З феєрверком та фестивалем шашликів: Як востаннє святкували День Незалежності України в Луганську і Донецьку

Востаннє День Незалежності України в Луганську і Донецьку святкували вісім років тому, у 2013-му

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
З феєрверком та фестивалем шашликів: Як…
На фото Луганськ 24 серпня 2013 рік

З нагоди 30-річчя Незалежної України, пригадуємо, як в окупованих нині містах святкували 22-й День народження України.

День Незалежності України в Луганську у 2013 році

У 2013 році в Луганську 24 серпня вирішили одночасно відсвяткувати 75-річний ювілей області та День Незалежності України. Про те, що це буде останній день Незалежності, звісно ж, ніхто навіть не здогадувався.

У сквері в центрі міста відбувався Фестиваль національних культур "Сузір'я злагоди", "Місто майстрів". До самого вечора працювали тематичні та спортивні майданчики, де можна було пограти в настільний теніс, шахи, дартс, проводилися ігрові конкурси та квести, розваги для дітей.

У мережі ще зберігся сайт Луганської міськради з цими історичними світлинами.

Зараз, у 2021-му, підлітки, зображені на цьому фото, вже дорослі люди.

Невідомо, скільки з цих людей на фото у 2014 році назавжди виїхали з Луганська.

Сквер в центрі Луганська.

Цей маленький українець з Луганська зараз вже підліток.

Тодішній мер Луганська Сергій Кравченко "сердечно привітав луганчан з 22-ю річницею Незалежності України", він назвав це свято головним святом країни. 

"Незалежність України – це наше безумовне надбання. І сьогодні ми з вами створюємо вже новий день для наших дітей, онуків, правнуків – юного покоління великої країни. Економіка нашого міста, як і всієї України, починає динамічно розвиватися. Працюють великі заводи, які своєю якісною продукцією прославили рідний край не тільки в нашій країні, а й далеко за її межами. Будуються соціально-важливі об'єкти, ремонтуються сквери і дороги, створюються нові робочі місця. За роки незалежності України Луганськ змінився на краще, став сучасним і значно більш комфортним для життя городян. Я переконаний – луганчани пишаються своєю країною, вони завжди відкриті, гостинні, прагнуть до єдності і згоди. А творча і плідна праця кожного з нас стане запорукою благополуччя і процвітання", – йшлося у привітанні Кравченка.

Фото: 0642.ua

На цьому фото Сергій Кравченко на площі перед пам'ятником Тарасу Шевченку в Луганську, 24 серпня 2013 рік. На задньому плані ліворуч Олександр Антіпов, який очолював Луганську облдержадміністрацію в 2006-2010 роках, поруч з ним тодішній нардеп від "Партії регіонів" Володимир Медяник.

Наступний День Незалежності у 2014 році Кравченко зустріне в Києві – в Луганську були запеклі бої.

Вісім років тому 24 серпня він зустрівся з тодішнім  президентом України Петром Порошенком і канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель. Кравченко не повернувся в охоплений війною і окупацією Луганськ. Повідомлялося, що він якийсь час в 2014-2015 роках жив у Києві.

Востаннє його бачили 19 вересня 2016 року з дитячим візочком у Чехії в Карлових Варах.

На День Незалежності України в Луганську у 2013 році організували святкову музикальну програму для молоді на Театральній площі, а ввечері був феєрверк.

Передивляючись програму святкування останнього Дня Незалежності в Луганську не полишає відчуття, що це свято намагалися стерти і якось замилити, поєднуючи його із святкуванням ювілею області. До того ж в цей же день відкривали хрестильний храм "Умиление" УПЦ Московського патріархату. Після цього відкрився перший фестиваль православної духовної музики "Православна Луганщина". Ніякого відношення ці церковні заходи до Дня Незалежності України не мають, проте тодішнє проросійське керівництво області і міста приділило їм дуже багато уваги. В центрі Луганська зібрався натовп з вірян і священників, приїхали делегації з сусідніх російських областей, яким потім організували урочистий прийом.

Загалом в Луганську і в промисловій частині Луганщини з більшим розмахом завжди святкували День шахтаря, ніж День Незалежності. 

День Незалежності в Донецьку у 2013 році

Вісім років тому 22-гу річницю Незалежності України в Донецьку святкували разом з Днем міста і Днем шахтаря – типова ситуація для Донбасу. Як і зазначалося вище, через те, що ці свята змішувалися, головне національне свято – День Незалежності втрачало свою атмосферу на Донбасі, воно було просто одним з вихідних днів.

З усім тим, і в Луганську і в Донецьку у 2013 році мешканці могли вільно вийти з українськими прапорами, могли співати гімн, вдягати вишиванки і, за бажанням, влаштовувати собі власне свято, відмінне від того, що нав'язують чиновники.

На цьому відео донеччани просто співають гімн України на вулиці свого міста. Зараз таке неможливо уявити.

У Донецьку 24 серпня 2013 року відбулося майже три десятки концертів в різних частинах міста, спортивні турніри, театралізовані фестивалі і виставки.

Donbass.ua навіть жартував, що у Донецьку "проїли" 22-й День Незалежності, адже в цетрі міста усі з ранку смакували шашликами від кращих шеф-кухарів найдорожчих донецьких ресторанів: в першій половині дня в парку Щербакова відбулося свято національних кухонь, а потім відгремів "Гриль-фест".

Фото: Donbass.ua

За день до цього, 23 серпня, біля будівлі Донецької ОДА, під час святкування Дня Державного Прапора України та Дня Незалежності України, 12 юнакам та дівчатам, яким виповнилося 16 років, урочисто вручали паспорт громадянина України.

Привітання тодішнього міського голови Олександра Лук'янченка з Днем Незалежності в мережі знайти не вдалося – сайт Донецької міської ради вже не працює. Але зберігся сайт обласної ради і привітання "від щирого серця" тодішнього голови Донецької обласної ради Андрія Федорука.

"24 серпня 1991 року Україна реалізувала давнє прагнення нашого народу до свободи і самовизначення. Незалежність стала новою точкою відліку в житті кожного українця. Сьогодні мільйони людей щоденною самовідданою працею і глибокою вірою в долю України разом наближають гідне майбутнє і справжній розквіт нашої держави", – йдеться у привітання Федорука. 3 березня 2014 року Федорук подав у відставку – просто передав свою заяву на сесію, а сам не з'явився. Тоді вже в Донецьку вирували проросійські настрої, можливо, він просто вчасно покинув цей "корабель", який несеться на скелі. Тепер відстежити долю Федорука не вдалося, згадок про нього у мережі і в ЗМІ немає.

Федорук – крайній праворуч, 24 серпня Донецьк 2013 рік.

На відміну від ексмера Луганська Сергія Кравченка, ексмер Донецька Лук'янченко в останні роки більш-менш активно з'являється у ЗМІ. Лук'янченко живе у Києві, у 2017 році його помітили на заході в компанії маріупольського мера Вадима Бойченка, в 2019 році він побував на публічних заходах в Дружківці і Костянтинівці, а в 2020-му на щорічному засіданні Асоціації міст України.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme