Книги про Донбас: П'ять друкованих видань, щоб краще зрозуміти цей регіон

Підбірка кращих книг про Донбас і про війну на Донбасі, щоб краще зрозуміти цей непростий регіон 

Книги про Донбас: П'ять друкованих видан…
Фото: unsplash.com/@jonasjacobsson

Як україна втрачала Донбас

Почати читати про війну на Донбасі, щоб у всьому цьому розібратися, ми радимо саме з цієї книги. Вона вийшла в світ нещодавно, і раніше так докладно усі витоки проблем регіону, усю його новітню історію ще ніхто не описував. Книга журналістів Дениса Казанського, який з Донецька, і Марини Воротинцевої, яка з Луганська, дасть відповідь на багато питань, одне з яких – чому.

Чому російська агресія стала можливою саме на Донбасі, а не в Харківській або Сумській області, які також мають спільний з Росією кордон. 

"Як Україна втрачала Донбас" – це новітня історія двох областей України, Донецької та Луганської. Це хронологія подій становлення потужних фінансово-політичних кланів на тлі економічної катастрофи краю, російської експансії та витоків сепаратизму. Книга про те, як могутні донбаські клани спочатку розпалили вогонь ворожнечі, а потім згоріли у ньому самі та зіштовхнули свій край у прірву кровопролиття", – пишуть її автори.

книга про донбас Як україна втрачала Донбас

Дикий Схід. Нарис історії та сьогодення Донбасу

Книга журналіста з Луганська Максима Віхрова, яка також присвячена історії Донбасу, але з більш давніх часів – від ХVI ст. і до сучасності. Чим тільки не був Донбас: і Диким полем, і землею кочівників, s сторожовою заставою казаків, і індустріальним Ренессансом і, навпаки, дотаційним краєм ыз застарілою промисловістю, а з 2014 року – занепадаючим шахтарським регіоном.  Автор був очевидцем російської окупації Луганщини у 2014 році, опрацював документальні джерела і створив хронологію становлення, життя і деградації цього українського регіону. Книга буде цікавою тим, що в ній також досліджені причини виникнення сепаратизму на Донбасі: економічні, соціо-культурні, політичні.

книга Дикий Схід. Нарис історії та сьогодення Донбасу

Діра

Це не просто книга – це графічний роман. Його  називають коміксом, але автор – художник-донеччанин Сергій Захаров каже, що це не просто комікс, а репортаж. Захаров у 2014 році півтора місяці був у полоні бойовиків "ДНР" через те, що розміщував у Донецьку карикатури на диверсанта Ігоря Стрєлкова, що тримає пістолет біля своєї скроні, а також на найманця Моторолу з його "дружиною".  Через це Захарова піймали і кинули "на підвал", знущалися, били, імітували страту. Всі ці жахи полону художник намалював після зівільнення, зізнаючися, що для нього це була терапія аби психологічно відновитися і жити далі. "Діра" – це друге ім'я "ДНР", саме так зневажливо називають свою "республіку" її мешканці, розуміючи, що нічого хорошого тут вже не буде. У книзі є не тільки графіка, але й текстова частина. Її записав зі слів Захарова донеччанин Сергій Мазуркевич.

книга діра

В Ізоляції

Це збірка есе та блогів донецького журналіста Станіслава Асєєва, які він протягом двох років, ризикуючи життям, надсилав з окупованого Донбасу для видань "Український тиждень", "Дзеркало тижня" та "Радіо Свобода" про життя в "ДНР" у Донецьку. Асєєв публікувався у соцмережі та в ЗМі під псевдонімом Станіслав Васін і описував повсякдення: як працюють крамниці, кінотеатри, транспорт і церкви, якою є пропаганда на вулицях, писав і про обстріли під час загострення бойових дій, про нові окупаційні порядки, закони і обмеження громадянських свобод, також передавав, що насправді думають про все це жителі Донецька.

Книга вийшла у світ ще тоді, коли сам Асєєв був у полоні і про його стан було мало відомо. Її важливо прочитати тому, що це реальні свідчення реальної людини про справжнє життя у колись заможному Донецьку, перетвоений завдяки Росії на клоаку "русского міра". Зараз Станіслав вже на волі, у Києві, і готує до продажу ще одну книгу "Світлий шлях: історія одного концтабору".

книга в ізоляції

Інтернат

Серед цієї підбірки це єдина художня книга – роман письменника Сергія Жадана, який народився і виріс на Луганщині. Окупацію Донбасу він описує через призму поглядів цивільної людини - героя роману – звичайного вчителя української мови у маленькому містечку на Донеччині. "Інтернат" показує, як людина, яка жила у своїй шкаралупі,  опиняється всередині подій "русской вєсни" з обстрілами і захопленням територій людьми зі зброєю.

"Спроба показати цю війну очима не військових, не журналістів, не політиків, а саме пересічних українців, які знаходяться на лінії фронту. Про їхній вибір і відсутність у них вибору, про їхню позицію і відсутність у них цієї позиції, необхідність брати на себе відповідальність і відсутність звички брати на себе відповідальність. Весь цей комплекс дуже складних і болючих питань, які багатьох непокоять і турбують", – казав Жадан в інтерв'ю ВВС Україна.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донбас

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"