На Донбасі вдвічі зросла кількість звернень з випадками домашнього насильства 

В Луганській і Донецькій області з початку карантину майже вдвічі зросла кількість звернень з випадками домашнього насильства 

Про це розповіла директор міжнародного благодійного фонду "Українська фундація громадського здоров'я" Галина Скіпальська, передає Depo.Донбас з посиланням на hromadskeradio.

"Ми продовжуємо підтримувати роботу 12-ти мобільних бригад в Луганській і Донецькій областях. Якщо раніше було 3-5 дзвінків на одну бригаду, то зараз це 5-10 дзвінків - за станом на 18 квітня. Швидше за все, це зростання буде тривати і далі", - вважає Скіпальська.

В основному постраждалі - жінки і діти. І якщо у великих містах система захисту більш розвинена, то в містах та селах - ситуація складніша.

У благодійному фонді "Слов'янське серце", який допомагає жертвам домашнього насильства в Луганській і Донецькій областях, зазначають, що люди не заявляють про такі випадки з різних причин: бояться, не мають можливості, мали негативний досвід спілкування з держструктурами. З досвіду, поліція зазвичай уникає розглядів ситуації домашнього насильства.

"На жаль, я ще жодного разу не чула історії, коли співробітники поліції, які приїхали на виклик, сказали потерпілій, як їй треба написати заяву і що робити далі, куди звертатися. Або хоча б записали зі слів потерпілої все те, що вона говорить. Дуже часто поліцейські пишуть щось на кшталт: "пара розібралася на місці",  і їдуть. А жінка навіть не розуміє: чи буде відкрито якусь справу чи ні, буде розслідування, юридичний розгляд", - зазначила координатор мобільних бригад фонду "Слов'янське серце" Катерина Ханева.

За її словами, щоб судовий розгляд був успішним, потрібно щоб поліція зафіксувала кожен факт насильства - проте ані поліція, ані держслужби часто цього не роблять. Ханева додає, що найгірша ситуація з фіксуванням і реагуванням поліції в таких випадках - в Донецькій і Луганській областях.

"У Донецькій і Луганській областях з цим взагалі біда. Тому що некомплект [кадрового складу] божевільний, максимальне наближення до зони бойових дій... А в деяких населених пунктах наші підопічні, коли під час загострення ситуації викликають поліцію, можуть по дві години її чекати. За ці дві години їх сто раз можуть вбити", - зазначає вона.

Зазвичай про насильство в сім'ї знають і сусіди, і родичі - але мовчать, вважають, що це не їхня справа. У той же час жінці, яка живе в постійному стресі, ще важче звернутися по допомогу.

"Жінці, знову ж таки, якщо ми говоримо в контексті наших областей, заявити і щось зробити в тому емоційному стані, в якому вона знаходиться, дуже складно. А державні сервіси можуть бути далеко розташовані від неї. У жінки може не бути як можливості (чоловік не випускає), так і грошей доїхати туди. А в умовах, коли перекрито транспортне сполучення - це взагалі викликає дуже великі питання", - каже Ханева.

Вона нагадує, що до того ж, за новою постановою Кабміну, суди в період карантину повинні віддавати перевагу кримінальним справам. І справи про домашнє насильство не є пріоритетними, поки не сталося вбивство або хоча б побиття з важкими ушкодженнями. А щоб постраждалі могли брати участь в дистанційному судовому засіданні - для цього їм треба мати хоча б комп'ютер.

"Треба розуміти, щоб у жінки була можливість долучитися до дистанційного розгляду справи, вона повинна мати електронний підпис. Його ж можна зробити тільки за допомогою картки. Також у неї повинна бути флешка, комп'ютер. Вона взагалі повинна розуміти, як це робиться. А коли вона живе на передовій, в забутому селі, і елементарно її дітям їсти нічого, вона вся побита і 85 раз викликала поліцію, яка їй ніяк не допомогла, - то у неї немає ані сил, ані мотивації якось захищати себе. І їй нічого не залишається, як змиритися і зробити так, щоб їй просто не стало ще гірше", - пояснює Ханева.

Вона зазначає, що хоча в Україні вже вступили в силу зміни до закону про протидію домашньому насильству, чіткого державного механізму, який би захистив постраждалих від насильства - досі немає.

Зокрема, в Авдіївці цивільний чоловік вбив 20-річну дівчину Оксану. У неї залишилось двоє дітей – хлопчики 2 і 3 роки. Зараз поховати Оксану нікому – мати пиячить, а батька немає. На поведінку чоловіка Оксана почала скаржитися ще рік тому, а за місяць до трагедії – ситуація загострилася. У ніч вбивства вони посварилися, чоловік пішов з дому і пиячив, а коли повернувся, вбив Оксану і втік через вікно. Під час сварки та вбивства, у сусідній кімнаті спали діти.

Чоловіка затримали за підозрою в умисному вбивстві – йому загрожує до 15 років ув’язнення.

Нагадаємо, з початку року поліцейські Донеччини отримали майже 8 тис. повідомлень про домашнє насильство, з них понад 3 тисячі тільки за березень.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme