На втіху "ЛНР": Чому Луганська область лишилася без українського мовлення

Луганська область вже шостий день живе без українського телебачення та мовлення українських радіостанцій. Така ситуація виникла вперше з 2014 року
 

На втіху "ЛНР": Чому Луганська область л…

Автор: Віктор Семенченко

Луганське енергетичне об’єднання 4 квітня відключило від електроенергії шість передавачів обласного Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (КРРТ). Причина – заборгованість перед енергетиками.

Заборгованість філії НСТУ за січень-березень 2019 року складає 1,7 млн гривень. Борг виник через те, що НСТУ не розрахувалася з Концерном РРТ у 2018 та 2019 роках. Загальний борг по Україні складає понад 90 мільйонів гривень. На Луганську філію припадає приблизно 7,5 мільйонів гривень.

На сьогодні на контрольованій Україною території Луганщини продовжує працювати лише телевежа, яка була нещодавно побудована у прифронтовому селі Бахмутівка. Через знеструмлення об’єктів КРРТ відсутній аналоговий сигнал та цифрове телебачення Т2 у Станиці-Луганській, Сватовому, Біловодську, Міловому, Новопскові та Лисичанську. Таким чином, значна територія Луганської області позбавлена українського мовлення, натомість телевізори та радіоприймачі жителів області приймають сигнал з території окупованої, або, у сусідніх з РФ районах – російські канали.

Як зазначив керівник ЛЕО Володимир Грицай, енергокомпанія завчасно попереджала керівництво КРРТ про відключення на підставі заборгованості, направляла відповідні листи про те, що з порозумінням ставиться до скрутного становища, у якому опинився споживач, але кожного разу від Концерну РРТ отримувала банальну відповідь: кошти відсутні.

"Луганське енергетичне об’єднання" і так неодноразово скасовувало відключення електроустановок КРРТ, йдучи назустріч споживачу, зважаючи на його звернення, проте на цей час заборгованість споживачем так і не сплачена. Більше ЛЕО не може терпіти та чекати далі. Якщо ЛЕО не заплатить Енергоринку за електроенергію, яку отримали споживачі, це призведе до нових санкцій та покарань. Іншого виходу не залишається", – каже Грицай.

Енергетики зазначають, що у лютому поточного року ЛЕО направило листа до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням розібратися у ситуації, яка склалася між енергетиками та Концерном РРТ, про це були повідомлені представники влади України. "Але, незважаючи на те, що тепер замість українських радіо- і телеканалів на співпадаючих частотах ведуть мовлення пропагандистські радіостанції і телеканали, що розташовані на окупованій території, незважаючи на те, що така ситуація викликає негативну реакцію жителів Луганської області, тим більше у передвиборний період, жодних спроб вирішити питання досі не прийнято. Донині ЛЕО не отримало жодних звернень або пропозицій ані з боку самого КРРТ, ані з боку влади України", – резюмують енергетики.

В свою чергу, колектив філії Національної суспільної телекомпанії у Луганській області надіслав звернення до президента, голови РНБО, командувача Об’єднаних сил, голови СБУ та Верховної Ради з приводу відключення передавачів та припинення українського мовлення. Голова філії "Суспільного" у Луганській області Андрій Шаповалов оприлюднив так званий "лист відчаю", в якому йдеться про те, що ситуація з відключенням об`єктів КРРТ шкодить репутації української влади і перешкоджає "всебічному інформуванню жителів Луганщини".

Водночас, як повідомив журналістам в.о. голови правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Зураб Аласанія, у "Суспільного" немає боргу перед КРРТ за вимкнену трансляцію радіо- і телеканалів у Луганській області, бо ця послуга нібито навіть і не замовлялась, на це не були передбачені кошти в бюджеті. "НСТУ отримує від КРРТ акти про виконані роботи, але не може їх оплатити, бо не замовляла такої послуги. Це результат недофінансування "Суспільного". Коли гроші не закладені на послугу, ми не маємо права її навіть замовити. Тому всі попередні квартали у нас не було замовлено цієї послуги", – розповів Аласанія у коментарі "Радіо Свобода".

Також він відписав у коментарях до посту блогера Дениса Казанського щодо цієї ситуації. За його версією, НСТУ таки перераховувала якісь гроші, причому вежі КРРТ розташовані по всій країні, але енергетики відключили передавачі лише у прифронтовій зоні.

В свою чергу, обласна влада Луганщини вимагає невідкладно відновити електропостачання об’єктів КРРТ, про це йшлося 8 квітня під час засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій.  "Поблизу лінії розмежування замість українського радіомовлення поширюється сигнал з тимчасово окупованої території", - наголосив заступник голови ОВЦА Юрій Клименко. За його словами, минулої п’ятниці ОВЦА вже спрямувала відповідні листи на адресу прем’єр-міністра України та Адміністрації президента України.

Поки що об’єкти Луганської філії НСТУ працюють в аварійному режимі за допомоги дизельних генераторних установок, що дає змогу підтримувати роботу обладнання для поширення мобільного зв'язку. Проте запаси дизельного палива обмежені.

За підсумками засідання прийнято низку рішень. Зокрема, Луганське енергетичне об’єднання, ТОВ "ЕНЕРА СХІД" слід невідкладно відновити та забезпечити безперебійне електропостачання об’єктів і передавального обладнання Луганської філії КРРТ, що здійснює мовлення на території Луганської області та її тимчасово окуповану частину.

Луганська ОВЦА звернеться до Луганської філії КРРТ щодо підготовки гарантійного листа до ЛЕО та "ЕНЕРА СХІД" стосовно погашення заборгованості. Крім того, буде опрацьоване питання щодо попередньої класифікації надзвичайної події, пов’язаної з відключенням об’єктів і передавального обладнання Луганської філії КРРТ від електропостачання.

Як повідомив, керівник Департаменту масових комунікацій Луганської облдержадміністрації Олександр Костенко, зараз представники обласної влади чекають відповідь Кабміну на відповідний запит щодо ситуації в Луганській області. За словами Костенка, врятувати ситуацію може тільки постанова Кабміна щодо необхідного фінансування.
"На відповідь ми чекаємо сьогодні-завтра і сподіваємось, що проблеми будуть вирішені найближчим часом" - каже посадовець. Проте точна дата, коли відновиться українське мовлення на Луганщині невідома. Споживачам, які мають вдома інтернет, можна порадити поки що дивитися українські телеканали в онлайн режимі.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme