"Щедрик" з Донбасу: Чи народилася у Покровську найвідоміша різдв'яна мелодія
"Щедрик" відомий у всьому світі як Carol of the Bells, є міжнародним різдвяним хітом. Він щороку лунає у різних країнах у грудні та січні
- Донбас
-
7 січня 2022 09:00

Музичний привіт Україні передавав навіть оркестр Військово-повітряних сил Сполучених Штатів у Європі. На відео є момент, коли керівниця оркестру, підполковник Крістіна Мур Уррутія вітає українців з новорічними святами. Також Уррутія розповіла, що у 1921 році Український національний хор відвідував з концертними гастролями США. Тоді американського хорового диригента Петра Вільговського захопила одна з їхніх пісень – "Щедрик".
І здатність твору захоплювати і полонити серця буквально з перших нот мало у кого викликає сумніви.
Шанування творчості Леонтовича на Донеччині у Покровську
Автор "Щедрика", український композитор Микола Леонтович народився 13 грудня 1877. На Донбасі шанують його пам'ять, особливо у Покровську, де він жив і працював кілька років.
Зокрема, у Покровську встановили рекорд з наймасовішого виконання колядки "Щедрик" на музику композитора Миколи Леонтовича. 28 грудня 2018 року її одночасно виконали понад 2800 жителів прифронтового міста.
Леонтович жив і працював у Покровську на Донеччині, ще коли містечко мало назву Гришине. Але масово звертати увагу на творчість Леонтовича у Покровську почали не так давно. І лише 25 серпня 2018 року у сквері встановили двометровий пам'ятник композитору.
"Річ у тому, що Микола Леонтович чотири роки жив у Покровську, працював в музичній школі, яку заснував. Композитор тут написав і свого легендарного "Щедрика", - казав, коментуючи відкриття пам'ятника, тодішній прессекретар міськради Покровська Юрій Коваль.
Зацікавленість Леонтовичем у місті така, що Покровськ вирішив позмагатися за право бути батьківщиною "Щедрика" з Вінничиною. На Поділлі стверджують, що Леонтович записав народну - чи тепер вже міжнародну - щедрівку у селі Білоусівка Тульчинського району.
Леонтович з родиною
Що відомо про життя автора "Щедрика" – композитора Леонтовича на Донбасі
Про життя Леонтовича на Донбасі відомо не так багато. Він жив тут з 1904 по 1908 рік, заснував музичну школу, де і працював викладачем.
Таким було Гришине, коли тут жив Леонтович.
Паровозне депо і будиночки залізничників (Гришине, 1900 рік)
Базарна площа (Гришине, початок ХХ століття)
Види селища Гришине (1907 рік)
Під час революції 1905 року Леонтович організував у Гришиному хор робітників, який виступав на мітингах. Разом із хором він виконував революційні пісні на вокзалі, проводжаючи або зустрічаючи Гришинську бойову дружину. Діяльність Леонтовича привернула увагу поліції, і він змушений був повернутися на Поділля. Коли він від'їжджав з Гришиного, місцеві жителі подарували йому фотоальбом за 1908 рік із підписами та світлинами хористів його колективу. Альбом зберігся досі в музеї Леонтовича у Тульчині на Вінниччині. Леонтович же на пам'ять про себе залишив дерев'яну цукорницю, на якій зображено ластівку - щедрика, який летить.
Відомо, що перший варіант "Щедрика" він почав створювати у 1902-1903 роках, також відомо, що варіантів мелодії було п'ять. Якщо судити по роках, то якась редакція "Щедрика" точно опрацьовувалася на Донеччині. Ймовірніше за все, це була друга редакція, над якою Леонтович працював у 1906—1908 роках, коли жив у Гришиному. Тож Донбас таки має безпосередній стосунок до "Щедрика".
Вперше "Щедрика" почула українська публіка у 1916 році у виконанні хору київського університету. А 5 жовтня 1921 року він був презентований вже на концерті в Карнегі-Хол в Нью-Йорку. В 1936 році американець з українським корінням Пітер Вільховський, який працював на радіо NBC, записав англійську версію слів до "Щедрика" — "Carol of the Bells". Під цією назвою мелодія українського "Щедрика" стала всесвітньо відомою.
Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас
Всі новини на одному каналі в Google News
- 22:50 Ситуація на фронті: Сьогодні рашисти атакували майже півтори сотню разів
- 11:40Окупанти атакували Краматорськ 5 дронами, є руйнування
- 11:19Під час спроби продати викрадену зброю на майже 2 млн грн на Донеччині затримали військового
- 09:57Через дронову атаку знищений термінал "Нової пошти" у Слов'янську (ВІДЕО)
- 23:40 Доба на фронті: Окупанти 112 разів атакували позиції ЗСУ
- 20:41 У Генштабі ЗСУ підтвердили ураження пункту управління армії рф на Донеччині
- 12:28Екіпаж поліції "Білий янгол" потрапив під удар дронів у Покровську
- 09:40Слов'янськ зазнав атаки "шахедів", є руйнування
- 09:48 Минулої доби окупанти 170 разів штурмували позиції ЗСУ
- 23:50 На Донеччині росіяни намагаються просунутися на трьох напрямках — Сирський
- 09:42 Доба на фронті: Рашисти атакували 153 рази
- 10:49Продавчиня зі Слов'янська коригувала ракетні удари росіян по локаціях Сил оборони на Донеччині, - СБУ
- 11:20В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні в липні
- 09:20У Білозерському на Донеччині від дронової атаки поранені п’ятеро людей
- 17:35"На межі гуманітарної катастрофи": очільник ОВА Донеччини розповів про обстановку в прифронтовій Костянтинівці
- 22:35Що відбувається на фронті: Оперативне зведення
- 21:2115 років тюрми отримала агентка "жіночої групи" фсб, яка шпигувала для ворога на Донеччині
- 10:46У Краматорську другу добу розбирають завали будинку, зруйнованого ракетою росіян ФОТО
- 08:40Скільки людей залишаються у Покровську: дані МВА