Українська мова в "ЛНР": Як школярі в окупації готуються до вступу в українські виші
Виїхати з "ЛНР", мабуть, найзаповітніша мрія для молодого покоління. Здійснити її можливо, якщо вступити в український виш
- Донбас
-
24 лютого 2021 15:00
Кінець навчального року вже близько, і перед випускниками, що живуть на окупованих територіях Донбасу, постає питання вибору вишу, в якому можна буде навчатися далі. Окупанти готуються впровадити в "ЛНР" російську систему оцінювання знань за допомогою єдиного державного іспиту. Але що робити тим учням, які готуються вступати до українських вишів, незрозуміло. Depo.Донбас розібралося, як підтягнути знання з української мови, яку виключили з обов'язкової програми вивчення та чи можливо отримати український атестат, живучи в окупації.
Українська мова в школах "ЛНР"
З 2020 року випускники з окуповаого Донбасу і Криму мають можливіть вступити до українських вишів за спрощеною процедурою без ЗНО, але з вступними іспитами. Але все одно українська мова і література – обов'язкові предмети підсумкової атестації, які потрібно складати для того, щоб стати студентом.
На окупованій Луганщині українська мова в опалі: якщо раніше на мову та літературу в школах виділяли хоча б годину на тиждень, то тепер ці дісципліни окупанти скасували зовсім. Вивчати українську мову дозволено тільки як факультатив, що не передбачає оцінювання знань.
"Батьки за власним бажанням особисто можуть звернутися до навчального закладу, а освітня установа в межах можливостей і в порядку, встановленому чинним законодавством, може надати можливість вивчення інших мов, в тому числі і української, за рахунок годин позаурочної діяльності в формі факультативу", – заявляв екс-"міністр освіти ЛНР" Сергій Цемкало.
Але, як свідчить практика, вивчення української в школах "ЛНР" навіть в якості факультативу зійшло нанівець.
"У нашій школі з усього класу двоє батьків написали заяву про те, щоб ми вивчали українську після уроків, як гурток за інтересами. Директриса ніби як була не проти, а ось вчителька сказала, мовляв, "навіщо мені це треба, безкоштовно возитися з вами". І така ситуація в багатьох школах", – розповів на умовах анонімності одинадцятикласник з Луганська.
За його словами, більшість колишніх вчителів української або звільнилися зі шкіл, або вимушено перевчилися на викладачів російської.
Для того, щоб підготуватися до іспитів, хлопець користується послугами репетитора з української мови. З репетитором можна займатися і онлайн, він не обов'язково повинен жити саме в "ЛНР".
"Займаюся з репетитором, звісно, не безкоштовно. Батьки платять 350 рублів (близько 140 гривень) за півторагодинне заняття. Займаюся раз на тиждень, частіше не дозволяють фінанси. Репетиторка у мене хороша, жіночка на пенсії, дає мені багато книг і методичного матеріалу", – каже школяр.
У вільний час хлопець читає художню літературу українською, також слухає українську музику, і дивиться художні фільми з українським дубляжем, які знаходить в мережі.
"Це корисно, безкоштовно і дозволяє поліпшити знання української та вимову", – каже школяр.
Як замість атестату "ЛНР" отримати атестат в Україні
Випускники шкіл в "ЛНР" отримають в кінці навчального року свої "республіканські" атестати про повну загальну середню освіту. Їх не визнають ніде у світі. Щоб отримати легальний атестат, необхідно звернутися в один з центрів "Донбас-Україна", що діють на підконтрольних територіях Луганської та Донецької областей на базі багатьох вищих навчальних закладів.
Усі вони перераховані на сайті Міноствіти, таких закладів понад 200. Також уже є покрокова інструкція вступникам з Донецької та Луганської областей для вступу до українських закладів вищої освіти, яку підготувало українське міністерство.
Сам "народний" атестат, Україна не визнає, однак дасть випускнику і майбутньому абітурієнту вільну можливість перескласти іспити з основних предметів, щоб підтвердити свій рівень знань.
Крім того, навіть мешкаючи в окупації, можна отримати українську освіту. Для цього батьки майбутнього випускника повинні домовитися зі школою на підконтрольній території. Список шкіл для дистанційного навчання у різних областях України є за цим посиланням. Далі школяр навчається у дистанційному режимі, а наприкінці 11 класу – складає випускні іспити і отримує законний український документ, з яким уже можна вступити до обраного вишу.
Перешкоди "ЛНР" на шляху до української освіти
Окупаційна влада "ЛНР" і "ДНР" не бажає, щоб молодь з окупації інтегрувалася в українську освітню систему, тому всіляко перешкоджають цьому. Зокрема, окупанти не пропускають абітурієнтів, що прямують з непідконтрольної Луганщини або Донеччини на подачу документів до вишу.
З такою ситуацією минулоріч зіткнувся житель окупованого Алчевська, а нині першокурсник Східноукраїнського національного університету імені Даля, що в Сівєрськодонецьку.
"Їхав з мамою минулої весни вступати в Сівєрськодонецьк. На блокпосту на Станиці Луганській з боку "ЛНР" не пропустили нас, коли на питання "мета візиту в Україну" я чесно відповів "вступ до університету". Вони тоді сказали "так ти і вступай у Луганську, нічого пертися до "укропів", – розповідає хлопець.
За його словами, в той день він, спіймавши облизня, повернувся додому. За деякий час він дістався на підконтрольну територію Луганщини через Росію, виїхавши через Ізварине, і заїхавши в Мілове. Звідти спокійно попрямував в мирний Сіверськодонецьк, де успішно і подав документи до вишу.
"Не кажіть "ЛНР" на блокпосту, що їдете вступати, а то вас можуть не пропустити. Краще сказати, що їдете до родичів, а необхідні для вступу документи заховайте подалі", – дає майбутнім абітурієнтам пораду український студент.
Довідка: У 2020 році до українських вишів вступили більше ніж дві тисячі абітурієнтів із тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Якщо у 2016 році було зараховано 1 008 студентів, то у 2020 році ця цифра зросла до 2 026. Найбільш популярними серед вступників з ОРДЛО є Східноукраїнський національний університет ім. Даля, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", Луганський національний університет ім. Шевченка (після окупації розташований у Старобільську), Маріупольський державний університет, Горлівський інститут іноземних мов та Київський національний університет ім. Шевченка. Найпопулярнішими спеціальностями серед вступників з Донбасу були "Право", "Медицина", "Менеджмент", "Комп’ютерні науки" та"Економіка".
Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас
Всі новини на одному каналі в Google News
- 16:05Суд заочно засудив "міністра юстиції ДНР"
- 12:34Обстріл передмістя Краматорська: Оди загиблий та двоє поранених
- 23:00 Майже дві сотні разів рашисти штурмували позиції ЗСУ на фронті, - Генштаб
- 20:45Удар КАБами по Донеччині: Поранення отримали шестеро літніх людей (ФОТО) ФОТО
- 11:15Росіяни продовжують тиснути на Курахівському напрямку, — ОСУВ "Хортиця"
- 22:55Третина усіх ворожих спроб прорвати фронт відбувається на двох напрямках, - Генштаб ЗСУ
- 22:40На Донеччині загинув 11-річний хлопчик, його сестра та дідусь поранені
- 21:12Криптовалюта Notcoin: що таке і як працює його блокчейн? Актуально
- 11:25 ППО збила 56 із 122 ворожих БпЛА та 2 з 6 ракет в ніч на 20 листопада
- 23:38Росія не хоче обмінювати засуджених в Україні колаборантів
- 22:40 Від початку цієї доби відбулося 135 бойових зіткнень: Де ворог намагається прорватися
- 21:11За тисячу днів війни рф зруйнувала та пошкодила в Україні майже дві тисячі медзакладів
- 19:26 "Укренерго" повертає відключення: коли діятимуть графіки
- 08:32 росіяни атакують Україну ракетами та дронами: у низці регіонів лунали вибухи, є загиблі та постраждалі ФОТО
- 14:16путін доручив звести на березі моря у Маріуполі 50-метровий монумент "визволителям"
- 10:43У Покровську росіяни з дрона атакували автомобіль: Є загиблий та поранені
- 12:50Окупанти вдарили по селищу на Донеччині: Поранено підлітка
- 10:35 Цієї ночі противник атакував Україну рекордною кількістю БпЛА
- 09:11 На окремих ділянках фронту окупанти настримно намагаються прорватися, - Генштаб ЗСУ