Що в "ЛНР" думають про призов до "армії" і наступ ЗСУ: Розмова з реальними людьми

Призов до "армії" "ЛНР" і нагнітання інформації про велику війну на Донбасі – ці дві теми обговорюють на окупованій Луганщині у кожній родині

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Що в "ЛНР" думають про призов до "армії"…
Фото: ЕРА

Depo.Донбасс поспілкувалося з реальними мешканцями "ЛНР" і дізналося настрої щодо того, що відбувається на окупованій Луганщині. Імена і призвища тих, хто погодився поспілкуватися, не оголошуємо, щоб не наражати їх на небезпеку.

 

Як мешканці "ЛНР" відреагували на призов в "армію" 

 

На непідконтрольній Луганщині з 1 квітня вперше за історію окупації оголосили призов на строкову службу чоловіків від 18 до 27 років у так звану "армію" "ЛНР", а за фактом – у незаконні збройні формування.

 

"Провести з 01.04.2021 по 30.09.2021 заходи щодо обов'язкового навчання з військово-обліковими спеціальностями солдатів і сержантів народної міліції Луганської народної республіки, громадян чоловічої статі у віці від 18 до 27 років в кількості 200 чоловік", – так говорить "указ" ватажка "ЛНР" Леоніда Пасічника.

 

Новобранців обіцяють не посилати на фронтову передову, а гарантують навчання в тилових підрозділах так названої "народної міліції". Незважаючи на досить скромні мобілізаційні апетити і недовгий термін служби, вступати до лав окупаційної армії добровольців практично не знайшлося.

 

"Ми з друзями спочатку подумали, що це першоквітневий жарт", – каже 18-річний юнак з Перевальська, – аж потім, коли знайшли цей "указ" Пасічника на його сайті, то розхвилювалися і розлютилися одночасно. По-перше, нікому така "слава" як служба у цих формуваннях не потрібна, всі розуміють, що потім, будуть проблеми як в Україні, так і на Росії. Списки тих, хто проходитиме цю "службу" в будь-якому випадку потраплять до спецслужб і українських, і російських. Росія "ЛНР" не визнає, у будь-який момент політика може змінитися на ще гірший варіант, і в майбутньому якщо служив в "ЛНР", дорога може бути закрита всюди. Мені така перспектива не подобається, я тільки і мрію, як поїхати звідси".

 

В основному молодь в "ЛНР", отримавши повістки до військкомату, коментує цю новину лаконічно: "Треба валити звідси".

 

"Яка "армія", на**ін? Тут ми всі, по суті, громадяни України... Немає такої країни, як "ЛНР", кому я повинен віддавати "громадянський обов'язок"? Я не отримував їх "паспорт", і російський теж. Та й зараз реально дурнів немає, гинути за неправдиві ідеали. Якщо на контракт ніхто майже не йде зараз, то хто безкоштовно піде служити? Особисто я збираюся їхати звідси, тут немає жодних перспектив", – розповів 19-річний хлопець з Луганська.

 

Що стосується тих жителів окупації, хто вже встиг отримати паспорт Росії, то вони також не розуміють, чому мають служити в "армії" "ЛНР", якщо вони – російські громадяни.

 

"Тут вже багато тих, хто російський паспорт отримали, як і я. Тобто, за фактом, ми – громадяни Росії. Яке право нас мають право прикликати на службу тут? Я і в Росії не хочу служити, а тут так і поготів. Взагалі, я вважаю, що кожен повинен займатися своєю справою. Кухар – їжу готувати, військовий – воювати. Я ось, наприклад, шахтар, добуваю вугілля. Поки шахту не закрили, буду в забій опускатися. А брати в руки зброю не хочу", – каже 25-річний шахтар з Лутугіного.

 

До того ж не зрозуміло, якщо в юнаків є паспорт Росії, і вона теж захоче призвати їх у свою армію, то, можливо, доведеться відслужити ще раз. Цей момент ані окупаційна влада, ані російська не роз'яснює.

 

Для того, щоб уникнути призову до лав збройних формувань "ЛНР", деякі потенційні призовники готові йти на рішучі заходи, часом радикальні.

 

"Я буду косити. Легше півроку на "дурці" відлежати, ніж йти служити в "ЛНР". Під дурника закошу, або вени трошки поріжу, але в "армію" не піду. Я взагалі-то пацифіст, тим більше не підтримую цей бардак, який тут панує з моменту, як "ЛНР" владу захопили", – каже 21-річний житель окупованого Алчевська.

 

Як з'ясувалося, в "ЛНР" вже стали відомі розцінки, які дозволять "закосити" від строкової служби. Для того, щоб бути визнаним непридатним до строкової військової служби, потрібно буде заплатити представнику медкомісії або військкомату від $500 до $1000, що для жителів "ЛНР" суми досить солідні.

 

Велика війна на Донбасі: Хто в "ЛНР" вірить у пропаганду про наступ ЗСУ

 

Російська влада, ЗМІ й окупаційна влада на Луганщині і Донеччині підігрівають населення і пророкують "велику війну на Донбасі". Як показав приклад 2014-2015 років, якщо у хід йдуть фейки про те, як "ЗСУ вбиває дітей", то справа серйозна і ескалацію може розпочати саме російська сторона.

 

Пересічні громадяни "ЛНР", з якими довелося поспілкуватися, звісно ж, активізації бойових дій бояться. Усі пам'ятають, як "прилітало" по зупинках, по громадському транспорту, по житлових будинках, як на вулиці лежали прикриті ковдрами скривавлені тіла. 

 

Мешканці Алчевська кажуть, що в магазинах почали зникати з полиць крупи, консерви і борошно, люди купують батарейки, аккумулятори і свічки, щоб пережити відключення електрики, а жителі приватного сектора почали приводити в порядок свої підвали, які на Донбасі використовують в якості бомбосховищ.

 

"Ми живемо у приватному будинку, і ще з 2014 року переобладнали льох на бомбосховище. Зараз по телевізору щодня кажуть, що Україна буде наступати на нас. Чи вірю я цьому? І так, і ні. З одного боку ясно, що Україні потрібно повертати контроль над цими територіями. Але я дуже сподіваюся, що це не буде відбуватися військовим шляхом. Інакше тут така м'ясорубка почнеться... Ми просто хочемо миру. Ось учора буквально віднесла в льох матраци, і консерви усілякі. У нас поки тихо, але хто знає, що буде завтра?", – каже мешканка Перевальська.

 

Жителі окупованого Донбасу повідомляють про масове скупчення техніки бойовиків "ЛНР", але в основному в прифронтових районах.

 

"У нас нагнали техніки військової – жах! Точно щось буде. І танки, і гармати всякі, і "гради"... Тут і раніше було багато військових і техніки, все-таки прифронтова територія. Але зараз ще більше... Щось по-любому буде. Чи почастішали обстріли? Так, стріляють і ті, і ці. Дуже страшно, якщо чесно. Наш район дуже постраждав від війни, а кінця й краю їй не видно", – розповів житель прифронтового Слов'яносербського району.

 

Самі бойовики "народної міліції" не приховують плани щодо можливої ​​ескалації ситуації на окупованому Донбасі. Вдалося поспілкуватися з колишнім членом формування"Привид", який це підтвердив

 

"З Росії багато техніки прийшло нової. Приїжджала перевірка з РФ, всі частини, всі полігони, все прискіпливо перевіряли. Щоб порядок був, повна бойова готовність. Зараз на полігонах вчення поновилися, на "передку" посилення, фортифікації зміцнюємо. Весна прийде, "зеленка" з'явиться, тоді, я думаю, десь через два тижні і почнеться місиво", – розповів він.

 

Російська і місцева пропаганда та й залякування не проходять марно, є в "ЛНР" певна категорія населення, яка вірить на слово "телевізору", яка досі впевнена, що у війні винна Україна. Здебільшого, це пенсіонери. З такими людьми розмова зводилася до того, що вони проклинали усіх українців, називаючи їх кровожерливими бандерівцями, які "вбили дитину в "ДНР", сипали оманами про те, що ЗСУ "виріжуть усіх російськомовних".

 

"Серед військових ЗСУ теж багато російськомовних? Чого ж вони вас будуть вирізати?" – такі запитання ставили людей у глухий кут усього на кілька хвилин, аж потім вони знову бралися за свої прокляття. Жодні логічні доводи щодо них не працювали, такі зазомбовані люди керуються тільки рефлексами і емоціями, які в них вміло викликають пропагандисти.

 

Як не прикро усвідомлювати, але ця частина населення окупованої Луганщини теж громадяни України, яких ми втратили не у 2014 році, їх втрачено набагато раніше, у 2000-х, коли почалася масова проросійська пропаганда на Донбасі.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme