UA Донбас: Чому луганському телеканалу дозволили поглинути донеччан

Чи не вперше в історії Донбасу "луганські" керуватимуть "донецькими"

UA Донбас: Чому луганському телеканалу д…

Луганський і Донецький обласні телеканали суспільного мовлення об'єднатимуть в один - ця новина неабияк сколихнула журналістське середовище і соцмережі заразом.

Першим про об'єднання сказав представник дирекції ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" (НСТУ) по роботі з філіями Михайло Шматов. "До кінця року має відбутися об'єднання Луганської та Донецької філій в одну телерадіокомпанію "UA: Донбас" і розпочнеться пілотний проект створення об'єднання філій в хаб і бюро", – сказав Шматов.

Голова правління Національної громадської телерадіокомпанії Зураб Аласанія зазначив, що телеканал збереже офіси в Краматорську і Сіверськодонецьку. Однак управління каналу буде здійснювати менеджмент "ЛОТу". Тобто луганські керуватимуть донецькими.

Причини такого об'єднання достеменно і обгрунтовано ніхто не пояснив.

За словами голови Донецької військово-цивільної адміністрації Павла Жебрівського, в громадській телерадіокомпанії вважають, що на каналі "ДоТеБе" некваліфікований менеджмент. Жебрівський вважає рішення про "поглинання" помилковим і таким, що шкодить інформаційній безпеці держави.

"Не хочу образити телеканал "ЛОТ", який, безумовно, має здобутки у справі протидії російській інформаційній агресії, втім, стилі роботи двох східних філій НСТУ різні. І це зрозуміло й правильно, адже Донеччина і Луганщина не є тотожними, різними є і вподобання телеаудиторій, і, відповідно, інструменти впливу на них. До всього, я є давнім і послідовним противником вживання совєцького терміну "Донбас" - штучного й чужого Україні (а саме так пропонують назвати об'єднану телеструктуру)", - зазначив Жебрівський.

Заступник голови фракції "Народний фронт" у Верховній Раді, голова парламентського комітету з питань свободи слова Вікторія Сюмар повідомила, що контент луганського і донецького телеканалів – це, виявляється, "небо і земля". "Тому створення ДонбасТБ на базі Донецької і Луганської філій - це єдино правильне рішення. Чому? Тому що варто подивитися на контент Луганського "ЛОТу" і Донецького "ДоТеБе". Це не порівнянні речі. Як небо і земля. І якщо ми хочемо, щоби в Донецькій області так само дивилися "Суспільне", то їх критично важливо об'єднати. Щоб менеджерська команда "ЛОТ", яка вийшла вже на 16% рейтингу в Луганській області могла швидко налагодити роботу Донецької філіі", - написала Сюмар на своїй сторінці у "Facebook".

І, знову ж таки, ніякої конкретики, у чому саме донецький контент гірше за луганський, за якими критеріями, хто проводив це дослідження, де хоч якісь наочні схеми, графіки. І що це за рейтинг з 16%, теж незрозуміло.

Якщо пригадати інциндент, що стався минулого року у Лисичанську, коли Сюмар на виїзному засіданні, не розібравшись, нагородила почесними грамотами працівників ТРК "Акцент", що навесні і влітку 2014 року підтримували "ЛНР" і піарили бойовика Мозгового, то можна припустити, що насправді ніякого дослідження контенту "ДоТБ" та "ЛОТу" не проводилося. Тоді за лисичанський казус Сюмар виправдовувалася, мовляв, нічого не знала, а списки журналістів їй підсунули. "Ми видали подяки тим журналістам, які були подані Луганською та Донецькою військово-цивільними адміністраціями. Виявилося, що до частини є питання..." - казала вона. Тож виникає питання: чи знає насправді Сюмар щось про контент на луганському та донецькому телеканалах?

Тим часом Генеральний директор "ЛОТ" Андрій Шаповалов, який, вочевидь, і буде керувати "UA Донбас", вдячний Сюмар за довіру.

Перспектива створення "UA: Донбас" набула широкого обговорення. Проти висловився не тільки Жебрівський, а й його заступник Євген Вілінський та інші політики і громадські діячі.

Наприклад, категорично проти виступила журналістка у минулому, а зараз – заступниця керівника парламенту Ірина Геращенко. Вона вступила у довгу дискусію під дописом нардепа Наталі Веселової щодо цієї теми.

Баталії тримали і на інших фронтах: так, прихильники реформування "пройшлися" по дитячій казці, яка транслювалася на "ДоТебе".

Секретар Наглядової ради суспільного мовлення Вадим Мінський також не надав ніяких аргументів на користь об'єднання, окрім того, що "дискусія вже відбулася". З ким саме вона відбулася – нікому не зрозуміло.

Які критерії оцінювання менеджменту, Мінський теж не відповів.

Разом з тим, Сюмар, говорячи про контент у "ДоТебе" і "ЛОТ" - це "небо і земля", прикріпила до допису посилання на сайт луганського телеканалу і запропонувала порівняти його з донецьким, посилання на який, до речі, не дала.

Якщо Сюмар пропонує орієнтуватися на сайти, то що ж, їх і правда можна порівняти. За контентом. Ось, наприклад, програма передач "ЛОТ" на 26 вересня.

Ось програма "ДоТБ" цього ж дня.

Неозброєним оком видно, що тематика майже тотожня, навіть фільм один і то й самий ввечері транслюють.

Далі дивимося на сайти обох телеканалів і розміщені на ньому новини.

Де тут "небо і земля" – незрозуміло. Звичайні обласні телеканали з місцевими новинами та передачами.

Далі – більше. В.о. генерального директора "ДоТебе" Ілля Сузалєв виклав угоду про об'єднання, яка була укладена між луганською та донецькою дирекцією НСТУ ("ЛОТ" і "ДоТебе", - Ред.) ще 31 серпня та написав на своїй сторінці у Facebook, що цю угоду його змусили підписати під тиском.

"На той момент ніхто не оголошував про свою підтримку нам, і тому рішення правління нам, мені особисто, здавалось безапеляційним, а процес об᾽єднання – незворотнім. Плюс постійний тиск, підштовхування до активних дій з боку правління. У тих умовах було важливо спробувати зберегти хоча б щось і хоча б про щось домовитись. Це – протокол про наміри. Наміри під тиском вже прийнятого на той момент рішення. І під тиском доручення правління такий протокол підписали. Це не ініціатива знизу, тобто моя, це формальне виконання певних процесуальних дій згідно з дорученням керівництва. У пункті 1 протоколу це чітко відображено: "за дорученням правління ПАТ "НСТУ"…" - написав Суздалєв.

Він зазначив, що мета, з якою він підписав цей документ, – виключно письмове закріплення гарантій для каналу як для глядачів, так і для команди. "Для мене найважливішим з того протоколу є пункт 5, яким моїм колегам (не мені, підкреслюю) гарантуються збереження посад та рівня зарплат. Не вдалося вписати у протокол гарантії збереження нашого мовлення. Але про то були усні домовленості. На сьогодні ситуація кардинально змінилась. Усні домовленості, виявилось, нівелювалися, а письмові на цьому фоні теж виявилися під великим питанням", - повідомив Суздалєв.

В коментарі Depo.Донбас Суздалєв розповів, що думає про закиди у "низької якості контенту "ДоТебе". Так, щодо головного звинувачення на адресу телеканалу – про низьку якість контенту – він зауважив, що не вважає свій контент кращім або гіршим, ніж у луганських колег. "Це дуже суб'єктивні оцінки. Для оцінювання продукту слід розуміти шкалу та критерії. Їх ніхто не запропонував. Всі розмови йдуть на рівні "подобається" чи "не подобається". Але слід розуміти, що компанії фактично створювалися на пустому місці: без обладнання, без фахівців, без досвіду. Я не можу говорити, що наш контент бездоганний, але ми постійно вчимося, розвиваємося. Є якісь помилки, але ми намагаємося їх помічати, аналізувати та ліквідувати", – запевнив Суздалєв.

На його погляд, ініціатива з об'єднанням взагалі ніяк не пов'язана з каналом, його якістю чи менеджментом. "Це більше схоже на вирішення якихось давніх образ чи суперечок між людьми, які колись були причетні до каналу. Крім того, до процесу активно долучаються різноманітні політичні сили та намагаються вливати на нього. Канал, його працівники та керівництво це не суб'єкт цих процесів, а об'єкт", – вважає в.о. генерального директора "ДоТебе".

Керівник телеканалу "ЛОТ" Андрій Шаповалов коментувати об'єднання вважає передчасним до підписання документу, тож не відповів на низку запитань Depo.Донбас.

Ініціатори створення "UA: Донбас" кажуть, що єдиний канал буде спроможний дати якісніше управління. Інших причин не називають, що саме по собі вже дивно. Адже коли ухвалюються такі масштабні рішення суспільного мовлення, то не обговорення їх із суспільством, бодай з його частиною, наводить на думки про подвійне дно такої ініціативи.

Наразі не відомо, чи буде змінена інформаційна політика донецького відділу "UA: Донбас", чи будуть зміщені акценти з однієї області на іншу, чи не перетвориться телеканал на офіційний рупор, яким зручно керувати з Києва. Точно зрозуміло, що на створенні однієї адміністрації замість двох суттєво заощадять кошти. Тільки от в умовах інформаційної війни може статися, що скупий заплатить двічі.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme