Навіщо Зеленський створив ВЦА в Лисичанську і Сіверськодонецьку напередодні виборів

Поки невідомо, скількі проіснує ВЦА у Лисичанську і Сіверськодонецьку і як це відобразиться на місцевих виборах

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Навіщо Зеленський створив ВЦА в Лисичанс…

Президент Володимир Зеленський своїми указами створив військово-цивільні адміністрації (ВЦА) в Лисичанську і в обласному центрі – Сіверськодонецьку напередодні місцевих виборів, які мають відбутися 25 жовтня.

Чому Лисичанську і Сіверськодонецьку потрібна ВЦА

Таке рішення назрівало давно, бо міськрада Лисичанська вже пів року не може зібратися і вирішити питання міста, зокрема по багатомільйонним боргам "Лисичанськводоканалу" за електроенергію, через що населенню відключають воду, питання ремонту доріг, медицини, освітлення вулиць. На сесіях протягом цього часу немає кворуму, на останньому засіданні 23 липня були присутні лише 7 депутатів. 

Таку ситуацію можна поясними складними стосунками між мером Сергієм Шиліним і нардепом від ОПЗЖ Сергієм Дунаєвим, який теж довгий час був мером цього міста і вже давно взяв "під своє крило" політичну і економічну ситуацію у Лисичанську. Шилін у 2015 переміг за допомогою Дунаєва. Стосунки між ними погіршилися ще з 2018 року. Секретар міськради Едуард Щеглаков, депутати міськради залишилися підконтрольними Дунаєву, а Шиліна намагалися відправити у відставку. А сам Шилін вилив на Дунаєва компромат. Потім ситуацію вдалося зам'яти, але з того часу у міськраді утворився розкол, який призвів до того, що цього року дунаєвські депутати взагалі перестали ходити на сесії. "Депутати, керовані народним депутатом Сергієм Дунаєвим, ігнорують засідання сесій. У той же час на телебаченні "Акцент" вони жваво висловлюють свою стурбованість життєдіяльністю міста та його проблемами", – казав Шилін.

Ще у лютому керівник Луганської обласної ВЦА Сергій Гайдай домагався того, щоб не тільки у Лисичанську, а й у Сіверськодонецьку були створені військово-цивільні адміністрації. 

В міськраді обласного центра чубляться з 2015 року, але там інша забава – відправляти мера Валентина Казакова у відставку. Його скидали з посади разів шість, стільки ж він і поновлювався через суд. Все це  – результат боротьби за владу між двома політичними групами – командою Буткова, за яким стояв керівник "Оппоблоку" Юрій Бойко і командою Сергія Шахова з "Нашого краю".  Зараз обов'язки мера виконує В'ячеслав Ткачук, його команда неодноразово зверталася до Зеленського і запевняла, що ВЦА у місті створювати не потрыбно, мовляв, міськрада працює і ніяких проблем більше немає. Проте Гайдай був з цим категорично не згодний.

Він зазначав, що у цих містах помітна тільки боротьба між політичними силами, і це наносить тільки шкоду.

"Кожен день я отримую десятки повідомлень або коментарів від жителів з проханнями про створення ВЦА. Люди незадоволені станом розвитку своїх міст. Тому я буду просити президента створити ВЦА. Це додаткова відповідальність, але за півроку можна показати реальні зміни в кожному з цих міст. Я навіть згоден, щоб в статусі ВЦА вони перебували тільки до місцевих виборів", – сказав Гайдай.

Також він розповідав, що в нього є декілька кандидатур на посади керівників ВЦА у Сіверськодонецьку та Лисичанську, але конкретні призвища він не називав.

Потім всім на голову звалилася пандемія разом з карантином, і рішення про створення ВЦА  відтягнулося аж до сьогодні. 

Що таке військово-цивільна адміністрація

ВЦА – це новий орган місцевої влади в Україні, зокрема на Донбасі, де з 2014 року йде війна і місцеві органи влади у багатьох містах, селищах та районах, а також облради, не виконують свої обов'язки: депутати, мери розбіглися хто на Росію, хто в "Л-ДНР". Рішення про створення ВЦА було ухвалене 3 лютого 2015 року, коли президент Петро Порошенко підписав закон "Про військово-цивільні адміністрації". 

У законі сказано, що ВЦА – це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України або у складі Об’єднаного оперативного штабу Збройних Сил Україниі призначені, зокрема, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення правопорядку, безпеки і нормалізації життєдіяльності населення.

"Військово-цивільні адміністрації населених пунктів формуються з військовослужбовців військових формувань, утворених відповідно до законів України, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів, які відряджаються до них у встановленому законодавством порядку...", – йдеться у законі.

ВЦА очолює керівник, який призначається на посаду та звільняється з посади керівником відповідної обласної військово-цивільної адміністрації за погодженням з керівником Антитерористичного центру при СБУ або за погодженням з Командувачем об’єднаних сил.

Керівник військово-цивільної адміністрації крім того, що організовує роботу ВЦА  інесе за неї відповідальність, ще й є розпорядником бюджетних коштів, а також представляє територіальну громаду на всіх рівнях.

 Чи відбудуться місцеві вибори у Лисичанську і Сіверськодонецьку, де утворена ВЦА

Депутат міськради Лисичанська Віталій Шведов вважає створення ВЦА в місті напередодні виборів утопією.

"Створювати ВЦА, спеціальний, тимчасовий орган, за два місяці до виборів, це утопія. Видати Указ, це саме просте, далі потрібно зареєструвати ВЦА, потім підібрати кандидата на посаду, а це виключно відкомандировані особи з силових структур, МВС, СБУ, ЗСУ. Потім погодити кандидатуру в ОП, погодити з ООС, запустити процедуру спецперевірки, а це місяці зо два, мінімум, потім видати розпорядження про призначення, а потім відомчий документообіг. Загалом як показувала практика, прцедура до півроку. Іншими словами, доки з'явиться новий керівник ВЦА і підпише перший документ, відбудуться чергові вибори і буде обрано нового міського голову і міську раду. Це має сенс, як що вибори проводи не планується і то сумнівні плюси", – написав Шилін на своїй сторінці у соцмережі.

"Якщо це робиться для того, аби за рахунок монополії влади підтягнути ситуацію з простішим рейтингом Зе-команди, то і тут штанга, оскільки обсяг накопичених проблем не дасть можливостей за короткий період вирішити системні проблеми Лисичанска, і ВЦА перетворитися у бездонну яму, під яку грошей не буде у такому обсязі", – додав він. 

Гайдай, який лобіював створення ВЦА в Лисичанську і Сіверськодонецьку, не пояснив, навіщо це рішення ухвалено напередодні виборів, але пообіцяв, що керівника у Лисичанську призначать швидко.

"Попереду багато важкої роботи в місті, якщо хтось вважє, що завтра місто змінеться за ніч на краще, такого не буде. Певні зміни до кращого ви побачите протягом півтора-два місяця. Найближчим часом швидко буде призначений керівник ВЦА, проведемо зустріч з представниками громадськості, жителями. Є проблеми в місті, це, зокрема, вода. Але є план на півтора-два місяці, щоб можна було побачити результати", – сказав Гайдай у своєму відеозверненні.

У законі про військово-цивільні адміністрації йдеться про те, що після утворення ВЦА попередні місцеві органи влади втрачають повноваження. Разом з тим, повноваження ВЦА припиняються у день відкриття першої сесії новообраної відповідної ради (обласної, міської або селищної). Тобто, ВЦА у Лисичанську може проіснувати до обрання нового мера та міськради і працювати лише тоді, коли у місті йде передвиборчий процес. І якщо вибори відбудуться 25 жовтня, то перша сесія відбудеться на початку листопада 2020 року - цей день і можна вважати датою припинення повноважень ВЦА у Лисичанську. Те саме можна сказати і про Сіверськодонецьк.

Тим більше, що ніякого рішення про скасування виборів у Лисичанську і Сіверськодонецьку немає.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme