Сортування сміття у Маріуполі: Як не опинитись під горами відходів

Ознака цивілізації - це коли кожен допомагає зберегти екологію

Сортування сміття у Маріуполі: Як не опи…

З 2018 року в Україні законодавчо заборонять захоронення невідсортованого сміття згідно закону "Про відходи". Але у напрямку того, аби привчати населення до сортування, нічого не робиться.

Практика сортування відходів вже давно впроваджена у багатьох розвинених країнах. Це стало ознакою цивілізації, коли люди сприяють збереженню довкілля у простий спосіб: викидають скло, папір, пластик, органічні відходи у різні сміттєві баки.

Німці за невідсортоване сміття змушені сплачувати штрафи і займатися громадськими роботами. А ось якщо невідповідально до вторсировини у Німеччині поставиться іноземець, то він може навіть лишитися візи. У Фінляндії вторсировину можна здати спеціальним автоматам, а в Японії з відсортованого сміття виготовляють одяг, меблі, канцелярське приладдя. Багато вторсировини можуть використовувати й українські компанії, до того ж те, що утворює в Україні численні звалища, може йти на експорт до інших країн.

Втім сортування не є популярним в Україні. Такі справи і на Донеччині. Соціальна пропаганда щодо сортування відсутня, відповідних сміттєвих баків теж, як і штрафів, немає. Загалом культури відповідального споживання та утилізації відходів в українців нема. Займаються сортуванням сміття тільки ентузіасти, які самотужки спочатку сортують відходи вдома, а потім шукають у своєму місті пункти прийому відсортованої вторсировини.

Маріуполь на Донеччині - місто, яке має славнозвісну задушливу екологію, забруднне море та погану якість питної води, у питанні сортування сміття навіть не ворушиться. Спеціальні контейнери під різні види сміття тут відсутні. У дворах багатоповерхівок стоїть єдиний контейнер - під усе сміття. Відходи з цих контейнерів відправляються на єдиний відкритий у місті полігон твердих побутових відходів.

За словами мера Вадима Бойченка, залишилось цьому полігону лише три роки. Вмістити більше сміття він не зможе. У стратегії розвитку міста, що презентувала міська влада, боротися зі сміттям планують будуванням сміттєспалювального заводу. А ще обіцяють містянам сортувальну станцію. Але, згідно плану, не раніше 2018-2019 року.

Поки ж сортувати сміття маріупольцям-ентузіастам доводиться самотужки. Робити це повноцінно неможливо. Адже здати на переробку у місті можна не усі види відходів.

Які відходи варто сортувати маріупольцям, аби зробити свій вклад у збереження і покращення екології у місті:

Папір та картон

Не можна туди класти чеки та упаковки від яєць. А ще не приймають дуже маленькі фрагменти паперу, наприклад, порвані аркуші. Картонні коробки слід скласти, аби ті займали якомога менше місця.

Пляшки PET

Пляшки PET - це у більшості пластикові пляшки від напоїв. Вони можуть бути прозорими чи з кольором - блакитні, зелені, коричневі. Пляшки слід щільно зім'яти чи скрутити.

Кришечки від пластикових пляшок

Їх здають окремо від пляшок.

Пляшки з-під побутової хімії

Це те, що вміщувало шампуні, лосьйони, миючі засоби, косметику. Але тут є складнощі. Не всю упаковку з косметички можна відправити у Маріуполі на переробку. Бо флакони вироблені з різного пластику, тому мають різне маркування. Це може бути пластик PP чи LDPE. На багатьох пляшечках маркування відсутнє взагалі. Тим не менш, міські пункти прийому вторсировини зазначають, що пляшки від побутової хімії приймають. Але які саме, треба уточнювати у різних пунктах окремо.

Скло

Сюди підходять і пляшки від напоїв, і банки, і пляшечки з-під ліків чи парфумів.

Жерстяні банки

Бляшанки з-під консервів та напоїв.

Плівка-стретч
Нею, наприклад, нерідко обгортають посилки.

Використані батарейки та акумулятори

Їх викидати в загальний контейнер і відправляти на звалище не можна, бо вони шкодять навколишньому середовищу. Зате без проблем можна відправити у спеціальні коробочки. Ртутні лампи у Маріуполі на утилізацію не приймають. Також не вдалось знайти пункт прийому, куди можна було б віднести інший переробний пластик, окрім пляшок PET, поліетиленові пакети, пластикові та паперові стакани і упаковку типу тетрапак.

Що робити з відсортованим сміттям

Аби відсортоване сміття потрапило на переробку, а не в загальний контейнер, воно обов'язково має бути чистим. Окремих контейнерів під різні види відходів у Маріуполі нема, тому розносити їх доведеться самотужки.

Віднести у пункт прийому вторсировини

Подібні пункти розташовані у різних районах, найчастіше у дворах багатоповерхівок. Аби не носити сміття далеко, пройдіть найближчими дворами, знайдіть недалекий від вашого будинку пункт. Нести малу кількість вторсировини сюди сенсу нема, краще збирати її разом з сусідами. А на отримані кошти, наприклад, придбати лампочок для під'їзду.

До таких пунктів можна нести: папір і картон, пляшки PET, плівку-стретч, скло, жерсть, пляшки від побутової хімії.

Залишити біля сміттєвого контейнеру

Відсортовану вторсировину можна не кидати до контейнера, а просто залишити поряд. Її обов'язково заберуть і віднесуть до пункту прийому ті, хто займається сортуванням сміття з контейнеру - люди, які намагаються таким чином трохи підробити.

Віднести до вільного простору "Халабуда"

У "Халабуді" встановили спеціальні коробки, у які збирають вторсировину. Якщо ви не хочете носитись по пунктах, і вам зручніше зазирнути до "Халабуди", тут можна залишити: папір і картон, жерсть, пляшки PET та окремо кришечки від них, використані батарейки та акумулятори.
"Все це ми через посередників відправляємо на переробку. Кришечки наші хлопці пробують самотужки переплавляти, але це поки на рівні експериментів, також приймаємо навіть не робочі побутові прибори, які вони намагаються відремонтувати, якщо не виходить, акумулятори з них теж потрапляють до контейнеру з батарейками", - розповідає арт-менеджер вільного простору Галина Балабанова.

Батарейки залишити у спеціальних коробочках

Міні-контейнери для використаних батарейок та акумуляторів є в різних закладах та підприємствах міста. Зокрема, таку коробку можна знайти у палаці культури "Молодіжний" та у деяких супермаркетах.

Що ще можна зробити, аби зменшити шкоду від сміття

Не купувати продукти і засоби у тій упаковці, що не переробляється. (У Маріуполі краще не купувати те, що немає можливості утилізування у місті чи відправлення на переробку через існуючі пункти). Для того, аби дізнатись чи переробляється упаковка, треба відшукати на ній відповідний значок - трикутник зі стрілок. Якщо не бачите маркування, краще зробити вибір на користь аналогічного товару в іншій упаковці.

Використовувати упаковку кілька разів. Наприклад, пластикові пляшки та поліетиленові пакети можна не викидати після одного використання.

Замінити пластикову упаковку на натуральну. Купувати хліб чи овочі можна до мішечків з тканини замість поліетиленових пакетів. Хліб також можна брати у паперових пакетах. Сметану можна просити покласти до скляної банки. Маріупольські продавці на це йдуть з розумінням. Ще один варіант, не надто зручний, але є люди, які навіть м'ясо та сир просять покласти до багаторазового судочка.

Аби не опинитись через три роки під горами сміття чи не задихнутись від сміттєспалювального заводу, маріупольцям доведеться рано чи пізно самотужки займатися сортуванням. І сподіватись, що, коли у місті все ж таки з'являться окремі сміттєві контейнери, ними користуватимуться з розумом, без порушень і вандалізму.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme