Сєвєродонецьк чи Сіверськодонецьк: Чому зміна назви обласного центру Луганщини – не зовсім перейменування

На Луганщині не вщухає тема зміни назви обласного центру, яка зараз офіційно пишеться як Сєвєродонецьк. Українською мовою має звучати - Сіверськодонецьк, але місцеві жителі повстали проти цього, вважаючи, що місто хочуть перейменувати

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Сєвєродонецьк чи Сіверськодонецьк: Чому…

Пояснюємо, чому зміна назви Сєвєродонецьк на Сіверськодонецьк – це не перейменування у чистому вигляді, а приведення назви у відповідність до українського правопису. Російський варіант – Северодонецк – перейменовувати чи зміняти ніхто не пропонує і не збирається.

Коли і чому виникла ідея називати Сєвєродонецьк Сіверськодонецьком

З 2016 року інформаційний портал Depo.Донбас називає Сєвєродонецьк Сіверськодонецьком згідно з українським правописом. Ще раз зазначимо, йдеться саме про український варіант назви міста, російськомовний ми не міняли і нічого проти "Северодонецка" не маємо.

Але українською мовою Сєвєродонецьк – це плід русифікації. Це так само, якби Київ в українській мові називали Кієв, чи Новгород-Сіверський – є таке містечко на Чернігівщині – Новгород Сєвєрскім, а Сіверськ, містечко на Донеччині, –Сєвєрском. 

Немає в Україні ані Сєвєрска, ані Новгород-Сєвєрского і Сєвєродонецька теж не має бути.

Професор кафедри мови та стилістики Інституту журналістики Київського національного університету ім.Тараса Шевченка, мовознавець Олександр Пономарів ще п'ять років тому згадував, що в українській радянській енциклопедії 1960-х років написано "Сіверськодонецьк", а не "Сєвєродонецьк". Але українська мова за радянських часів не була державною, тому правильна назва міста не вживалася, її замінили русифікованою. 

Пропозиція дерусифікувати Сєвєродонецьк, щоб він нарешті став Сіверськодонецьком виникла ще у 2015-2016 році, коли почалася декомунізація. З карти України зникли радянські топоніми, з центральних площ зникли й пам'ятники Леніну, а ось русифіковані назви залишилися. І справа не тільки у Сєвєродонецьку, подібних топонімів-рудиментів багато і в інших регіонах: на Харківщині, на Запоріжжі, на Донеччині і Миколаївщині.

Вдруге тему назви Сєвєродонецьк підняв уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь на початку листопада цього року. Але він припустився істотної фактичної помилки у своїй заяві, у зв'язку з чим вона не сприймається серйозно. Кремінь вважає, що Сєвєродонецьк мав "прекрасну історичну назву – Сіверський Донець". Але це не відповідає дійсності. 

Історична назва міста – Лісхімбуд, Лисичанське хімічне будівництво ("Лисхимстрой" російською мовою). Сучасна назва була дана місту у січні 1950 року, і походить вона від назви річки Сіверський Донець. До речі назва річки українською мовою не звучить і не пишиться як Сєвєрскій Донець. То чому в нас досі є Сєвєродонецьк?

Реакція місцевих мешканців на назву Сіверськодонецьк: Чому вона негативна

Всі 5 років, впродовж яких Depo.Донбас називає Сєвєродонецьк Сіверськодонецьком українською мовою, місцеві мешканці залишали гнівні коментарі під нашими дописами, писали в особисті повідомлення на сторінку в соцмережі.

Ось, наприклад.

Скріни з соц мереж

Скрін про написання назви містаСкрін обговорення українського написання назви міста

На жаль, люди не розуміють мовних правил і не усвідомлюють, що Сіверськодонецьк – це не перейменування у чистому вигляді і не переклад, і що російську назву "Северодонецк" ми не чипаємо. 

Ще більше обурення виникло після вищезгаданої заяви мовного омбудсмена. Погоджуємося, заява не дуже вдала через фактичну помилку, але суть її вірна. Кремінь звернувся до керівників низки органів місцевого самоврядування щодо необхідності привести назви населених пунктів у відповідність до правопису, стандартів державної мови та вимог статті 41 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Скріни дописів з соц мережСкрін обговрення з соц мереж

Що про зміну назви Сєвєродонецьк каже влада Луганщини

Керівник Луганської ОВЦА Сергій Гайдай прокоментував пропозицію мовного омбудсмена. Судячи з його коментаря, у питанні Гайдай не розібрався, тому й торочить також про "перейменування". А насправді пропозиція була про дерусифікацію.

"Для мене не стоїть питання перейменування міста, як і для обласної адміністрації, тому що назва Сєвєродонецьк пішла від назви річки Сєвєрскій Донец (українською мовою річка називається Сіверський Донець, – ред.) Є в нас така чудова ріка. Якщо б місто називалося Сталінськ, Красноє знамя чи місто Лєніна, то, можливо, це питання було б актуальним. На сьогодні я не бачу великої проблеми, що обов'язково треба перейменувати місто. Якщо вже доведуть певні народні депутати до того, що вони поставлять питання дуже гостро, ну, добре, ми зробимо опитування. І нехай жителі Сєвєродонецька вирішать самостійно долю назви свого рідного міста", – сказав Гайдай.

Відповідно до пункту 29 частини першої статті 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради входить найменування і перейменування населених пунктів і районів.

Комітет з питань державного будівництва та місцевого самоврядування ще у 2012 році оприлюднив свою позицію щодо цього: "Вважаємо, що конституційний термін "перейменування" охоплює всі можливі випадки зміни назв населених пунктів, в тому числі заміна, додавання чи вилучення навіть однієї літери, вживання дефісів, апострофів тощо. Таким чином, будь-яка зміна назви населеного пункту повинна кваліфікуватися як його перейменування і має здійснюватися лише за рішенням Верховної Ради України".

Отже, юридично - перейменування, фактично - ні.

Крім того, можливо, потрібно ухвалити окремий закон про дерусифікацію назв міст, або внесення змін щодо дерусифікації у закон про декомунізацію. Щоб з карти Україні нарешті зникли топоніми Южноукраїнськ (Миколаївська область), Перемога (Харківська область) і Побєда (Харківська область). А є ще cела Волна (Запорізька область, Приазовський район), Надежда (Одеська область, Саратський район) і Новонадеждине (Харківська область, Близнюківський район), Удачне (Донецька область, Красноармійський район), Прелесне (Донецька область, Слов’янський район). Ну, і Сєвєродонецьк, звісно.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme