Як починалася війна на Донбасі: Сім років тому бойовики захопили будівлю СБУ в Луганську

Сім років тому місцеві прихильники "русского міра" і гастролери з Росії взяли штурмом управління СБУ в Луганську і встановили барикади навколо будівлі в центрі міста

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Як починалася війна на Донбасі: Сім рокі…

6 квітня 2014 року можна вважати датою початку війни на Луганщині і окупації частини її території.

Захоплення СБУ в Луганську: Як розвивалися події

Проросійські мітинги в Луганську у 2014 році посилилися у березні після анексії Криму. "Дірявий" російсько-український кордон пропускав "гастролерів" з Ростовської області, які вдавали з себе "луганських шахтарів", мсцеві маргинали також радо долучалися до "русской вєсни". Показовий наступ на проукраїнські сили в Луганську стався 9 березня: святкування 200-річчя Тараса Шевченка закінчилося жорстоким розгоном проукраїнських мешканців, які зібралися в центрі міста з національною символікою. Міліція не змогла стримати агресивний проросійський натовп з триколорами і кийками.

Так само і 6 квітня ані міліція, ані самі СБУшники не відбили штурм будівлі СБУ. А центральне керівництво держави не дало команду на проведення спецоперації зі звільнення будівлі.

Того дня проросійський мітинг зібрався біля будівлі Луганської ОДА. До мітингарів ніхто з ОДА не вийшов, і вони вирішили рушити до будівлі СБУ. Під вечір в Луганську був футбольний матч на стадіоні "Авангард" – грали "Заря" і "Карпати", тому людей в центрі міста було багато, але, як кажуть очевидці, міліціонерів було на диво мало.  

Будівлю СБУ ніхто не обороняв, тож після недовгої штовханини проросійський натовп вдерся всередину і заволодів зброєю. Управління СБУ тоді очолював Олександр Петрулевич, вже потім він буде звинувачувати міліціонерів у тому, що будівлю СБУ здали. Також Петрулевич зазначав, що не міг особисто оголосити антитерористичну операцію в Луганську, оскільки таке рішення мав ухвалити тільки начальник Антитерористичного центру, але він на той час був знятий з посади і втік до Криму. Тобто формально обороняти Луганськ від російської навали не було кому. До того ж, і в місцевому СБУ, і в міліції було достатньо зрадників, які перейшли на бік "ЛНР".

Як розвивалися події в Луганську після захоплення СБУ

Після захоплення СБУ ватажком "ЛНР" став Валерій Болотов, який, за даними місцевих ЗМІ та проукраїнськиїх активистів, працював на "регіонала" Олександра Єфремова.

Майже місяць бойовики Болотова сиділи у захопленній будівлі СБУ, міліція її навіть огородила парканом, міський транспорт ходив в об'їзд цієї території, і загалом місто жило звичайним життям. Усі чекали на реакцію центральної влади, якої не було. Незважаючи на те, що нового начальника Антитерористичного центру вже призначили, команди вибити бойовиків з будівлі так ніхто й не дав. Бойовики дочекалися російської допомоги, російських найманців, які превезли з собою ще більше зброї, і 29 квітня були захоплені будівлі Луганської ОДА, обласної і міської прокуратури, а згодом обласне та міське управління МВД.

Після цього в Луганську почалися масові викрадення людей, грабежі, у підвалах СБУ з'явилися перші полонені. В місцевих мешканців бойовики забирали автомобілі, вламувалися в будинки і квартири, брали в полон і вимагали викуп. Також почалося полювання на проукраїнських активістів і журналістів. Саме тоді з Луганська виїхала перша хвиля переселенців.

А вже у травні в Луганськ через російський кордон проиїхали танки, БТР, БМП, установки "Град" і інша важка техніка та зброя, почалися регулярні обстріли міста і справжня війна.

 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme