Нові правила "прописки" мешканців окупованого Донбасу: Що це означає, усі зміни і спрощення

В Україні ухвалили зміни до правил реєстрації місця проживання мешканців окупованого Донбасу і Криму. Вони стануть чинними не менш ніж через три місяці

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Нові правила "прописки" мешканців окупов…

Переселенці і мешканці окупованих території Донецької та Луганської областей, а також Криму стикалися з тим, що під час заміни паспорту-книжки на ID-картку, їм не видавали довідку про місце реєстрації. Загалом відмітка про зареєстроване місце проживання в нових паспортах цієї категорії громадян України була відсутня, що чинило їм проблеми з отриманням освітніх, банківських або медичних послуг на підконтрольній території.

Наприклад, неможливо укласти декларацію з лікарем без відмітки про реєстрацію, неможливо отримати водійські права, оформити пільги, виникають складнощі з оформленням у навчальний заклад. Особливо від цього страждали юнаки, які тільки-но отримували свою першу ID-картку.

Така колізія виникла через те, що органи реєстрації, місцеві Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП), які розташовані на підконтрольній території, не мали повноважень ані проводити реєстрацію місця проживання особи на тимчасово окупованих територіях, ані вносити інформацію про зареєстроване до початку війни місце проживання особи на окупованих територіях України.

Отже, усі зміни до правил реєстрації місця проживання і оформлення паспорту спрямовані на спрощення для мешканців окупованих територій цієї процедури, у тому числі для неповнолітніх громадян. Зміни висвітлені у законопроекті №4564, який Верховна Рада ухвалила 30 листопада. Вони стануть чинними не менш ніж через три місяці після підписання закону президентом. Зараз документ віддали на підпис президенту Володимиру Зеленському.

Де оформити паспорт України мешканцям окупованого Донбасу і переселенцям

У 2022 році, щоб оформити видачу або обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, вклеїти фотокартку по досягненню відповідного віку у паспорт громадянина України особам, які мають зареєстроване місце проживання на окупованій території Донбасу або Криму, необхідно буде звернутися у будь-який відділ Державної міграційної служби України

Зробити це можна у будь-якому населеному пункті.

Що стане підтвердженням реєстрації особи на окупованій території Донбасу чи Криму

Підтвердженням буде старий паспорт-книжечка з реєстрацією, зазначеною на останніх сторінках. А також інформація у державних реєстрах.

Внесення відомостей про зареєстроване місце проживання на тимчасово окупованій території до документів буде здійснюватися на підставі документів, які підтверджують реєстрацію місця проживання, або відомостей, внесених до документів особи, які підлягають обміну.

Для внесення відомостей про зареєстроване місце проживання може використовуватися інформація з Державного реєстру виборців, Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, Єдиного державного демографічного реєстру.

 

Як оформити реєстрацію місця проживання неповнолітньої дитини з окупованого Донбасу чи Криму

 

Внесення відомостей про зареєстроване місце проживання неповнолітнім, які мають зареєстроване місце проживання на окупованій території, здійснюватиметься на підставі документа, що підтверджує право власності на житло, що розташоване на тимчасово окупованій території, неповнолітньої особи, або її законних представників чи одного з них, з ким проживає дитина, та заяви такого законного представника.

Тобто якщо житло було приватизоване до початку війни на Донбасі, дитина має частку власності і це відображено у документах, вони підтвердять зареєстроване місце проживання дитини.

Також підставами можуть бути відомості про зареєстроване місце проживання законних представників неповнолітнього або одного з них, які внесені до документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус.

Тобто якщо батьки, опікуни чи інші представники дитини мають реєстрацію в житлі на окупованій території, то це буде підставою для реєстрації у цьому житлі цієї дитини.

Дата внесення інформації про зареєстроване місце проживання неповнолітньої особи визначається за заявою одного із її законних представників у письмовій  формі. У разі, якщо їхнє місце проживання зареєстроване за різними адресами, подається письмова заява законного представника, з ким зареєстрована неповнолітня особа.

Підтвердженням інформації про зареєстроване місце проживання особи на тимчасово окупованій території є відомості, внесені до документа, що підтверджує громадянство України, посвідчує особу чи її спеціальний статус, довідка про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру, довідка про реєстрацію місця проживання.

 

Що про нові правила реєстрації переселенців з Донбасу кажуть правозахисники

Благодійна правозахисна організація Восток SOS, яка опікується проблемами переселенців і мешканців окупованих територій, зазначає, що законопроект № 4564 –  вкрай важливий документ, який допоможе підтримати зв’язок держави із дітьми та молоддю, яка проживає на тимчасово окупованих територіях, та надасть їм доступ до освітніх та адміністративних послуг на підконтрольній території.

"Сьогодні, діти при отриманні ID-картки не мають "місця реєстрації", якщо постійно проживають в окупованих Донецьку, Ялті або Алчевську. У подальшому після переміщення у них виникають проблеми з отриманням довідки переселенця та вступу до навчального закладу, де для використання пільгового вступу необхідне підтвердження факту проживання на території ОРДЛО чи Криму", – зазначають в організації.

У свою чергу, організація Донбас SOS каже, що після змін з'явиться офіційна можливість отримувати реєстрацію на тимчасово окупованій території. Такі можливості виникнуть вперше за вісім років війни на Донбасі.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme