Рік під "Внешторгсервісом": Як в "Л-ДНР" шахтарі Ахметова стали рабами Курченка

На окупованому Донбасі замість грошей видають "тормозки"

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Рік під "Внешторгсервісом": Як в "Л-ДНР"…

Скоро мине рік з того часу, як окупаційна влада "ДНР" і "ЛНР" відібрала підприємства української юрисдикції. З 1 березня 2017 року на окупованому Донбасі впроваджено "зовнішнє управління" на шахтах, заводах, металургійних комбінатах, які раніше належали українським олігархам. Більшість цих підприємств входила у бізнес-структуру Рината Ахметова.

Весь рік "віджатою" промисловістю опікувалося ЗАТ "Внешторгсервіс", яке пов'язане з Сергієм Курченком - олігархом "сім'ї" Януковича, який втік на Росію. Так, це той самий Курченко, якому раніше заборонявся в'їзд в "ДНР" і "ЛНР", якого оголошували зрадником і корупціонером, що наживається на бідах Донбасу. За кілька місяців, Курченко прибрав до рук бізнес Ахметова та інших олігархів, а на додачу отримав право не платити податки в бюджети "республік".

Минулого року один з колаборантів-ватажків "ДНР" Олександр Ходаковський нагадував про це. "Підходить кінець року - потрібно вирішувати з "Внешторгсервісом", який створювався для того, щоб податки від колишніх підприємств Ахметова пішли нарешті в наш бюджет. Але замість цього ВТС був звільнений до кінця року від сплати податків і весь рік годував менеджмент Курченка і його самого. Я розумію - труднощі переходу. Але підходить, повторюся, кінець року, і знову потрібно або звільняти Курченка від податків, або змиритися з тим, що відбулася афера - ми одного олігарха змінили на іншого, а податки як йшли в чужу кишеню, так і йдуть. Ще зовсім недавно, якщо мені не зраджує пам'ять, ми нацьковували на Курченка всіх собак, а тепер він спокійно і безроздільно панує на наших просторах. Домовилися? Поділили сфери впливу, і конфлікт вичерпано?", - писав Ходаковський.

З того часу нічого не змінилося, податки Курченко не платить, але грошей на зарплату працівникам в нього все одно немає.

Флешбек у 1990-ті

За два тижні пропаганда окупантів розповідатиме, як за цей рік розквітла промисловість Донбасу, як вони незважаючи на санкції та невизнаний статус, нарощують виробництво, продають продукцію за кордон, навіть у ЄС.

Промовчать, але не повірять в усі ці байки залізничники Ясинуватої, які отримують замість зарплати дешеві продуктові набори. Про здобутки смішно буде слухати і читати працівникам донецької шахти ім. Засядька, які також замість грошей бачать пакети з макаронами від Захарченка.

На "віджатому" в бізнесмена Дмитра Фірташа хімпідприємстві "Стирол" така сама ситуація - продуктові набори і побажання "тримайтеся". Не працюють й промислові гіганти Алчевська - металурнійний комбінат і коксохім. Більшість працівників - у безоплатних відпустках.

А ось свіже відео - працівники "віджатих" в Ахметова шахт на окупованій Луганщині точно знають, що усі повідомлення "влади" про здобутки – суцільна брехня.

Ці люди, шахтарі і їхні дружини – мешканці Сорокіного (Краснодону) – не бачили зарплату вже три місяці. Вони кажуть, що минулого року були такі самі затримки, грошей працівники шахт не отримують регулярно. Відео знімає на телефон дружина шахтаря, яка має двомісячне немовля. Жінка каже, що їй немає чим годувати дитину, поки керманичі їздять відпочивати у саунах. Якщо незважати на те, що зараз вже 2018 рік, атмосфера на відео така, ніби це відбувається у 1990-ті роки. "Дайте гроші прямо зараз, набридли всі ваші обіцянки про "завтра", - каже вона.

У свою чергу, керівники повідомили, що їхні представники поїхали вирішувати питання у Москву. Вони пояснюють, що проти компанії ввели санкції і заблокували рахунки. "Чому ви так знецінюєте людей, які кожного дня спускаються у шахту", - питає їх дружина іншого шахтаря.

Керівники запевняли людей, що Ахметов їх "кинув", але вони не сприйняли це твердження, нагадавши, що це його в "ЛНР" "кинули". Людей також вже не хвилює, хто першим став блокувати залізничні та автошляхи минулого року, вони наполягають, щоб їм віддали чесно зароблені гроші.

Варто нагадати, заборгованість з зарплати виникла на підприємствах "Свердловантрацит", "Ровенькиантрацит" та "Краснодонвугілля". Ці вугільні об'єднання раніше входили у структуру ДТЕК, яка є складовою частниною бізнеса Ахметова.

"Скільки ще ми будемо терпіти свавілля наших нових "господарів" в особі ЗАТ "Внешторгсервіс"? Ми не покладаючи рук працюємо, незважаючи на всю тяжкість становища у вугільній промисловості "ЛНР"! А у вигляді подяки ми отримуємо тільки обіцянки розрахуватися з нашими боргами по зарплаті "в найближчий час"! Зарплату не платять кілька місяців!" - йдеться у зверненні, яке на початку лютого ширилося соцмережами.

Після цього у мережі з'явився інший документ - розпорядження видати працівникам "Ровенькиантрациту" "тормозки" - продуктові набори замість грошей.

Куди і кому продають вугілля

Незважаючи на те, що шахтарі сидять на голодному пайку, окупаційна влада Донбасу регулярно повідомляє, що продає вугілля на Росію та навіть у країни ЄС. Так, 6 жовтня стало відомо, що до незаконного збуту вугілля з окупованих територій Донбасу до Польщі причетний скандальний чиновник з Луганщини Юрій Зюков, який є радником міністра енергетики Ігоря Насалика. З'ясувалося, що доставкою вугілля в Польщу займається фірма Doncoaltrade, якою володіють два партнери - "заступник міністра вугільної промисловості "ЛНР" Олександр Мельничук та син Зюкова - Роман Зюков.

Вже 10 жовтня ватажок Олександр Захарченко заявив, що "ДНР" працює з європейськими партнерами.

За даними групи "Інформаційний спротив", комерційні фірми Абхазії і Туреччини уклали угоди щодо постачання вугілля, видобутого на території "ЛНР", до Туреччини. А представники "ДНР"" намагаються налагодити поставки вугілля в країни африканського континенту.

У серпні і російське Міненерго визнало, що основний обсяг вугілля, що надходить з підконтрольних ОРДЛО територій Донбасу, відправляється на експорт транзитом через Росію. При цьому невелика частина вугілля з Донбасу споживається всередині РФ електростанцією в Ростовській області, яка належить Газпрому.

Заступник міністра енергетики РФ Анатолій Яновський повідомляв, що це вугілля, зокрема, продають і в Україну. "Обмежень поставок вугілля з Росії в Україну немає ... Ми, звичайно, зацікавлені в збереженні обсягу цих поставок, які щорічно складають приблизно 10 мільйонів тонн. Для нас це ринок збуту", - казав він.

Проте також відомо, що російські "прокладки" скуповують вугілля з окупованого Донбасу за безцінь, а продають вже за ринковою ціною. Гроші осідають у "Внешторгсервіса", а зарплата - зайвий рядок у витратах. Шахтарі в "Л-ДНР", як і представники іншої промисловості, стали безкоштовною рабсилою.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme