Ціни на продукти в "ЛНР": Як картопля і курятина стали дефіцитом, яке їдять на свята

Зростання вартості продуктів зумовлене подорожчанням товарів на Росії, звідки більшість продукції у окупацію і надходить. Ціни на продукти у "ЛНР" як правило вищі, ніж у Ростові-на-Дону, а рівень зарплат набагато нижчий

 

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Ціни на продукти  в "ЛНР": Як  картопля…

На окупованому Донбасі подорожчали продукти першої необхідності: овочі, м'ясо, риба та яйця. "ЛНР" – не виключення, і люди там, враховуючи мізерні зарплати, ледь зводять кінці з кінцями.

Журналісти Depo.Донбас дізнавалися, чому ціни в "ЛНР" поповзли вгору, і що про це думають продавці та пересічні покупці.

Чому в "ЛНР" ціни на продукти злетіли вище неба

 

За кілька місяців після невеличкого зростання мінімальної зарплати та пенсії в "ЛНР" передбачувано зросли й ціни на найнеобхідніші продукти. Особливо злетіла вартість картоплі, м'яса та соняшникової олії.

 

На ринку в одному з районів Луганська у вихідний день багатолюдно. Дефіциту товарів немає: всі групи продовольства представлені в асортименті. Тому велика черга привертає особливу увагу – значить, продають щось дефіцитне або за низькою ціною.

 

Так і є: у продаж виставили олію місцевого виробника за ціною 87 рублів (близько 33 гривень). Така ціна в "ЛНР" вважається низькою, оскільки соняшникова олія російського виробника тут зазвичай коштує 140-150 рублів (53–57 гривень).

 

"Цього року в "ЛНР" неврожай соняшнику був. Тому місцевої олії замало, і її дуже швидко розмітають", – розповідає продавчиня. За її словами, обмежень на продаж товару в одні руки немає, тож люди беруть і по п'ять пляшок, а то й більше. Не дивно, що товар швидко закінчується.

 

Примітно, що в Ростові-на-Дону, куди з окупації жителі найчастіше їздять на закупівлі продуктів, соняшникова олія коштує від 115 рублів (44 гривні).

 

Найбільшим шоком для мешканців окупованого Луганська та околиць стало різке подорожчання картоплі восени, одразу після збору врожаю. Якщо навесні картопля у магазинах та супермаркетах "ЛНР" коштувала в середньому 25 рублів за кілограм (10 гривень), то вже восени ціна злетіла до неймовірних 50 рублів (20 гривень) і вище.

 

"Це незбагненно! Восени, коли картопля дешевшає, ми зазвичай закуповуємося на зиму, кілька мішків беремо. А цього року що робити? Ціни шалені! Вже не вистачить грошей брати. Онук зайшов у гості, каже, ба, посмаж-но картоплі. Зітхаючи важко, готую онуку вже делікатес, який раніше був звичайною, здавалося, стравою", – скаржиться жінка похилого віку, купуючи на ринку пару кілограмів, що вже став майже "елітним" овоча.

 

Задаємо продавчині питання, чому так сильно подорожчала картопля. "Ви бачили, яке літо було? Десь посуха жахлива, а десь заливало дощами. Так і картопля: то посохла, то погнила... Нам ось цю везуть із Краснодарського краю, і на Росії цього року великий неврожай. Тому ціна така – 50 рублів. І знаєте, це ще дешево. Он у "ДНР" по 100-120 рублів (38-46 гривень) за кіло продавали, коли фури на кордоні стояли з картоплею", – розповіла продавчиня овочів.

 

Як з'ясувалося, ще одна з причин подорожчання картоплі на окупованому Донбасі – це підвищення мита при ввезенні товару з РФ. Водночас на українській території Луганщини картоплю продають по 6 гривень за кіло. А ось у російському Ростові цей овоч оцінюють від 25 до 40 рублів за кілограм (10-15 гривень) – дешевше, ніж у Луганську. До того ж, окупаційна влада встановлює для продавців на ринках і в магазинах непомірні побори, контролювати це ніяк не можна, скаржитися теж нема куди. Це беззаконня відчуває на собі кінцевий споживач – ціни можуть рости хаотично і непередбачувано.

 

Як курятина, сало і яйця стали дефіцитом в "ЛНР"

 

Несподівано дефіцитом у "ЛНР" стала і курятина. Незважаючи на наявність у "республіці" кількох великих птахофабрик, зокрема, ізварінської "Агроукрптахи" та чернухинського "Агро-юга", куряче філе тут коштує не дешево, від 270 до 300 рублів за 1 кг (від 103 до 115 гривень), стегно куряче – від 210 рублів (80 гривень), фарш – від 250 рублів (близько 100 гривень), а цілі кури – від 180 рублів за кілограм (69 гривень).

 

Більше того, цей продукт з кінця літа став цілком дефіцитним: виріс у ціні на 30% і подекуди й зовсім зник з полиць магазинів. Місцева "влада" пояснює ситуацію зростанням світових цін на комбікорм. Зараз в "ЛНР" можна знайти дешеву курятину, проте місцеві жителі кажуть, що вона переважно переморожена і годиться хіба що на корм тваринам.

 

У супермаркетах Ростова-на-Дону курятина коштує від 145 рублів (55 гривень) за крило куряче, до 270 рублів (103 гривні) за філе курячої грудки. Куряча тушка в Ростові коштує від 175 рублів за кіло (67 гривень) за середньої ваги продукту 2,5 кг. Тому для мешканців "ЛНР" вигідніше з'їдити у Ростов на закупи, яких вистачить на кілька тижнів, ніж шукати дефіцитну курятину на місцевих ринках.

 

Подорожчали у "ЛНР" й курячі яйця. Тут їх виробляють начебто достатньо: працюють фабрики у Фабричному під Луганськом, в селі Карпати, а також селищах Чорнухине та Червоне Прапор Перевальського району. Десяток яєць першої категорії в окупованому Луганську тепер коштує 66 рублів (25 гривень), а було 64 рублі. Вища категорія яєць ще дорожча - від 77 рублів. Дрібніші яйця, другої категорії, коштують близько 48 рублів (18 гривень), але у продажу вони бувають досить рідко.

 

На підконтрольній території Донбасу за десяток яєць просять у середньому так само 25 гривень, а у Ростові також, як і у Луганську в перерахунку – 66 рублів.

 

М'ясо в окупованому Луганську теж подорожчало. Лопаткову частину свинини охолоджену продають за 332 рублі за кіло (127 гривень). За корейку потрібно буде віддати 460 рублів (176 гривень), свиняча шия коштуватиме 500 рублів за кілограм (200 гривень). За цю ж ціну можна купити яловичу вирізку, а за 370 рублів (142 гривні) можна придбати яловичу шию. Балик яловичий – 508 рублів (195 гривень), яловича вирізка –580 рублів (223 гривні). Бажаючі купити кісточки для домашніх уюбленців можуть це зробити по 30 рублів (11 гривень) за кілограм. Сало в "ЛНР" коштує 300-350 рублів за кілограм (115 – 134 гривні).

 

Зростання цін на м'ясну продукцію в "ЛНР" пояснюють подорожчанням кормової бази, зменшення кількості поголів'я великої рогатої худоби, а також підвищенням ввізного "мита".

 

Отже, ціни на продукти у "ЛНР" як правило вищі, ніж у Ростові-на-Дону, але рівень зарплат в російському місті неможливо порівняти з луганськими – він набагато вищий.

 

Зростання цін зумовлено подорожчанням товарів на Росії, звідки більшість продукції у окупацію і надходить.

 

Як в "ЛНР" економлять на продуктах: Курятина – раз на тиждень, яловичина – на свята

 

Зважаючи на те, що середня зарплата в "ЛНР" сягає усього близько 10 тисяч рублів, то економлять тут на всьому. Мешканці, з якими довелося поспілкуватися, кажуть, що раніше основним джерелом білка було м'ясо курятини. На курячому бульоні робили супи і борщі, м'ясо додавали у картоплю чи готували до каші. Тепер економлять на курятині: блюда з м'ясом у пересічних громадян бувають раз чи два рази на тиждень.

 

Економити на м'ясі, купуючи рибу, не дуже виходить, хіба якщо брати найдешевшу, яку раніше згодовували котам.  На ринках "республіки" рибу продають за такими цінами: хек свіжоморожений – 250 рублів (100 грн), мінтай – 165 рублів (82 гривні), скумбрія – 215 рублів (82 гривні), оселедець свіжоморожений – 212 рублів (81 гривня ), голець – 420 рублів (161 гривня).

Мешканці зізнаються, що риба і яловичина у них тепер – святкові блюда. 

"Я – вчителька, чоловік працює комунальником, є донька-школярка. Наш бюджет – приблизно 20 тис. рублів на місяць. Доводиться відмовляти собі в усьому, м'ясо купуємо дитині, бо росте. Чоловіку також частіше готую м'ясне, бо робота важка і фізична. Частіше купуємо сардельки замість м'яса, хоча користі від них мало. Сподіваюся, на Новий рік приготувати і рибу, і печеню з картоплею, побалую їх", – каже наша співрозмовниця.

За офіційними даними "держкомстату "ЛНР" у I декаді листопада подорожчали: яловичина, окремі порційні курячі частини, рис, варені ковбаси, сосиски та сардельки, риба, молоко, соняшникова та вершкове масло, сир, сир, капуста, чай, питна вода в пляшках, значно подорожчав буряк.

За прогнозами, найближчим часом зростання цін на Росії продовжуватиметься, а це значить, що і жителям окупованого Донбасу доведеться затягнути пояси і купувати продукти першої необхідності суттєво дорожче.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme