Останній день, коли Луганський аеропорт був українським (ВІДЕО)
Оборона Луганського аеропорту тривала понад сто днів: путінським найманцям дісталися хіба що руїни
Рівно два роки тому, 1 вересня 2014 року, близько 300 військових сил АТО з боями виходили з оточеної російськими військами території міжнародного аеропорту "Луганськ".
"Освободітєлі" повідомили про взяття аеропорту раніше - 30-31 серпня, але брати там вже не було чого: вони просто знищили будівлю постійними обстрілами.
Згідно з наказом, військові відійшли також з селища Георгіївка, розташованого на трасі "Луганськ - Красний Луч - Сніжне".
"Враховуючи точність ударів, обстріл ведуть професійні артилеристи ЗС РФ. Крім того, зафіксована велика концентрація російських сил навколо райцентру Лутугине і на підступах до міста Щастя на північному березі Сіверського Донця", - повідомляла 1 вересня прес-служба РНБО.
Росіяни пообіцяли українським бійцям "коридор", але захисники аеропорту не скористалися такою пропозицією. За словами військового журналіста Романа Бочкали, бійці спочатку сховалися від масованого обстрілу у залізобетонному підвалі аеропорту, а потім відходили - з втратами. За даними РНБО, під час відходу було знищено сім російських танків. Згодом начальник Генштабу Збройних Сил України Віктор Муженко повідомив, що в запеклих боях за луганський аеропорт загинула майже рота російських десантників з Пскова.
За різноманітними повідомленнями, після 5 годин бою українська сторона мала близько 40 поранених і понад 20 загиблих бійців. Було розбито до 50 одиниць військової техніки, багато техніки так там і залишилося.
Поранених захисників аеропорту, яким пощастило вийти з гарячої точки, доставили до старої сільської школи на українській території, де було розташовано 59-й військовий мобільний госпіталь.
"Хлопці розповідають, що на них йшли російські танки. Показали нам відео захоплених у полон росіян, у яких вилучили посвідчення службовців танкової бригади і Псковської повітряно-десантної дивізії," - розповідала уповноважений президента на Донбасі Ірина Геращенко, яка навістила бійців. Також вона опублікувала фото такого посвідчення з телефону.
Точна кількість загиблих у луганському аеропорту досі невідома. Боєць спецбатальйону МВС "Золоті ворота" Дмитро Братчики, який родом з Краматорська, а службу ніс у Щасті, розповідав, що з аеропорту виїхало 60 з 300 бійців. "Їх обстрілювали саме російські танки, російські солдати в російській формі, і вони цього не приховували", - казав Дмитро.
Впродовж багатьох місяців окупанти будуть публікувати відео з цієї території з поміткою "18+".
Будівлю аеропорту військові тактичної групи 80-ї окремої аеромобільної бригади зі Львова взяли під контроль ще на початку квітня 2014 року. Тоді на Великдень, 20 квітня, луганські дівчата ходили вітати військових. З ними був і герой АТО Тємур Юлдашев, який загинув 24 серпня 2014-го.
Хлопці та дівчата пригощалися пасками, крашенками та співали гімн України.
У липні до них приєдналися підрозділи 25-ї бригади, час від часу відбувалася ротація - допоки бойовики не знищили український військовий літак з 49-ма десантниками на борту. Територія аеропорту була важливим стратегічним об'єктом, оскільки навесні 2014-го усі побоювалися, що за прикладом Криму у Луганську можуть висадитися "зєльониє чєловєчкі". Цього не відбулося, але оборона аеропорту і згодом відхід українських захисників все одно стали трагічною сторінкою - або,більше: крапкою в черговій главі - в історії окупації Луганщини.
У мережі ще збереглося відео з наслідками обстрілу російськими "Градами", яке знімав всередині розбитої будівлі один з українських бійців влітку 2014 року.
Обережно, нецензурна лексика!
Фактично будівлю було вщент зруйновано ще 11 серпня.
Вже 3 вересня вцілілих львівських десантників вдома зустрічали як героїв.
Читайте також: Напередодні "Боїнга": Рік тому бойовики "ЛНР" збили Іл-76 з 49 десантниками на борту (ФОТО, ВІДЕО)
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Луганськ