шарашкіних контор", хто ліцензію має, або курс занизький, або відсоток високий. Але доводиться погоджуватися, бо вибору немає", – каже пенсіонер.

Раніше так званий "держбанк ЛНР" розробив "закон", який з 1 липня зобов'язує всіх операторів фінансових послуг в "республіці" реєструватися як "юридичні особи" для здійснення грошових переказів. Технічно це зробити не складно, але для ділків не завжди раціонально, а за порушення даного "закону" підприємцям загрожують серйозні штрафи. Тому деякі фінансові центри тепер здійснюють операції з переведення в готівку коштів нелегально, і роблять це тільки для "своїх". 

"Для роботи з українськими картами, "держбанк" зобов'язав надати учасникам ринку певні документи, які не всі зможуть надати, особливо дрібні комерційні центри, тому, ми, швидше за все, перестанемо надавати цей вид послуг", – зазначив один з представників комерційного центру в Луганську.

Виплата української пенсії - що чекає на пенсіонерів, які відмовляться від самоізоляції 

Пенсіонер з Алчевська поїхав вирішувати свої пенсійні питання в "Ощадбанк" в селище Сватове, що на Луганщині. "На Станиці Луганській мене запитали: де будете проходити самоізоляцію? Я відповів: не знаю, мені намає де. Тоді вони запропонували мені пройти обсервацію в лікарні. Я не сильно був задоволений цим варіантом, але тоді погодився. І мене відправили в районну лікарню. Там були жахливі умови, і я хотів вже додому втекти, але мені сказали, що в разі відмови мені загрожує штраф 17 тис. гривень", – розповідає він.

За словами чоловіка, весь термін обсервації в лікарні він перебував під наглядом поліцейських. "Я думав, що там ніхто суворо стежити не буде, та який там! Поліцейські чергують, за територію лікарні не вийти. Годували там так-сяк, терпимо, так ще щось мені приносили з магазину співробітники, коли я гроші їм давав. Провалявся там пів місяця. То світло зникає, то води немає, прийняти душ і помитися – окрема пригода. Лікарня стара, по швах тріщить. Бачили б ви їхні туалети, соромно навіть розповідати!", – розповів пенсіонер.

За його словами, пізніше він зрозумів, що краще і дешевше було б здати тест на COVID-19 в Станиці, ніж нудитися пів місяця в обсервації, але вибір вже був зроблений. "Коли я з'їздив в Сватове і повернувся додому, то онук дуже лаяв мене. Він в інтернеті подивився, там писали, що більшість місць обсервації на Луганщині не придатні для ізоляції людей", – ділиться пенсіонер.

Як пов'язані українські пенсії для мешканців "ЛНР" і тест на COVID-19 

Сьогодні на лікарняну обсервацію потрапляють лише одиниці з пенсіонерів: більшість згодні проходити ПЛР-тести на коронавірус. В Станиці Луганській пунктів прийому аналізів декілька.

Літня жінка з окупованого шахтарського містечка Брянка також поїхала за пенсією в Станицю Луганську. Успішно подолавши всі квести з встановленням програми "Дій вдома", вона, нарешті, потрапила в українське селище. Тут і погодилася здати тест на коронавірус. "Хтось у черзі біля блокпоста сказав, що можна здати в місцевій лікарні, там нібито черги менші. Туди я і пішла. Взяли мазок, сказали чекати три доби, взяли 1250 гривень. Ані чека не давали, ані квитанцій. Я жила у родичів і чекала на дзвінок з лабораторії, щоб зняли з самоізоляції", – розповідає жінка.

Нарешті пролунав довгоочікуваний дзвінок: голос в трубці промовив, що коронавирусу у жінки немає, а самоізоляція скасовується. Але радість була передчасною. "Я не знаю, що там у них коїться, але виявилося, що в телефон мені не приходить повідомленні про скасування самоізоляції, оскількі ця фірма нібито нелегально тести робить, тому потрібно буде пересдавати. Я пішла туди скандалити, а вони лише руками розводили. Що робити було? Потім люди сказали, що потрібно було здавати тест в вагончику біля КППВ, там офіційно все. Довелося пересдавати ПЛР", – ділиться пригодами пенсіонерка.

Таким чином жінці з Брянки довелося двічі сплатити за тест на коронавірус, а також витратити додатковий час на очікування результатів. Скасування самоізоляції для пенсіонерки вдруге пройшло успішно: повідомлення в додатку було доставлено в належний термін.

За що штрафують в Україні пенсіонерів з "ЛНР" 

Складнощі, з якими стикаються пенсіонери в окупації в гонитві за українською пенсією, бувають різні. Що робити, якщо потрібно терміново потрапити в український банк і немає часу на самоізоляцію? Одним з виходів у такій ситуації є шлях в Україну через Росію. Так і вчинив пенсіонер-луганчанин, який вирішив поїхати в українське прикордонне селище Мілове. Для цього йому довелося вимушено порушити українські закони і перетнути держкордон через один з тимчасово непідконтрольних пунктів пропуску в Ізварино.

"Через Ізварине поїхали автобусом, приїхали вночі в Чортково Ростовської області. Перейшли в Мілове, там українські прикордонники кажуть: ми змушені вас оштрафувати за незаконний перетин кордону. А я їм зухвало так кажу: я що, винен, що ви його не контролюєте? Вони, звичайно, обурилися, виписали штраф на 17 тис. гривень, дали квитанцію, сказали в термін за два тижні оплатити, інакше будуть проблеми", – розповідає пенсіонер з Луганська.

Як розповів чоловік, на місці "домовитися" не вийшло. Не сплачувати штраф і виїхати назад в окупацію теж було не варіантом: прикордонники в Міловому пообіцяли спокійно випустити з країни тільки при наявності квитанції про сплату штрафу. "Довелося сплатити штраф, на зворотному шляху квитанцію перевірили і забрали. Кажуть, якщо повторно "порушу", то буде штраф вже 5 тис. гривень. Але я тепер через Станицю їжджу, більше штраф платити не хочу", – розповідає чоловік.

За словами українських правозахисників, ці штрафи нескладно оскаржити в судовому порядку, однак більшість пенсіонерів так робити не будуть: у них на це немає ані вільного часу, ані бажання.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme