Колядка, що підкорила планету: Як Україна подарувала світу найвідомішу різдвяну мелодію
Нині Різдво у будь-якому куточку світу важко уявити без давнього українського "Щедрика"
- Донбас
-
25 грудня 2022 09:00

Український композитор Микола Леонтович народився 13 грудня 1877 у селі Монастирок на нинішній Вінниччині. У Вінницькій області, але вже у селі Марківка, він помер 1921-го. Але слава його вийшла далеко за межі не тільки малої батьківщини, а й України. Адже саме Леонтович є автором всесвітньо відомої музичної обробки різдвяної колядки "Щедрик", відомої у світі як Carol of the Bells.
Два роки тому у Покровську, що на Донбасі, встановили рекорд з наймасовішого виконання колядки "Щедрик" на музику композитора Миколи Леонтовича: 28 грудня 2018-го її одночасно виконали понад 2800 жителів прифронтового міста. Леонтович жив і працював тут, ще коли містечко мало назву Грішине. Але масово звертати увагу на творчість Леонтовича у Покровську почали не так давно: як і в інших куточках Донбасу, його українська спадщина часто ігнорувалася на користь "совєтского прошлого". Лише 25 серпня 2018 року у місті встановили двометровий пам'ятник композитору, музика якого вже десятиліття звучала з найбільших і найменших майданчиків світу.
"Річ у тому, що Микола Леонтович чотири роки жив у Покровську, працював в музичній школі, яку заснував. Композитор тут написав і свого легендарного "Щедрика", – казав, коментуючи відкриття пам'ятника, прес-секретар міськради Покровська Юрій Коваль.
Покровськ вирішив позмагатися за право бути батьківщиною "Щедрика" з Вінничиною. Адже на Поділлі стверджують, що Леонтович записав народну – чи тепер вже міжнародну – щедрівку у них: у селі Білоусівка Тульчинського району.
Леонтович з родиною
Про життя Леонтовича на Донбасі відомо не так багато. Він жив тут з 1904 по 1908 рік, заснував музичну школу, де і працював викладачем.
Таким було Гришине, коли тут жив Леонтович.
Паровозне депо і будиночки залізничників (Гришине, 1900 рік)
Базарна площа (Гришине, початок ХХ століття)
Види селища Гришине (1907 рік)
Під час революції 1905 року Леонтович організував у Гришиному хор робітників, який виступав на мітингах. Разом із хором він виконував революційні пісні на вокзалі, проводжаючи або зустрічаючи Гришинську бойову дружину. Діяльність Леонтовича привернула увагу поліції, і він змушений був повернутися на Поділля. Коли він від'їжджав з Гришиного, місцеві жителі подарували йому фотоальбом за 1908 рік із підписами та світлинами хористів його колективу. Альбом зберігся досі в музеї Леонтовича у Тульчині на Вінниччині. Леонтович же на пам'ять про себе залишив дерев'яну цукорницю, на якій зображено ластівку – щедрика, який летить.
Відомо, що перший варіант "Щедрика" він почав створювати у 1902-1903 роках, також відомо, що варіантів мелодії було п'ять. Якщо судити по роках, то якась редакція "Щедрика" точно опрацьовувалася на Донеччині. Ймовірніше за все, це була друга редакція, над якою Леонтович працював у 1906—1908 роках, коли жив у Гришиному. Тож Донбас таки має безпосередне відношення до "Щедрика".
Вперше "Щедрика" почула українська публіка у 1916 році у виконанні хору київського університету. А 5 жовтня 1922 року (в низці джерел вказується 1921-й) він був презентований вже на концерті в Карнегі-Хол в Нью-Йорку. Втім, до того "Щедрик" встигли почути в едсятку європейських країн завдяки гастролям Української Республіканської Капели під орудою диригента Олександра Кошиця. Тур був влаштований на доручення уряду УНР та Голови Директорії Симона Петлюри в країнах Західної Європи та Північної й Південної Америки з метою пропагування ідеї української незалежності. До приїзду в США капела виступила у Празі, Відні, Берні, Парижі, Брюсселі, Гаазі, Лондоні, Берліні, Варшаві, Барселоні. А під час американської частини турне "Щедрик", окрім Нью-Йорку, було представлено ще у 150 містах, а також у Мехіко, Буенос-Айресі, Монтевідео, Ріо-де-Жанейро, Гавані.
В 1936 році американець з українським корінням Пітер Вільховський, який працював на радіо NBC, записав англійську версію слів до "Щедрика" – Carol of the Bells, "Колядку дзвонів". Під цією назвою мелодія українського "Щедрика" стала всесвітньо відомою.
Мелодія активно використовується в сучасній мас-культурі. Зокрема її можна почути в таких культових мультсеріалах як "Південний парк", "Симпсони", "Гріфіни" та навіть "Маппет Шоу". У фільмах "Щедрику" також знайшлося місце – від другого "Міцного горішка" до "Гарі Поттера", хоча найвідоміша "колядкова" стрічка – це, безперечно, "Сам удома".
І найостанніший варіант – фактично, подарунок від другої батьківщини "Щедрика" батьківщині перший: Carol of the Bells у виконанні оркестру ВПС США у Європі.
Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас
Всі новини на одному каналі в Google News
- 13:41У центрі окупованого Луганська пролунав вибух
- 22:50 Ситуація на фронті: Сьогодні рашисти атакували майже півтори сотню разів
- 11:40Окупанти атакували Краматорськ 5 дронами, є руйнування
- 11:19Під час спроби продати викрадену зброю на майже 2 млн грн на Донеччині затримали військового
- 09:57Через дронову атаку знищений термінал "Нової пошти" у Слов'янську (ВІДЕО)
- 23:40 Доба на фронті: Окупанти 112 разів атакували позиції ЗСУ
- 20:41 У Генштабі ЗСУ підтвердили ураження пункту управління армії рф на Донеччині
- 12:28Екіпаж поліції "Білий янгол" потрапив під удар дронів у Покровську
- 09:40Слов'янськ зазнав атаки "шахедів", є руйнування
- 09:48 Минулої доби окупанти 170 разів штурмували позиції ЗСУ
- 23:50 На Донеччині росіяни намагаються просунутися на трьох напрямках — Сирський
- 09:42 Доба на фронті: Рашисти атакували 153 рази
- 10:49Продавчиня зі Слов'янська коригувала ракетні удари росіян по локаціях Сил оборони на Донеччині, - СБУ
- 11:20В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні в липні
- 09:20У Білозерському на Донеччині від дронової атаки поранені п’ятеро людей
- 17:35"На межі гуманітарної катастрофи": очільник ОВА Донеччини розповів про обстановку в прифронтовій Костянтинівці
- 22:35Що відбувається на фронті: Оперативне зведення
- 21:2115 років тюрми отримала агентка "жіночої групи" фсб, яка шпигувала для ворога на Донеччині
- 10:46У Краматорську другу добу розбирають завали будинку, зруйнованого ракетою росіян ФОТО