Донецький аеропорт: Як 242 дні і стали символом оборони України у війні з Росією

Цьогоріч виповнюється п'ять років з дня завершення боїв за Донецький аеропорт

Донецький аеропорт:  Як 242 дні і стали…
ЕРА

Бої тривали 242 дні і стали символом боротьби і оборони України у гібридній війні з Росією. Захист території та будівель стратегічно важливого для України Донецького аеропорту розпочався 26 травня 2014 року. В цей день російські найманці, переважно чеченці, пафосно з центру Донецька на вантажівках відправилися його захоплювати.

До них доєдналися бойовики з батальону "Восток", очолюваного СБУшником, що зрадив Україну, – Олександром Ходаковським.

У листопаді 2014 року СБУ оприлюднила відеозапис з камер відеоспостереження, встановлених в аеропорту Донецька, на яких зафіксовано момент захоплення будівлі бойовиками.

"На відеоматеріалах зафіксований співробітник УСБ України в Донецькій області, який у травні 2014 року, використовуючи власну магнітну картку, забезпечив безперешкодне проникнення в будівлю аеропорту членів терористичної організації "ДНР", – йдеться в повідомленні.

Серед тих, хто першими потрапили в будівлю, був Ходаковський і один з засновників "ДНР" росіянин Олександр Бородай.

Перший день бою за Донецький аеропорт можна назвати провальним для проросійських сил – вони втратили до 100 людей загиблими. І після цього стишилися аж до вересня 2014 року. 

Після підписання перших "мінських угод" штурми будівлі аеропорту поновилися. На початок вересня будівлю аеропорту обороняли українські піхотинці 93-ї механізованої бригади та бійці 3 полку спецпризначення.  

Загалом до оборони аеропорту в різний час були залучені 3-й полк спецпризначення, зведена ротно-тактична група 72 ОМБр, десантні бригади України та добровольці з Добровольчого українського корпусу (Правий сектор). Селище Піски обороняли підрозділи батальйону МВС "Дніпро-1", артилеристів і танкістів 93-ї механізованої бригади, танкісти 1-ї танкової бригади, які також виконували бойові завдання на території аеропорту. Північні підступи до аеропорту обороняли військовослужбовці Зведеного загону Повітряних Сил. У жовтні на посилення в Піски та аеропорт перекинуто підрозділи 95-ї аеромобільної бригади, 79-ї аеромобільної бригади, 74-го розвідувального батальйону, добровольчого батальйону "ОУН". З другої половини листопада Донецький аеропорт та навколишні поселення обороняли бійці 90-го окремого аеромобільного батальйону 81-ї десантно-штурмової бригади, які завдяки своїм успіхам при знищенні бойовиків у першій половині грудня, зокрема російських спецпризначенців, стали відомими на весь світ. В січні 2015 року в обороні нового терміналу брали участь бійці 3-го батальйону 80-ї десантно-штурмової бригади.

Донецький аеропорт обстрілювали кожного дня, зокрема йшлося про 50 обстрілів з артилерії та мінометів, в тому числі з російської системи "Тюльпан. 

Це відео зняте на початку вересня 2014 року. 

Проти українських сил кинули російських найманців, які входили у бригади "Сомалі" та "Спарта", батальон "Восток". Їхні атаки українським військовим вдається відбивати, але будівля аеропорту невпинно руйнується.

Десь в цей час українські оборонці отримали призвисько "кіборги" – так їх назвав один з бойовиків, який дивувався відвазі та витривалості військових. Це слово прижилося, і тих, хто воював за Донецький аеропорт, так називають і досі.

Прес-центр АТО довгий час заявляв, що на території аеропорту перебувають лише українські сили, проте бойовики та пропагандисти мали доступ принаймні до старого терміналу аеропорту. Станом на грудень 2014 року він був весь розбитий обстрілами.

13 січня 2015 року в результаті масованих обстрілів обвалилася Диспетчерська вежа аеропорту, яка була символом його оборони.

Того ж дня бойовики висунули "кіборгам" ультиматум — піти до 17:00 з нового терміналу.  Повідомлялося з українських джерел, що в результаті невдалої атаки 13 січня загинуло понад 250 російських найманців і бойовиків. Наскільки ця цифра відображає реальність  - невідомо, бо про свої втрати бойовики не повідомляли. 

20 січня, радник президента Юрій Бірюков у Facebook повідомив, що восьмеро українських військових потрапили у полон бойовиків у районі Донецького аеропорту, ще кілька – загинули. "Супротивник несе численні втрати у значно більших обсягах, ніж ми. Наші воїни продовжують залишатися у будівлях та території аеропорту та на опорних пунктах навколо летовища. Під час ведення бойових операцій наші військові користуються знанням місцевості для утримання позицій та продовження оборони", – повідомляли у Міноборони.

Вже 22 січня стало відомо, що новий і старий термінал Донецького аеропорту, башта управління — все, що могло послужити як опорний пункт оборони, повністю знищено, а українські військові виходять з території. "20 військовослужбовців Збройних сил України вийшли з боями з території терміналів, оскільки їхні позиції були зруйновані та прострілювалися прямим наведенням. 16 військовослужбовців Збройних сил України в ході бою отримали поранення та потрапили у полон терористів. За добу у боях за летовище загинули 6 українських військовослужбовців", – повідомили в Міноборони.

За даними українського незалежного проекту "Книга пам'яті полеглих за Україну", які були оприлюднені в січні 2018 року, підтверджені дані щодо втрат українських військових за період 242 днів оборони Донецького аеропорту становлять 100 осіб загиблими. 

У квітні 2015 року ОБСЄ у супроводі бойовиків вдалося потрапити на уламки, які колись були Донецьким аеропортом. Зараз територія Донецького аеропорту виглядає ще гірше.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme