Як Шахов відвоював собі міськраду у Сіверськодонецьку: Чи закінчився цирк на дроті
Опозиційний блок і "тушок" вичавили вперше за три роки
У Сіверськодонецьку з 2015 року і до сьогодні триває "Санта-Барбара" у міській владі, представники якої то звільняють один одного, то поновлюються через суди.
Останні новини такі: Ігор Бутков ("Опозиційний блок") 30 січня заявив про дострокове складення повноважень секретаря міської ради. І цього ж дня міськрада позбавила повноважень депутатів "Радикальної партії" Григорія Пригебу та Олексія Яроша.
Про останніх з болем у душі повідомив лідер "радикалів" Олег Ляшко, звинувативши у заколоті Буткова.
Щоб усвідомити весь абсурд цієї ситуації та зрозуміти хто там кому кум та сват, варто згадати, з чого все почалося.
На міських виборах, що відбулися наприкінці 2015 року, у міську раду пройшли представники Опозиційного блоку, "Самопомочі", "Батьківщини", БПП, "Радикальної партії" і "Нашого краю" - усього 36 депутатів. Відпочатку демократичні сили домовилися утворити коаліцію проти "Опоблоку", щоб мати більшість, забезпечити підтримку меру Валентину Казакову та одностайно вирішувати проблеми міста. Коаліція мала 20 мандатів, "Опоблок" - 16. Але у перші місяці роботи міськради щось пішло не так.
На одній з сесій у січні 2016 року стало зрозуміло, що з коаліції демсил до "Опоблоку" перебігли 8 "тушок", і "опоблоківці" завдяки ним тепер мають більшість, яка і обрала Буткова, місцевого бізнесмена та "опоблоківця", секретарем міськради.
Серед "тушок" були вже згадані вище "ляшківці" Пригеба та Ярош. Потім події розвивалися стрімко, нова більшість "сватала" меру сімох неузгоджених з ним заступників, саботувала проведення сесій. Мер відповів звільненням Буткова з посади секретаря, а на запропонованих заступників не погоджувався.
16 лютого 2016 року на сесії міськради депутати Опоблоку і "тушки" вперше відправили у відставку мера Казакова. Засідання сесії замість мера вів Пригеба, якого та сама більшість призначила новим секретарем. Того ж дня він фактично визнав, що "Опоблок" захопив владу у Сіверськодонецьку, оголосив себе новим "мером", юридично - виконуючим обов'язки.
Цікаво згадати, що на першому ж засіданні міськради 2 грудня 2015 року заколотник Пригеба штовхнув пафосну промову щодо Казакова. Видання "Восточний репортер" зробило тоді повну розшифровку.
Пригреба закликав представників "Опозиційного блоку" визнати свою поразку на виборах перед демократичними силами в Сіверськодонецьку, бути в опозиції до цього об'єднання, а мера - співпрацювати з демократами. "Сьогодні є група депутатів (демсил, - Ред.), яка сиділа два тижні, думала, як усіх згуртувати. Нас - 20 осіб. Вони підписали всі депутатську таку групу, і ми повинні конструктивно працювати сьогодні, не перетягувати один одного. І якщо "Опозиційний блок" дійсно мужики, то можуть визнати: так, вони програли", - казав Пригеба.
"Давайте навчимося, визнаємо: шановний "Опозиційний блок", сьогодні за вас проголосувало 40% городян, інші всі голосували проти. Тому Валентин Васильович (Казаков, - Ред.), зважайте сьогодні на групу, яка має 20 депутатів, якщо ви хочете, щоб в місті був спокій, і ми готові сьогодні працювати з опозиційними депутатами, бо за них теж виборці віддали голоси", - казав Пригеба. Але вже за два місяці Казакова зрадив.
Після першої відставки почалася судова тяганина Казакова, який відновлювався на посаді. Тим часом Сіверськодонецьком керували Пригеба та Бутков. У місті почалися проблеми з бюджетом, бо Казначейство заблокувало рахунки у зв'язку із захопленням влади, тодішній голова обласної ВЦА Георгій Тука пропонував президенту ввести у Сіверськодонецьку ВЦА, або ж за рішенням Верховної Ради провести перевибори. Але нічого зроблено не було.
У підсумку Казаков, якого суд відновив на посаді, був знову звільнений на сесії міськради тією самою більшістю з "Опоблоку" і "тушок".
Загалом протягом 2016 року Казакова скидали з мерського крісла три рази і кожного разу його відновлював на посаді суд. Буткова Казаков також звільняв, коли ненадовго повертався на посаду, і той також відновлювався через суд.
Пригеба поступався місцем секретаря міськради Буткову, натомість за допомогою "Опоблоку" у січні 2017 року став заступником мера, як власне, і Ярош.
Востаннє Казакова суд поновив на посаді 24 лютого 2017 року. У якийсь момент він отримав підтримку від свого конкурента по мерських перегонах - Сергія Шахова ("Наш край"), який у липні минулого року переміг на проміжних виборах народних депутатів в одномандатному окрузі №114 у Луганській області.
Шахов пройшов у Раду і став більш активно лобіювати інтереси Казакова. Зокрема, від початку адвокатом мера був Ігор Слєсарєв - людина з команди Шахова.
Відновившись на посаді, Казаков звернувся до Верховної Ради аби вона призначила повторні вибори у Сіверськодонецьку, вкотре звільнив Буткова та навіть встиг заявити про бажання скласти з себе повноваження.
"Опоблок" та "тушки" намагалися вчетверте скинути його з посади, але в них не вистачило голосів, колишні прибічники "опоблоківців" знову переметнулися на бік Казакова. Не виключено, що під впливом Шахова.
Паралельно з цими подіями команда Шахова працювала над притягненням Буткова до відповідальності по кільком десяткам карним справам, які порушені. Буткова звинувачували у корупції. 1 вересня правоохоронці провели обшуки у будинку і на підприємствах Буткова, а також зайнялися і директорами цих підприємств.
6 вересня минулого року депутат міськради Сіверськодонецька і радник мера Сергій Самарський стверджував, що у Буткова під час обшуків правоохоронці вилучили 5 кг золота і 800 тис. доларів. Самарського було вбито ввечері 2 листопада біля власного будинку. Його знайшли з проламаним черепом. Після цього на Буткова обрушилися підозри, що ніби саме він стоїть за вбивством. Але досі невідомо, чи проходить він офіційно як підозрюваний у карній справі.
Відтоді "Опозиційний блок" та Бутков у Сіверськодонецьку зтишилися. Він частіше став брати лікарняний, також подейкують, що лідер "Опоблоку" Юрій Бойко приїжджав та давав Буткову прочухана.
Тим часом, обертів набирала команда Шахова, і останні кадрові перестановки кажуть якраз про те, що лідера "Опоблоку" у міськраді вичавили, а з іншими домовилися та замінили їх своїми кандидатурами.
Таким чином, сьогодні, 31 січня новим секретарем міськради обрано Ельвіну Марініч ("Наш край"). Також сесія міськради призначила Казакову нових заступників: Ігор Слєсарєв - вже згадана людина Шахова і колишній адковат Казакова став першим заступником, Ігор Лук'янченко, Володимир Прядко, Інна Фесенко - заступниками. Шахов був присутнім на сесії, про що свідчать фото, опубліковані на Facebook дружиною Буткова Оленою - також депутатом міськради.
Доля Буткова і його команди, вочевидь, залежатиме від того, які були домовленості. Наприклад, якщо їх не будуть чипати по кримінальних справах та по вбивству Самарського, то домовленості залізні. Якщо ж призвище Буткова спливатиме у якихось скандальних історіях з кримінальним підтекстом, то вирішено його у спокої не залишати.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сіверськодонецьк