Довгобуд в Рубіжному: Що відбувається на будівництві, і чому переселенцям доведеться поборотися за квартири

Багатоповерхівку в Рубіжному на Луганщині мали здати в експлуатацію ще в 2018 році, натомість вона стала довгобудом. Переселенці, які стояли в черзі на житло, квартири не отримали

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Довгобуд в Рубіжному: Що відбувається на…
Фото: Depo.Донбас

Сьогодні ця 9-поверхівка ззовні - майже готовий жилий будинок у три секції, але всередині квартири для життя непридатні. Під час урагану в 2018 році від будівлі відвалилася частина декоративної штукатурки на верхньому поверсі, пошкодження досі не усунуто.

Керівник Луганської ОВЦА Сергій Гайдай заявив, що будинок буде готовий вже у листопаді-грудні цього року, але чи так це насправді? Найголовніше питання – скільки переселенців отримають квартири. На це в обласної влади немає відповіді.

Кореспондент Depo.Донбас побував на будівництві і помітив лише одного робочого, який сказав, що займається оздоблювальними роботами.  

Ось він на фото.

Багатоповерхівка в Рубіжному

Фото: Depo.Донбас

Один робітник на три секції.

Один робітник на три секції в довгобуді в Рубіжному

Фото: Depo.Донбас

Будинок для переселенців в Рубіжному: Хто будував на початку і скільки все коштувало

Проєкт будівництва 9-поверхового будинку на 107 квартир коштував платникам податків Луганщини 850 тис. гривень та розроблявся з 1 серпня 2016 року по 30 квітня 2017-го. Проєктувальник – товариство "Мегабудпроєкт". Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, "Мегабудпроєкт" зареєстрований у Києві за адресою вулиця Межгірська, будинок 87-А. А засновниками підприємства є луганчанин Євген Подтинний та мешканець Станиці Луганської Борис Іванов.

Згідно з проведеним у квітні 2017 року тендером, вартість будівельних робіт "з нуля" мала скласти 51 млн гривень. Але є нюанс: "з нуля" – це чотири поверхи, будівництво яких було закинуте у 1990-х роках. Тобто проєкт від "Мегабудпроєкту" пропонував не будувати новий будинок, а добудувати недобудову з "лихих дев’яностих". Договір з Луганською ОВЦА стосовно обстеження та перевірки конструкцій на міцність – фактично доцільність таких робіт – можна подивитись на "Прозорро".

Договір Генпідряду підписали замовник – Управління капітального будівництва ЛОВЦА в особі начальника Людмили Діденко та підрядник – Товариство з обмеженою відповідальністю "БК Будсистема" з Дніпра в особі керівника Дмитра Баринова.

27 квітня, згідно з проєктом та визначених у договорі термінах, підрядник почав будівництво та мав здати готовий будинок в експлуатацію. 31 грудня 2018 року, але в процесі "щось пішло не так". 10 вересня 2018 року роботи дофінансували ще на 21,4 млн гривень додатково. Підписанти нового договору – ті ж самі, а причина: покращення якості предмета закупівлі.

Джерело фінансування і першого "траншу" і другого – залишки коштів місцевих бюджетів населених пунктів Луганської області, на території яких органи державної влади тимчасово не виконують свої повноваження.

Тобто гроші платників податків. Здавалося б, що більше ніж 70 млн гривень мають ґрунтовно допомогти підряднику закінчити свою роботу, але з цього часу ситуація ставала ще гіршою.

Чому будинок для переселенців в Рубіжному став довгобудом

30 травня 2018 року учасники містобудівного процесу Луганщини провели зустріч на будівництві багатоповерхівки в Рубіжному. Участь у нараді брали представники Луганської ОВЦА, а також керівник ТОВ БК "БудСистема" Дмитро Баринов та головний інженер проекту Євген Подтинний.

"Наша мета – не знайти помилки або невідповідності в документації і повернути її на доопрацювання, а навпаки, сприяти належному початку будівництва, допомогти з усуненням недоліків при виконанні робіт, а в кінцевому підсумку – прийняти готовий об'єкт в експлуатацію", – коментував ситуацію заступник директора Департаменту ДАБІ у Луганській області Олександр Гергель.

будинок для переселенців в Рубіжному став довгобудом

Фото: Depo.Донбас

Так чи інакше, підрядники з Дніпра зупинили роботи на фінішному етапі через нібито брак виділених коштів. У 2019 році для завершення робіт підрядник просив ще 4,5 млн гривень, Луганська ОВЦА відреагувала судовим позовом.

Так, у грудні 2019 року Департамент будівництва ОВЦА звернувся з позовною заявою до суду про стягнення з "БК Будсистема" заборгованості за договором будівельного генпідряду №26 від 27.04.2017 в загальній сумі 5 млн 419 тис. 714 гривень. В обґрунтуванні позовних вимог позивач посилався на неналежне виконання підрядником взятих на себе зобов'язань. Суд ухвалив рішення про стягнення заборгованості на користь Луганської ОВЦА. У відповідь юристи "Будсистеми" подали апеляційну скаргу на рішення суду.

"Там низка питань - відсутність повної проектної документації в повному обсязі. Певний обсяг робіт нам замовник відмовляється оплачувати, а зараз зрозуміло, що все скочується на якогось несумлінного підрядника. Компанія працює з 2007 року і, працюючи з бюджетом, у нас не було жодного проблемного об'єкта", - стверджував директор будфірми-підрядника Дмитро Баринов.

Втім, щодо "жодного проблемного об'єкта" з керівником фірми не завжди погоджуються місцеві дніпровські інформаційні ресурси, стверджуючи часом геть інше.

У приблизно цей самий час був скасований ще один тендер за участі Департаменту будівництва ЛОВЦА та "Будсистеми". Судова тяганина між "Будсистемою" та луганськими посадовцями тривала аж до травня поточного року та закінчилася перемогою ЛОВЦА. Але на цей час сума позову вже була більшою.

"Стосовно існуючого судового спору з підрядної організацією ТОВ "БК Будсистема" слід заначити, що 18.05.2021 року у Верховному суді було прийнято остаточне рішення, за яким з ТОВ "БК Будсистема" стягнуто на користь Департаменту кошти в сумі 7 555 098 грн. 75 коп., пеню в сумі 834 778 грн. 43 коп., штраф в сумі 1 498 320 грн. 00 коп. та витрати зі сплати судового збору в сумі 148 322 грн. 96 коп", - йдеться у коментарі Департаменту будівництва.

Багатоповерхівку в Рубіжному на Луганщині мали здати в експлуатацію ще в 2018 році

Фото: Depo.Донбас

За даними заступника керівника Департаменту Миколи Левченка, наразі стосовно підрядника ТОВ "БК Будсистема" відкрито виконавче провадження щодо примусового стягнення грошей. 

Чому на квартири у довгобуді в Рубіжному претендують не тільки переселенці

Цей довгобуд в Рубіжному і ЗМІ і чиновники називають "будинком для переселенців", але на квартири там претендують й інші категорії громадян.

Як з'ясувалося, будівництво частково фінансувалося пайовиками - жителями Рубіжного. Відповідно до законодавства, вони мають право претендувати на житлоплощі в цьому будинку.

"З трьох під'їздів один взяло на себе місто за бюджетні гроші, а два – будувалися за рахунок підприємців і підприємств міста. Вони вклали кожен свою частку. Виходить, що будівництво зависло в повітрі, розрахуватися не могли, хтось забрав грошима, а хтось, можливо, досі чекає на своє житло, якщо підприємство ще залишилося. Однією з потерпілих сторін є жителі міста, які стоять на обліку отримання житла в Рубіжному та мають право отримувати житло в порядку черги, яка тягнеться ще з радянських часів. Згідно із законом, вони мають право оновити свої документи", – коментував ситуацію секретар Рубіжанської міської ради Анатолій Бусенков.

До речі, питання щодо пайовиків піднімалося ще у січні 2017 року під час 23 сесії Рубіжанської міської ради сьомого скликання.

Тепер, коли здача будинку в експлуатацію затягнулася на 5 років, ніхто з міських і обласних чиновників точно сказати не може, скільки переселенців отримають квартири у цьому будинку. Колись звучала цифра 600, але чи актуальна вона зараз – не зрозуміло. Також невідомо, на яких умовах ці квартири надаватимуться.

Станом на серпень 2021 року Департамент будівництва ЛОВЦА надав наступну відповідь щодо переліку претендентів на отримання житла: "Отримання житла переселенцями буде здійснюватися за існуючими положеннями житлового законодавства України з суворим дотриманням чинного законодавства України".   

За інформацією Департаменту, відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації на об’єкті будівництва планується здати в експлуатацію 107 квартир. Суттєвих змін до існуючого проекту під час будівництва замовником не вносилося, "лише здійснювалися заходи щодо його корегування в межах первинно передбачених видів будівельних робіт".

У відповіді на запит йдеться про наступне: "кошторисна вартість об’єкту будівництва станом на 01.08.2021 року складає 72 604 575,00 грн, кошти на реалізацію зазначеного проекту будівництва було виділено з обласного бюджету Луганської області".

Хто зараз будує багатоповерхівку для переселенців в Рубіжному 

На цей час, будівельні роботи здійснює інша підрядна організація ТОВ "Ресурс-Моноліт",  яка була визначена на підставі проведених Департаментом процедур публічних закупівель.

"Вказаною підрядною організацією в липні та серпні 2021 року виконувалися внутрішні опоряджувальні роботи. Введення об’єкту будівництва в експлуатацію буде здійснювати замовник будівництва з цією підрядною організацією. Щодо визначення вартості збудованих квартир слід зазначити, що вона буде визначена лише після здачі будинку в експлуатацію відповідно до існуючих ДСТУ та будівельних норм", - йдеться у коментарі посадовців Луганської ОВЦА.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ресурс-Моноліт" так само як і попередній підрядник - з Дніпра. Деталі щодо проведеного тендеру та укладеного договору можна перевірити також є на "Прозорро". Згідно умов договору, будівництво має добігти кінця 31 грудня 2021 року.

Про якість робіт можна буде сказати згодом, але поки помітно, що за 5 років іржею вже покрилися врізні замки на дверях під'їздів.

за 5 років іржею вже покрилися врізні замки на дверях під"їздів

Фото: Depo.Донбас

Тож, коли Гайдай казав, що усі суди виграно, а невдовзі буде й новий підрядник – правда, але є одне але. Виграні господарчі суди, але попереду ще й розгляд проваджень кримінальних, і не за аби якою статтею – частиною 5 ст. 191. Тобто особливо тяжкий злочин – заволодіння бюджетними грошима за попередньою змовою групою осіб.

Санкція зазначеної статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

На теперішній час досудове розслідування, яке здійснюється слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Луганській області, триває. Також відомо, що станом на 13 серпня 2021 року в означеному кримінальному провадженні особам про підозру не повідомлялося.

Звісно, усі подробиці справи наразі не розголошуються. Отже, маємо декілька висновків: закінчити роботи до кінця поточного року можливо, але хто саме має шанс на отримання житла – залишається питанням відкритим.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme