Коли Україна нарешті порахує своїх полонених

В Україні жонглюють інформацією про полонених усі, кому не ліньки

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Коли Україна нарешті порахує своїх полон…

Українські спікери, які мають відношення до переговорного процесу щодо звільнення полонених, якщо починають говорити, то відслідкувати логіку їх повідомлень, зрозуміти, де правдивість, просто неможливо. А коли і справді потрібно пояснити, взагалі мовчать.

Епопея нестиковок та незрозумілостей після сенсаційної заяви військового експерта Романа Світана про те, що з 140 українських полонених, яких влада подає на обмін, живі тільки 30, триває. 

24 лютого  Службі безпеки України повідомили, що ведеться підготовка до обміну полоненими у форматі "25 на 50". Як виявилося, йшлося про переговори щодо цього з "ДНР". Того ж дня представники України та "ЛНР" на зустрічі Тристоронньої контактної групи щодо Донбасу в Мінську домовилися про обмін 12 полоненими 26 лютого на мосту у місті Щастя: вісьмох осіб планувала звільнити влада України і чотирьох –  "ЛНР". Про цифру 25 на 50 усі забули, чи домовилися - невідомо.

У день Х стало відомо, що з полону "ЛНР" звільнили лише трьох українців. Четвертою так і не звільненою була, як потім стало зрозуміло, луганська журналістка Марія Варфоломєєва, яка вже більше року не бачила волі.

Колеги Марії та правозахисники повідомляли, що дівчину вже привезли на обмін, але в останній момент щось пішло не так. Її залишили в "ЛНР". Колишній боєць "Айдару", правозахисник Юрій Асєєв погрожує оприлюднити призвище українського чиновника, через якого знесилена дівчина так і залишилася бранкою.

"Коли отримаю ПІБ того українського чиновника, через якого Маша залишилася ще на тиждень в підвалі МГБЛНР - тримайте мене хлопці, а то буде рецидив. ....Вважаю, що дії українських чиновників, які спричинили зрив домовленостей щодо звільнення українців з полону, підлягають точної кваліфікації згідно із Кримінальним кодексом з усіма подальшими висновками", - написав Асєєв.

Українська сторона щодо цього мовчить. Проте говорить "ЛНР", але прізвищ також не називає. Тамтешні спікери кажуть, що Україною "був порушений списковий склад", і обмін відбувався за формулою "3 на 6", а не "4 на 8", як було домовлено у Мінську.

При цьому окупанти підкреслили, що "ці зміни внесла українська сторона, причому в останній момент". Наші усілякі "Рубани та Тандити" знову мовчать, але кажуть про інше, до того ж врізнобій. Наприклад, уповноважений Президента з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях Ірина Геращенко того ж 26 лютого заявила, що на території "ЛНР" і "ДНР" залишається 131 чоловік в полоні.

Так званий "заступник голови ЛНР", представник бойовиків на переговорах тристоронньої контактної групи по Донбасу Владислав Дейнего у цей же день сказав, що в полоні у угруповань "ЛНР" та "ДНР" утримуються лише 20 українців.

29 лютого сплив керівник центру визволення полонених "Офіцерський корпус" Володимир Рубан, який заперечив цифру 131. 

"За моєю версією, на сьогодні, донецька і луганська сторона готові нам віддати 20-25 чоловік військовополонених. Ні в якому разі не 130. Ми про неї попереджали, я особисто і інші переговорники, СБУ і чиновники викручуються. Послухайте, як вони пояснюють ці 130, 140, 150 людина: це разом з росіянами, разом з Савченко, Сенцовим і з тими, і з зниклими. "ДНР" подало до 2 тис. прізвищ, список на звільнення, наші подали 140, але "ДНР" може надати тільки 20-25 осіб. Нами грають і цими цифрами 130 грають. Вони будуть набагато менше", - заявив Рубан.

Кого записують у полонені, чи дійсно і Савченко і Сенцова, які ані в "ЛНР" ані в "ДНР" не утримуються, офіційні представники не пояснюють, (лише Тандит про російських заручників обмомився - ред.), що дає змогу неофіційним, роздвавати будь-які коментарі. До них же підключаються усіляки балакучі голови з "ЛНР" та "ДНР" і картина взагалі стає незрозумілою.

За даними СБУ понад 3 тисячі українських заручників були звільнені з полону в окупованому Донбасі з початку проведення антитерористичної операції. Точна цифра - 3010. Само собою, родинам та друзям звільнених з полону байдуже, хто саме їх визволенням займався, чи то Геращенко, чи то Рубан. Але така неодностайність у інформуванні суспільства щодо українських полонених схожа на жонглювання цифрами та уведенням в оману. 

Країні потрібна єдина база полонених та єдина стратегія щодо інформування суспільства, оперативне реагування на усі незрозумілі та темні моменти, як зі зривом звільнення Марії Варфоломєєвої. А поки що тема звільнення людей стала політикою, а політика, як відомо - брудна справа...

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme