Реструктуризація чи планове банкрутство: Що відбувається на шахтах прифронтової Луганщини

Повна зупинка загрожує шахтам вугільних держпідприємств "Первомайськвугілля" та "Лисичанськвугілля" в Луганській області через можливе відключення від електроенергії

Реструктуризація чи планове банкрутство:…

Автор: Віктор Семенченко

Повна зупинка загрожує шахтам вугільних держпідприємств "Первомайськвугілля" та "Лисичанськвугілля". Причина – борг перед постачальником "Укрінтеренерго", адже 1 квітня закінчився тримісячний термін, згідно з яким підприємство постачало шахтам електроенергію на правах "останньої надії". В цілому заборгованість сягає 77 мільйонів гривень. 

Обласна влада вкотре звертається с цього приводу до високопосадовців у Києві, представники Міністерства вугільної промисловості обіцяють розібратися і допомогти, а місцева влада у Золотому підозрює нинішнє керівництво "Первомайськвугілля" у саботажі і бажанні довести шахти до банкрутства.

Можливі наслідки – екологічна катастрофа та соціальний вибух на контрольованих Україною територіях, які розташовані у безпосередній близькості до лінії розмежування з "ЛНР" у Попаснянському районі Луганській області. Відключення від електроенергії небезпечно насамперед для шахти в Золотому. У разі зупинки вода з об'єктів, розташованих на окупованій Луганщині та пов`язаних з шахтами "Первомайськвугіля" на українській стороні, може викликати підтоплення саме контрольованих Україною територій.

Станом на сьогодні усі наземні об`єкти вказаних підприємств уже відключені від енергопостачання, електрика подається тільки на водовідливи та вентиляційні системи, що дозволяє стримувати процес затоплення. Голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець повідомив, що відключення водовідливів призведе до швидкого затоплення шахт і неминучої екологічної катастрофи в регіоні, оскільки шахтні води потраплять в Сіверський Донець, який забезпечує питною водою практично весь Донбас.

Затоплення шахт – це вірогідні вибухи метану в підвалах і підтоплення житлових будинків, просідання грунту і руйнування інфраструктури. Забруднення підземних і поверхневих вод залізом, хлоридами, сульфатами, солями і важкими металами. "Постачальник "Укрінтеренерго" відмовляється укладати договори на забезпечення електрикою через гігантський борг. У той же час міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик відмовляється втручатися в ситуацію, за його словами винні в тому, що відбувається, директори шахт, які вчасно не уклали договори. Його позиція не тільки ставить під загрозу існування шахт, але і може привести до соціального вибуху. Такі дії розгойдують обстановку в країні", – вважає Волинець.

За його словами, відключення шахт і їхнє затоплення залишить без роботи тисячі людей та стане причиною соціального вибуху. Слова Волинця підтверджує керівник військово-цивільної адміністрації Золотого та Катеринівки Костянтин Ільченко, який стверджує, що протягом 9 місяців представники Міністерства енергетики та вугілля цілеспрямовано знищують вугільні підприємства Луганщини під виглядом підготовки до реструктуризації. "Водовідливи та вентиляція – це енергобронь, згідно гірничного закону ні за яких обставин їх не можна відключати, адже це екологічна катастрофа. Хоча складається враження, що на закони всім начхати. Якщо не проводити технологічні планові роботи, шахти просядуть і почнуться обвали. Представники ЛЕО вже намагались вимкнути електрику повністю, але допомогло втручання обласної влади. Ситуація сьогодні дуже хитка", – говорить Ільченко.

Керівник ВЦА Золотого впевнений, що одним із винуватцев шахтних проблем Золотого є керівник "Первомайськвугілля" Олег Водоп'янов, якого біло призначено влітку 2018-го. За інформацією Ільченка, Водоп'янов пов'язаний з так званим "смотрящім" за вугільною промисловістю в регіоні Віталієм Кропачовим. Кропачова негласно пов'язують з Насаликом. Майже два роки тому у мережі вперше стала з'являтися інформація про їхню боротьбу за вплив на проект з реформування вугільної галузі. Контроль над проектом обіцяв вплив на розпорядження грошима платників податків.
За словами Ільченка, саме Кропачов може просувати свої інтереси за допомогою зв`язків з директором "Первомайськвугілля" Олегом Водоп'яновим.

"Попереднє керівництво Первомайськвугілля було "ліквідовано" рейдерським шляхом. Це все схоже на 90-ті роки минулого сторіччя, коли "смотрящім" була Наталія Королевська. Ми пам`ятаємо, чим це закінчилось – шахти просто різали на метал. Так само і зараз. 9 місяців тому на шахту "Карбоніт", не дивлячись на війну, приїхали інвестори з Чехії та Білорусі з пропозицією щодо чеського обладнання, але пробиватись до директора Водоп`янова довелося з боєм, бо той просто виставив охрану", – розповідає Ільченко. У підсумку, побачивши обставини, в яких змушена працювати шахта, потенційні інвестори відмовились від співпраці. 

Як повідомили у Луганській обласній військово-цивільній адміністрації, 5 квітня відбулося перше засідання комісії з питань обстеження виконаних робіт за проектом запобігання виникненню надзвичайної ситуації y зв’язку з затопленням шахт Первомайсько-Стаханівського вугледобувного регіону Луганської області. Робоча група розглянула основні та додаткові заходи щодо реалізації проекту попередження надзвичайної ситуації на шахті у Золотому. Зокрема, представники Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту мають оцінити рівень надзвичайної ситуації. Це дозволить звернутися до Міністерства економічного розвитку і торгівлі для отримання коштів з державного резервного фонду.

За підсумками засідання взятий до уваги звіт експертної групи, яка визначила обсяг вже виконаних на шахті робіт. Після отримання результатів дослідження від ДСНС буде підготовлений пакет документів для підготовки розпорядження КМУ на отримання коштів. Тим часом у Золотому продовжує зростати соціальна напруга. Хоча зараз у вугільного держпідприємства і немає серйозних заборгованостей з виплати зарплати робітникам, але впевненості, що цей процес, як і робота шахт, не зупиниться взагалі, немає ані у місцевої влади, ані у жителів прифронтового міста. 

"Ми робимо все можливе, щоб запобігти підтопленню шахт ДП "Первомайськвугілля". Це наша принципова позиція – зберегти вугільну галузь області. Створив комісію, яка займатиметься виключно цим питанням. Вона вже почала працювати. Також звернувся до Міністерства енергетики та вугільної промисловості щодо ситуації що виникла в зв’язку з неструмленням вугільних підприємств області. Дійсно, ситуація на цьому етапі далека від ідеальної. Але ми докладаємо максимум зусиль, щоб зберегти контроль. І застосовуємо усі важелі, доступні обласній адміністрації", - так прокоментував ситуацію керівник ЛОДА Сергій Філь.

Зазначимо, що станом на 9 квітня, водовідливи та вентиляційні системи не відключені, процес затоплення вдається стримувати.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme