Таємниці і легенди Сіверськодонецька: Навіщо під будівлею театру зарили радянський танк

Сіверськодонецьк - наймолодше місто Луганської області, йому усього лише 85 років. Відшукати тут пам'ятники старовини або ж історичну архітектуру не вийде. Проте є і свої пам'ятні місця і легенди, одне з таких  - будівля театру і театральна площа

Таємниці і легенди Сіверськодонецька: На…

Сіверськодонецьк будувався на місці селища Лисхімбуд, що розбудовувалося навколо хімзаводу, який згодом став азотно-туковим комбінатом. Місцевість тут була не дуже комфортна для життя - бездоріжжя, піщані бурі. Лише потім навколо майбутнього Сіверськодонецька з'явиться штучний сосновий ліс, який стримуватиме пісок і вітер.

У 1948 році у селищі почалося будівництво клубу, провулок будівлі місцеві одразу ж назвали театральним. Відтоді у Сіверськодонецьку з'явилася легенда про те, що у фундаменті будівлі законсервовано радянський танк, підбитий у 1943 році.

Так будівля театру і фонтан виглядали у 2012 році до реконструкції. Фото: 

Це театр після реконструкції, яка відбулася у 2017 році. Фото: Depo.Донбас.

Історія про танк у фундаменті давно гуляє інтернетом,  згадка про це є і у Вікіпедії. 

"До війни територія була звичайним піщаним пустирем. Сюди 1 лютого 1943 року увірвалися перші три танки розвідувального батальйону радянських військ, і всі вони були підбиті… Коли почалося будівництво клубу, один танк все ще залишався на піщаному пустирі і заважав будівництву, тоді будівельники викопали котлован і засипали  "свідка військової сутички". Так він, цей підбитий танк, і понині покоїться під фундаментом клубу", - саме цей текст можна знайти на різних сайтах.

У мережі навіть зберіглося фото одного з цих танків.

Цієї таблички вже немає.

Думки місцевих краєзнавців щодо легенди різняться.

Краєзнавець Аріф Багіров каже, що історія про танк не відповідає дійсності.

"Має місце груба помилка - танки увійшли в Лісхімстрой, який пізніше перейменували у Сіверськодонецьк, 31 січня, а не 1 лютого. Історія про будівельників та котлован для "поховання" танка, замість того, щоб просто його кудись відтягнути – теж логікою не блищить. Вкрай нелогічне рішення з точки зору будівельників. Навіщо морочитися, якщо можна було просто відтягнути цей танк в сторону? Я не зустрічав жодного фактичного доказу того, що там дійсно закопаний танк", - каже Багіров.

2012 рік. Фото: 

Тепер на цьому місці афіша. Фото: Depo.Донбас.

Історик та краєзнавець Сергій Каленюк висловився не так категорично. Він згадав про спогади одного з будівельників театру.

"Цікаві спогади лишив у своїй книзі Семен Чернов – будівельник, який до війни жив у будинку № 22. У 1948 році він повернувся в селище і прямував до колишнього свого будинку. Шлях проходив через площу, де з часом побудували клуб хіміків – сучасний театр", - розповів Каленюк і процитував уривок книги.

"Площа була порита, і на ній височів невеликий пагорб. Тут, в цьому місці, був заритий танк Т-34. Він і зараз знаходиться тамже з боку школи. Башта від танка валялася на місці майбутнього фонтану, і її прибрали в 1947 році, здавши на металобрухт. Так мені розповідали старожили міста. Було ще два підбитих німцями танка Т-34. Один з них був на перетині вул. Танкістів і вул. Сметаніна. Його прибрали в 1945. Другий танк Т-34 стояв на місці нинішнього наркодиспансеру, а раніше там був пологовий будинок", - йдеться у книзі Чернова.

Реконструкція пішла театру на користь. Фото: Depo.Донбас.

Виходячи з цього тексту можна припустити, що нібито закопаний танк - і є підтвердженням правдивості легенди, але важливо розуміти, що Чернов посилається на слова "місцевих старожилів", тобто неперевірену інформацію.

Останній танк на площі, за інформацією Каленюка, лишався до 1949 року, коли его розрізали и здали на металобрухт. 

"Я на власні очі бачив, що там, у самому фундаменті, є танкова башта. Танка немає, а башта, окремо від танка – є. Ми побачили її, коли відбувалася реконструкція будівлі театру у 2017 році. Спочатку башту хотіли демонтувати, дістати звідти. Після прорахунків дійшли висновку, що це може загрожувати цілісності фундаменту. Отже загрожувати усій конструкції будівлі, тому вирішили її там залишити", - розповів охоронець будівлі драматичного театру Віктор.

У той же час, він не може дати відповідь щодо повного огляду фундаменту. Башта розміщена з краю, в кутку, в задній частині фундаменту будівлі. Невідомимо, чи є під баштою сам танк.

Легенда про танк, наскільки це вдалося встановити зараз, є частково правдивою. Якщо не він, то башта, принаймні, у фундаменті закопана.

Звичайно ж, розбирати недавно реконструйований театр заради перевірки ніхто не стане, а міська легенда про танк ще надовго так і залишиться легендою.

 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme