Маріуполь туристичний: Прогулянка історичними пам'ятками (ФОТО)

У приморському місті і справді є, на що подивитися 

Маріуполь туристичний: Прогулянка істори…

У Маріуполі місцева влада і громадські активісти вирішили повернути місту статус курортного і зробити його привабливим для туристів.

Останнім часом про туризм у Маріуполі не можна було й говорити. Для мешканців інших регіонів України місто більше було відоме, як заводське, з поганим станом екології, а, до того ж ще й прифронтове. Але зараз міська влада, позиціонує місто саме як туристичне. Активісти арт-простору "VEZHA - creative space" готують до відкриття туристичний центр та довідник для туристів. У місті проходять численні майстер-класи, зустрічі та фестивалі. Один з недавніх - фестиваль "Обличчя міст. Маріуполь туристичний". У його рамках для гостей проводили екскурсії. Depo.Донбас теж пропонує віртуальну прогулянку найцікавішими історичними пам'ятками.

Гамперський узвіз

Вкритий бруківкою узвіз росташовано у старій частині Маріуполя. Він має таку назву, бо тут є одна з найвідоміших історичних пам'яток - будинок видатного лікаря Сергія Гампера (1859-1911).

Він народився у родині медиків. Після навчання у Харкові пішов по стопах свого батька і практикував у Маріуполі. Пізніше Гампер у Санкт-Петербурзі захищає докторську дисертацію. Його опонентом під час захисту був відомий академік Іван Павлов. Втім, після того Гампер вирішує повернутись до Маріуполя, де просто у себе вдома проводить прийом пацієнтів.

Гампер був новатором у медицині того часу і активно використовував цілющі властивості Азовського моря. Він першим застосував ропу - концентрований розчин морських солей у воді і бруд з Азовського узбережжя для лікування порушень опорно-рухового апарату людей.

Також лікар був активним суспільним діячем. Займав посаду гласного міської думи (у сучасному сенсі депутата міськради), опікувався Гоголівським початковим училищем на Слобідці.

Це училище було розташоване у єдиному збереженому дотепер дерев'яному будинку навпроти садиби лікаря. Вдячні маріупольці залишили на будівлі табличку з іменем Гампера.

Наразі обидва будинки занедбані, хоча в них і проживають місцеві мешканці. У будинку Гампера, що виконаний у стилі неоготики, старі вікна сусідствують з пластиковими. Втім реконструкцією та збереженням історичних пам'яток ніхто не займається.

Як дістатися: Із залізничного вокзалу можна пройти пішки, відстань менше кілометру. Або доїхати маршрутним таксі №110 до вулиці Котовського і далі пройти по вулиці Перша Слобідка. З автовокзалу можна дістатись зупинки "підземний перехід" на маршрутних таксі №24т чи №124, а там пересісти на №110 до вулиці Котовського, далі пішки.

Площа Визволення

На цій площі з кінця XVI ст. до 1775 року в гирлі річки Кальміус було розташоване головне укріплення запорізьких козаків у всій Кальміуській паланці. Кальміуська паланка - найбільша за територією з семи паланок - військово-адміністративних одиниць Запорізької Січі в XVIII столітті. Територія паланки простягалася між річками Кальміус і Берда, Азовським морем і річкою Вовчою.

Саме тут у 1778 році було засноване містечко Павловськ. Цей рік офіційно вважається датою утворення Маріуполя. У 1779 році у грамоті імператриці Катерини II місто йменувалося Маріанополь. На плані від 20 жовтня 1779 року назва записана як "місто Маріу-Поль". А у 1780 році на вимогу митрополита Ігнатія місто остаточно перейменоване в Маріуполь.

Ця площа мала назви Базарна та Соборна і довгий час була центром міста. Тут же був розташований Харлампіївський собор.

Зараз на його місці знаходиться ДТСААФ (Добровільне товариство сприяння армії, авіації і флоту). У радянські часи мета цієї будівлі була у зміцненні обороноздатності країни. Зараз там офісні приміщення.

Як дістатися: З залізничного вокзалу можна пройти пішки. Або доїхати маршрутним таксі №110 до вулиці Котовського і далі пройти по вулицям Перша Слобідка та Земська. З автовокзалу маршрутним таксі №24т та №124 можна доїхати до зупинки "підземний перехід", там пересісти на №117 і їхати до кінцевої зупинки. Також з автовокзалу можна пішки дістатись площі Кірова і там сісти в автобус №136, їхати теж до кінцевої.

Палац культури "Молодіжний"

Готель "Континенталь" у 1897 році побудовали з цегли місцевого виробництва, пізніше там з'явилася і концертна зала. Ім'я архітектора готелю досі залишається загадкою.

Хазяїн будинку В. Томазо одним з перших створив у Маріуполі приватну електостанцію, за її допомоги освітлювався готель.

З 1933 р у цій будівлі розміщувався Клуб металургів заводу "Азовсталь". Також тут була електротипографія братів Гольдрін. Під час Другої світової війни будівля була зруйнована, а після тут розташувався Палац культури і техніки "Азовсталі".

З 2010 року і дотепер будівлю займає Палац культури "Молодіжний". Зі своїх перших днів будинок мало змінився. Він включений в список будівель, що охороняються державою.

Поряд з палацом культури є два місця, де можна загадати бажання. Це єдиний у місті квадратний люк. Та арка у будинку навпроти входу до палацу. За легендою, бажання мають обов'язково здійсниться.

Як дістатися: З залізничного вокзалу на маршрутному таксі №110 можна доїхати до драматичного театру, а там пересісти на №117. Їхати до зупинки "кінотеатр "Побєда".

В автовокзалу маршрутним таксі №24т та №124 можна доїхати до зупинки "підземний перехід", там пересісти на №117 і їхати до кінцевої зупинки. Також з автовокзалу можна пішки дістатись площі Кірова і там сісти в автобус №136, їхати теж до кінцевої.

Маріупольська водонапірна вежа

Про неї Depo.Донбас робив окремий докладний матеріал. Цю вежу, якій вже 107 років, можна вважати символом приморського міста.

Спроектував її міський архітектор Віктор Нільсен у 1908 році. Вежа вигідно виділяється у навколишньому урбаністичному пейзажі міста. У споруді поєднано кілька стилів: готика, ренесанс, бароко. Вежа має чотири яруси і вісім граней у периметрі. Кожна з граней завершується скатом даху біля підніжжя і кругового заскленого оглядового майданчика під дахом.

Тепер вона відкриває двері для культурно-освітнього проекту VEZHA - creative space. Тут працюватиме лекторій, IT-кластер, оглядовий майданчик, туристичний центр та музей.

Як розповів координатор проекту Владислав Зайцев, існуватиме VEZHA - creative space на грантові кошти. А ось на ремонт приміщення має виділити гроші міська рада.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme