Як столиця Луганщини перетворюється на Пейзажну алею дерев'яних скульптур (ФОТО)

Майстер, що їх створює, радить сепарам навіть не намагатися нав'язувати місту свої кокошники

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Як столиця Луганщини перетворюється на П…

Гуляючи Сєвєродонецьком, неможливо не звернути уваги на дерев'яні скульптури біля дворів і магазинів. Робить їх народний майстер декоративно-прикладного мистецтва Леонід Терещенко. Зовсім нещодавно його робота з'явилася і на автовокзалі. Тому тепер знайомство з містом безпосередньо починається з його мистецтва.

Леонід Терещенко - людина-жартівник. Розпитати його про щось серйозно дуже важко. "Я брешу кому як зможу" - сміється він, але від розмови з Depo.Донбас не відмовляється.

Як столиця Луганщини перетворюється на Пейзажну алею дерев'яних скульптур (ФОТО) - фото 1

Напевно, від позитиву автора і роботи його наповнені іронією і гумором. Та й жителі цінують і люблять майстра за доброту і позитив. Працює він в своєму гаражі в спальному кварталі міста, в якому живе сам.

Як столиця Луганщини перетворюється на Пейзажну алею дерев'яних скульптур (ФОТО) - фото 2

"Тут зі мною півкварталу, напевно, вітається. І дорослі, і діти. Якось працюю, приходить хлопчик в гараж: "Дядя, а у вас скоро тут виставка буде?" Я йому кажу, що тут не виставковий зал, а робоче місце. Одна бабуся тут часто ходила. Стала якось і каже: "Ви знаєте, я вчора до другої години ночі не спала. Ваші роботи у мене перед очима стояли. Це ж треба - як живих зробили". Я намагаюся, щоб мої роботи не були злими. Вони можуть бути серйозними, скептиками, але без злості", - розповідає Терещенко.

Як столиця Луганщини перетворюється на Пейзажну алею дерев'яних скульптур (ФОТО) - фото 3

Роботи для прикраси міста або своїх об'єктів в основному замовляють ентузіасти. Сєвєродонецьк вже став своєрідним музеєм автора.

Як столиця Луганщини перетворюється на Пейзажну алею дерев'яних скульптур (ФОТО) - фото 4

Влада ж мало зацікавлена в проектах. "Воно їм не потрібно. Вони всі тимчасові виконавці. Я їх вже скільки пережив", - зазначив Терещенко.

Як столиця Луганщини перетворюється на Пейзажну алею дерев'яних скульптур (ФОТО) - фото 5

Одна з останніх робіт розташована на автовокзалі. "Мене знайшов хлопець. Посмішку подарував нашому народові. Суть роботи? Сидить пасажир з тормозком, чекає автобус. На батьківщину зібрався зі своїм батоном. Кожен зі своїм батоном", - каже автор.

Як столиця Луганщини перетворюється на Пейзажну алею дерев'яних скульптур (ФОТО) - фото 6

Оригінальні ідеї є у майстра і для скверу Гоголя. "Але безкоштовно я робити не буду. Шукаю меценатів. Там можна вхід дуже граний зробити - Вакулу зробити, Чорта", - ділиться планами майстер.

Працювати автор почав приблизно з 1980-го року. Починав з сувенірів. "Тоді почали з'являтися карпатські сувеніри, – розповідає він. – Я захотів теж зробити. Олімпійського ведмедика робив, копіював. Але ведмедик - він уже придуманий. А ті диваки, яких я роблю - такого ніхто не бачив. Таке і людям цікаво".

Був у нього і наставник. "Вчителя не може бути у такого майстра – цьому не навчиш. Вирізати можна навчити людину, це так. Мені часто задають питання - а послідовники є у вас? Це меблі, табуретки можна навчити робити, і будуть послідовники. Кошики можна плести. Я чув такий вислів і з ним згоден: "Я, може, і почну вчити, коли сам нічого вже вміти не буду більше". Тоді я буду чомусь вчити інших. А зараз мені ніколи витрачати на інших час. Я повинен шурувати, поки сили є. А ідей у мене... ", - каже Терещенко.

Як столиця Луганщини перетворюється на Пейзажну алею дерев'яних скульптур (ФОТО) - фото 7

При цьому син майстра – Олексій – так само має "золоті руки". "Наприклад, лавки на автовокзалі - його робота. Пес – мій. У мене більше до цього бажання. Але, якщо чесно, є такі речі, які у нього краще виходять", - зізнається Терещенко.

Натхнення до нього частіше приходить в процесі обробки матеріалу. Відштовхується від заготовки, хоча бувають і заздалегідь продумані теми. 

Працює автор в основному з сосною. Лісники, каже, за "позичене" не ображаються: "Вони сказали, за такі гілки будуть ще доплачувати. Дерево треба обрізати, щоб шкоди не було йому".

З 2011 року Терещенко - постійний учасник Сорочинського ярмарку. "У мене що є, то я і везу. Я принципово не готую. Мій наставник, Грошенко Віктор Іванович (він уже помер), їздив туди. Йому сподобалось. Так і я став їздити", - розповідає майстер.

Як столиця Луганщини перетворюється на Пейзажну алею дерев'яних скульптур (ФОТО) - фото 8

Розповідає, що з початком подій на сході ставлення полтавців все одно залишається добрим: "Нам дуже раді завжди. Перший рік навіть, коли війна була, вони мене покликали і сказали: "Приїжджайте, ми з вас гроші не візьмемо за участь. Вам важко зараз". А там три тисячі тільки за участь потрібно заплатити. Але це варто того - багато зусиль докладається".

Як столиця Луганщини перетворюється на Пейзажну алею дерев'яних скульптур (ФОТО) - фото 9

Сам він окупацію згадує негативно. "Я українець, – пояснює. – Я на своїй землі не хочу іншу державу. Категорично. Це м'яко ще кажучи. Боявся, що під час війні могли пошкодитися роботи. У нас сепари-сусіди, я їм сказав: "Якщо якийсь збиток, якщо війна розіб'є мій будинок, я в твою квартиру заселюся".

Автор обіцяє, що своїм мистецтвом не дасть відродитися в місті ідеям сепаратизму.
"Сепарам я взагалі не дам тут існувати, мистецтвом своїм. Щоб не було тут у мене цих кокошників на виставках. Нехай у себе в квартирі милуються", - каже Терещенко.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme