Фальсифікації з гасінням лісових пожеж на Луганщині: В чому ДБР звинувачує посадовців ДСНС
Державне бюро розслідувань оприлюднило результати розслідування справи про лісові пожежі на Луганщині, які вдарили по іміджу рятувальної служби
- Донбас
-
19 лютого 2021 15:00
Йдеться про руйнівні лісові пожежі, які стались влітку і восени минулого року. За всю сучасну історію Луганщини, таких пожеж ніколи не було.
Лісові пожежі на Луганщині 2020 року: Наслідки і загиблі
На початку липня лісові пожежі поблизу Сіверськодонецька тривали кілька днів. Загинули п'ять людей. Вигоріло близько 8 тисяч гектарів лісу. Горіли селища і дачні кооперативи. Селище Смолянинове найбільше постраждало від лісових пожеж: пошкоджено 59 домівок, знищено вогнем 23 оселі. У дачному кооперативі "Озеро Вовче" люди згоріли буквально заживо: родина Костромцових – Наталія та Олександр не змогли виїхати і опинилися у вогняному кільці, їхній автомобіль зупинився, а вони вирішили бігти, але невдовзі загинули.
У вересні-жовтні 2020 року пожежі виникли майже уздовж усієї лінії розмежування і швидко поширилися вглиб у ліси і населені пункти кількох районів області. Пожежа підібралася впритул до Сіверськодонецька, палали його околиці, не було чим дихати ані на вулиці, ані в приміщенні. Вигоріло понад 20 тис. гектарів лісу, знищено понад 600 будинків, 11 людей загинули. В результаті пожеж без житла залишилися понад 500 сімей. Мешканці селища Сиротине на Луганщині у ввечері 30 вересня втекли від пожежі на власному авто і розповідали, що в селищі не було води, електрики і рятувальників на пожежних машинах.
"Палають будинки, жодної пожежної машини, немає води і світла, все вимкнули ніби навмисно. Ніякої евакуації, жодної людини, от ми самі зібралися і поїхали. Там страшне, палають двоповерхові будинки. Я не знаю, що з нашим будинком", – розповідав мешканець Сиротиного.
Сиротине – селище поблизу Сіверськодонецька. Як і Воронове, знищене вогнем майже повністю.
Причиною і літніх, і осінніх пожеж називали засушливу погоду. В області кілька місяців не було дощів, а взимку не було снігу, тому лісова підстилка пересохла. До того ж, восени у селах полюбляють палити листя, а в той час підіймався сильний вітер, який розносив будь-яку іскру дуже швидко. Багато хто казав про навмисні підпали, але про це слідство нічого не каже.
Гасити пожежі місцевим рятувальникам допомагали їхні колеги з п'яти областей – Харківської, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької і Полтавської. У Сіверськодонецьку 10 жовтня містяни зібралися на площі і оплесками проводжали додому розрахунки рятувальників – це було дуже зворушливе видовище.
Що з'ясувало розслідування ДБР про дії ДСНС Луганщини під час лісових пожеж
Слідчі теруправління ДБР у Краматорську від початку запідозрили, що пожежі і влітку, і восени знищили території населених пунктів не випадково. Розслідування розпочалося після другої серії пожеж, 22 жовтня. Офіційно воно називалося так: розслідування за фактами можливої службової недбалості з боку керівництва ГУ ДСНС в Луганській області, що призвело до тяжких наслідків, загибелі людей, знищенню споруд, будинків, лісових масивів від масштабних пожеж на території Луганської області в липні та вересні-жовтні 2020 року.
-
Розкрадання палива в ДСНС Луганської області
За місяць після початку розслідування ДБР опублікувало перші результати: однією головних причин масштабних пожеж у вказаний період – системне розкрадання палива під керівництвом рятувальної служби в Луганській області.
За даними слідчіх бюро, керівництво майже кожного структурного підрозділу наказало придбати спеціальні технічні засоби – прилади для корекції одометрів автомобілів. "Саме з їхньою допомогою систематично проводились маніпуляції з пробігом спецтехніки, за допомогою яких завищували реальний пробіг автомобілів, а паливо розкрадали", – йдеться у повідомленні ДБР. Досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється за фактом службової недбалості, що призвела до тяжких наслідків (ч. 2 ст. 367 КК України).
17 листопада в управління ДСНС прийшли з обшуками правоохоронці, провели допити службових осіб, а також виявили та вилучили ймовірні знаряддя злочину, а також документи та інші предмети, як докази для кримінального провадження.
Крім того, слідчі з'ясували, що в управлінні ДСНС не було сформовано належний резерв паливно-мастильних матеріалів. Спеціалізована техніка під час виникнення масових пожеж на території області не змогла вчасно виїхати на місця загоряння і оперативно їх ліквідувати. "Корупційні дії посадовців ДСНС призвели до загибелі людей, знищення споруд, будинків та лісових масивів", – вважають у ДБР.
-
Фальсифікація актів про гасіння пожеж на Луганщині влітку 2020 року
16 лютого ДБР і прокуратура Луганщини, яка також бере участь у розслідуванні, оприлюднили нову інформацію: начальник одного з відділів управління ДСНС і п'ять інспекторів сфальсифікували 46 актів про пожежі, які насправді ніхто не гасив. Фігурантам повідомлено підозри.
Масштаб і справді вражає. Виявилося, що за вказівкою свого начальника інспектори підробляли акти про пожежі з метою створення видимості ефективної ліквідації пожеж на Луганщині для правоохоронних органів, органів державної влади та місцевого самоврядування, ЗМІ, громадян та суспільства в цілому. "До офіційної документації підозрювані вносили неправдиву інформацію про виїзд на охоплену вогнем територію садівничого товариства "Озеро Вовче" в Новоайдарському районі та ліквідацію пожеж силами та засобами пожежно-рятувальних загонів. Cлідством встановлено, що такі заходи не здійснювались", – повідомляють правоохоронці.
Посадовцю-підбурювачу, який схилив інспекторів до співучасті у злочині, загрожує покарання у вигляді обмеження волі на строк до 3 років.
Мета фальсифікації – приховати те, що насправді пожежна техніка у садове товариство не виїжджала і, відповідно, пожежу не гасила. А на території "Озера Вовче" у вогні загинули троє людей, знищено житлові будинки, господарчі споруди та інше майно. Серед загиблих та сама родина Костромцових – Наталія та Олександр, про яких ми писали вище.
-
Що каже очільник управління ДСНС Луганської області Михайло Пшик
Пшик нещодавно з'явився на роботі після довгих "лікарняних" і відпусток. Коли він передвав ключі спеціалізованої техніки пожежно-рятувальним частинам області, його спіймали місцеві тележурналісти. Пшик каже, що зараз коментувати підозру зарано.
"Є правоохоронці, які справу вивчають , на їхню думку, скоєне кримінальне правопорушення, вони вручають підозру. Але в кінці коментує її суд. Ми не бачимо в своїх діях підробки подібного документу. Працівники пожежної охорони. рятівники виконали достатньо заходів і це відомо всім, скільки людей, яка техніка, і хто рятував, виводив людей. Але стихія, яка захватила декого незалежно від нас – за кожним домом і в кожний населений пункт не поставиш купу рятівників. Тому є велика трагедія", – сказав Пшик.
Він додав, що може надати призвища рятівників, які працювали на пожежі у "Вовчому Озері", техніки, яка там була, і журналісти можуть навіть з цими рятівниками поспілкуватися.
Справи ДБР в суд ще не передані, тому, вочевидь у майбутньому бюро розповість й інші деталі, але вже разаз точно можна сказати, що такі обвинувачення на адресу ДСНС в Україні рідкість. Рятувальники завжди мали позитивний імідж, але якщо підозри слідчик справдяться, це означатиме, що вони підняли на гору пласт проблем у структурі ДСНС, яка прогнила через корупцію.
Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас
Всі новини на одному каналі в Google News
- 20:29У тимчасово окупованому Маріуполі в деяких будинках досі немає опалення, а труби постійно прориває
- 09:11 Зведення Генштабу ЗСУ: Ситуація на фронті залишається складною
- 23:35 На фронті кілька днів поспіль збільшується кількість атак ворога, - Генштаб ЗСУ
- 18:26 росіяни розстріляли п’ятьох полонених бійців ЗСУ біля Вугледару на Донеччині: прокуратура почала розслідування
- 16:05Суд заочно засудив "міністра юстиції ДНР"
- 12:34Обстріл передмістя Краматорська: Один загиблий та двоє поранених
- 23:00 Майже дві сотні разів рашисти штурмували позиції ЗСУ на фронті, - Генштаб
- 20:45Удар КАБами по Донеччині: Поранення отримали шестеро літніх людей (ФОТО) ФОТО
- 11:15Росіяни продовжують тиснути на Курахівському напрямку, — ОСУВ "Хортиця"
- 22:55Третина усіх ворожих спроб прорвати фронт відбувається на двох напрямках, - Генштаб ЗСУ
- 22:40На Донеччині загинув 11-річний хлопчик, його сестра та дідусь поранені
- 21:12Криптовалюта Notcoin: що таке і як працює його блокчейн? Актуально
- 11:25 ППО збила 56 із 122 ворожих БпЛА та 2 з 6 ракет в ніч на 20 листопада
- 23:38Росія не хоче обмінювати засуджених в Україні колаборантів
- 22:40 Від початку цієї доби відбулося 135 бойових зіткнень: Де ворог намагається прорватися
- 21:11За тисячу днів війни рф зруйнувала та пошкодила в Україні майже дві тисячі медзакладів
- 19:26 "Укренерго" повертає відключення: коли діятимуть графіки
- 08:32 росіяни атакують Україну ракетами та дронами: у низці регіонів лунали вибухи, є загиблі та постраждалі ФОТО
- 14:16путін доручив звести на березі моря у Маріуполі 50-метровий монумент "визволителям"