Об'єднання "ЛНР" і "ДНР": П'ять причин, чому Росія зважилася на цей крок

Об'єднання "ЛНР" і "ДНР" на восьмому році окупації – цілком прогнозована стадія деградації цих територій. Люди звідти їдуть світ за очі, пенсіонери рано чи пізно помирають, підприємства іржавіють і перетворюються на металобрухт. Окупованій частині Донбасу вже немає ніякого сенсу вдавати з себе "дві держави"

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Об'єднання "ЛНР" і "ДНР": П'ять причин,…

Перший камінь об'єднання "ЛНР" і "ДНР" заклали ще у 2018 році, коли тоді ще новий ватажок "ДНР" Денис Пушилін анонсував повне скасування "кордонів і митниць" між окупованою Луганщиною і Донеччиною. Швидким цей процес точно назвати не можна. До реального впровадження цієї ідеї повернулися лище цього року: з 1 жовтня зникне "митниця" і "прикордонні" пости. Подейкують, що об'єднанню пручалися луганські ватажки, але незворотні процеси на підконтрольному Росії Донбасі та й наполегливість Кремля нарешті зрушили справу з місця.

Чому об'єднання "ЛНР" і "ДНР" це не "Новоросія"

За сценариєм Кремля, у 2014 році частина територій України мала перетворитися на таку собі "Новоросію" – квазідержаву з виходом у Чорне море. Колишній нардеп Олег Царьов навіть очолював "парламент Новоросії", але це утворення гагнулося ще в зародку. Українська армія і добровольчі батальони звільнили більшу частину окупованого Донбасу, залишивши Росії лише шматок, і не дали окупантам просунутися на південь. Росію не чекали ані в Одесі, ані у Миколаєві, ані в Херсоні, тому "Новоросія" була приречена на смерть. Поки це утворення помирало, в "ЛНР" і "ДНР" вже поділили сфери впливу, налагодили фінансові потоки, тобто грабували окремо Донецьку область, окремо Луганську, і поки це тривало, об'єднуватися ніхто не хотів.

На восьмому році цієї окупаційної історії грабувати вже майже немає чого і нема кого: заможні бізнесмени давно з "ЛНР" і "ДНР" виїхали, зараз виїжджають останні зголоднілі шахтарі і металурги, більшість шахт закриті, металургійні заводи ледь жевріють, хімічні гіганти законсервовані, машинобудівні і залізничні заводи вивезені або розпиляні на метал. Руйнується система подачі води і каналізація, міста потопають в смітті – його нема кому і на чому вивозити, зносився громадський транспорт, тролейбуси і трамваї схожі на іржаві колимаги, а маршрутки розвалюються на ходу. Окрема історія – медицина, з цим все не просто погано, а дуже погано. 

Все перераховане – не уява українських пропагандистів, про катастрофічний стан справ в "республіках" кажуть і ватажки, і місцеві блогери, і мешканці, які і відео знімають і фотографують, відправляючи матеріал у місцеві пабліки. 

Тому "Новоросією" в розумінні 2014 року це об'єднання "ЛНР" і "ДНР" точно не можна назвати. 

Що кажуть про об'єднання "ЛНР" і "ДНР" самі ватажки 

Колаборант Олександр Ходаковський підтвердив, що на Росії не просто задумалися над перспективою існування територій у вигляді фрагментів, а й заснували комісію з взаємоінтеграціі двох "республік". За його словами, комісія працює над уніфікацією нормативно-правової бази – "готує грунт". 

При цьому Ходаковський визнає, що з боку "луганських" і "донецьких" є, так би мовити, неготовність: відкритого опору, щоб не нажити звинувачень у саботажі, ніхто не робить, але і підтримка в роботі з боку "верхніх управлінців" майже відсутня. "Моя позиція з питання об'єднання "ЛДНР" в єдине ціле відома - я вважаю ненормальним те становище, в якому "республіки" існують всі ці роки. Коли говориш на цю тему, чуєш аргументи з категорії "проти" приблизно такого роду: це складно технічно, а головне – еліти не готові співіснувати разом. "Луганські" побоюються, що "донецькі" перетягнуть ковдру на себе, донецькі побоюються, що їх змусять ділитися владою", – написав Ходаковський у своєму блозі.

Російський окупант Олександр Бородай також заявляв, що "республіки" потрібно було об'єднати ще в 2014 році, але зробити це заважало те, що Донецьк був більш фінансово впливовий, ніж Луганськ. "Одна з причин полягала в тому, що, звичайно, ви ж розумієте, люди інерційні, і за звичкою свого часу луганчани дещо побоювалися донеччан. Луганська еліта і донецька еліта розрізнялися, м'яко висловлюючись, у ваговій категорії. У грошах, впливі, в усьому іншому. Власне, я нічого поганого не хочу сказати про Луганськ, не в піку Луганську, але Луганськ, все-таки, маленьке і небагате місто в порівнянні з багатим, так би мовити, потужним, з величезним грошовим впливом Донецьком. Донецьк був в Україні, напевно, чи не одним з найпроцвітаючих міст. І, відповідно, тут і бізнесмени, і політики українські, вони жили серйозніше", – зазначив Бородай, тим самим визнавши, що Росія перетворила Донецьк з заможного міста на клоаку.

П'ять причин, чому Росія наважилася об'єднати "ЛНР" і "ДНР"

1. Економічна причина: "республіки" повністю залежать від російського фінансування. За різними даними, Росія витрачає на "ЛНР і "ДНР" від 1 млрд доларів до 1 млрд євро на рік. Точна цифра невідома. Російські ЗМІ писали, що Кремль тільки на пенсії щорічно витрачає 2 млрд рублів. Для Росії простіше і зручніше уніфікувати канал фінансування і відправляти гроші за одним напрямком, аніж за двома. Контролювати видатки вийде еффективніше. Вижимати соки з окупованого Донбасу теж зручніше за одним каналом – працюючих підприємств за 7 років майже не лишилося, робочих кадрів теж – усі масово роз'їжддаються, тому простіше об'єднати в одну структуру те, що ще може давати прибуток. Таким чином об'єднали, те, що залишилося від залізниць, об'єднують і підприємства в "Південний гірничо-металургійний комплекс".

2. Соціальна причина: окупований Донбас поступово стає місцем проживання пенсіонерів, працівників окупаційних адміністрації, малочисельних бюджетників типу вчителів і лікарів (які здебільшого і є пенсіонери, тільки працюючі). Росії потрібна єдина стратегія, що робити з цим населенням, які тут перспективи, як цих людей можна використовувати. Цього року у Кремлі вигадали для них роль виборців на виборах в Держдуму, але витратили купу грошей на організацію, агітацію і їхню доставку до виборчих дільниць. А результат вийшов смішним – проголосувало менше 8% з тих, хто має паспорти РФ. На майбутнє, вочевидь, буде зроблено висновки.

3. Політичні причини: з часом не можна не помітити, як Кремль у виборі маріонеток на посади ватажків відходить від маргінальних і клоунсько-воєнних персонажів. У минуле відійшли одіозні Болотов, Захарченко і Плотницький. На їхнє місце поставили МММщика Пушиліна і дещо дерев'яного колаборанта Пасічника. Але тепер і ці образи вже не актуальні. Крім того, не актуальна історія про дві "незалежні республіки", об'єднання буде подано як відновлення "територіальної цілісності" Донбасу" ,"консолідація Донбасу". Поки не зрозуміло, як"верховну посаду" вигадають у Кремлі для об'єднаних "ЛНР" і "ДНР". Не виключено, що це буде "президент". Наприклад, в підконтрольних Росії Придністров'ї, Осетії, Абхазії – "президенти".

4. Ідеологічна причина. Тут багато нюансів, хоча б взяти пропагандистські терміни "народ Донбасу" чи "росіяни", чи громадяни України, коли йдеться про переговори у ТКГ і вирішення питань – хто живе на підконтрольному Росії Донбасі? Таке враження, що у Кремлі самі заплуталися. Якщо "народ Донбасу", то чому він 7 років розділений. Донедавна луганчани і донеччани навіть не могли вільно їздити у Луганськ і Донецьк, не могли перевозити вільно товари. Комісія з Росії, яка зараз працює над об'єднанням, просто не може не звернути на це увагу. Саме тому все почалося із скасування кордонів і митниць. Об'єднаному Донбасу потрібно підріхтувати ідеологію, визначитися з термінами і гаслами, виробити єдину шкільну програму і багато чого ще. 

5. Воєнні причини. Це окремий масив стосунків між "ЛНР" і "ДНР", і не доводиться сумніватися, що згодом докладніше про їхню колаборацію напишуть воєнні експерти. Але відзначимо одне: останнім часом дії "ЛНР" і "ДНР" і заяви щодо воєнних навчань, строкового призову, щодо загострення на лінії розмежування майже синхронні. Якщо обстрілюють українську територію на Луганщині, то одночасно обстрілюють українську територію і на Донеччині. Навіть в разі представлення якогось нового командувача об'єднаної окупаційної армії, все одно зрозуміло, що командування вже 7 років як одне й те саме і знаходиться воно у Кремлі.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme