Плотницький проти Корнета: Коли почнеться громадянська війна в "ЛНР"

Протистояння між Головою "ЛНР" Ігорем Плотницьким і "міністром МВС ЛНР" Ігорем Корнетом не могло тривати вічно і наближається до логічного завершення

Depo.Луганськ
21 листопада 2017 17:00
ФОТО: depo.ua

У понеділок, 20 листопада 2017 року, рішенням суду "міністр внутрішніх справ ЛНР" Ігор Корнет був відсторонений від займаної посади. Про це на засіданні "народної ради" повідомив "генеральний прокурор ЛНР" Віталій Подобрий. Раніше Подобрий працював заступником Корнета в "МВС ЛНР", і вважалося, що його призначення прокурором допоможе збільшити вплив представників "силового блоку ЛНР" - Корнету і Пасічнику. Однак у підсумку Подобрий виявився на боці Плотницького і зіграв одну з ключових ролей у відстороненні Корнета.

Одразу було зрозуміло, що "ФСБшники" намагатимуться відіграти ситуацію на свою користь. І вже у вівторок Корнет знову заявив про себе: під управління "МВС" в Луганську підігнали БТР, будинок оточили озброєні люди, деякі - з ручними гранатометами. По "гарячих слідах" Корнет зробив гучну заяву, в якій звинуватив найближче оточення Плотницького в інсценуванні перевороту і вбивстві екс-прем'єра "ЛНР" Геннадія Ципкалова. При цьому запевнив, що винуватців заарештовано, і з "головою республіки" все узгоджено.

Пізніше свою заяву видав і Плотницький. За його словами, Корнет, як і раніше, відсторонений, ситуація під контролем і скоро все вирішиться.

Щоб зрозуміти, що ж відбувається і які подальші шанси дійових осіб залишитися не тільки живими, але й біля керма недореспублики, важливо згадати історію конфлікту в деталях.

Сторони конфлікту

Сфери впливу в "ЛНР" чітко поділені між різними російськими кураторами. Так, за політичні питання в "ЛНР" відповідає помічник президента РФ Владислав Сурков. В його орбіті впливу – "голова ЛНР" Ігор Плотницький, "народна Рада ЛНР" і весь чиновницький апарат.

Силовий блок "республіки", куди увійшли голова "МГБ" Леонід Пасічник і голова "МВС" Ігор Корнет, контролює ФСБ РФ. Кураторством "ФСБшного" блоку займається генерал-полковник ФСБ РФ Сергій Бєсєда.

І третій блок – це кадрові російські військові. Вони займаються безпосередньо т. з. "Народною міліцією ЛНР", яка фактично є військовим підрозділом. Згідно даних військової розвідки України, головнокомандувачем цієї структури є Євген Нікіфоров, генерал-майор ЗС РФ.

Суть конфлікту

Історія конфлікту Плотницького з Пасічником почалася ще в 2015 році, під час перерозподілу впливу на нафтову продукцію "республіки". Так, в жовтні 2015 року був заарештований "міністр палива та енергетики ЛНР" Дмитро Лямін. У відповідь "голова ЛНР" тимчасово відсторонив від посади голову "МГБ ЛНР" Леоніда Пасічника, який разом з ще одним силовим "міністром", Ігорем Корнетом, і організував арешт з подальшим побиттям Ляміна. За "силовиків" заступилися голови "Радміну" Геннадій Ципкалов та "народної ради" Олексій Карякін, а також деякі "мери" міст". Тоді конфлікт, не без втручання кураторів, вдалося залагодити – Пасічник і Корнет повернулися на свої посади, а ось саме Ципкалов і Карякін своїх посад позбулися.

Суперечності посилилися влітку 2016 року, коли відбулася спроба підірвати Плотницького. Після цього Ігор Венедиктович оголосив про підготовку перевороту, звинуватив у бездіяльності "МГБ" і почав "закручувати гайки в "республіці". Були заарештовані екс-голова "Радміну" Геннадій Ципкалов (загинув за невідомих обставин) і один з керівників "Народної міліції ЛНР" – Віталій Кисельов (досі під слідством), втік на Росію екс-голова "народної ради" Олексій Карякін.

Конфлікт розгорівся з новою силою через рік, 21 жовтня 2017-го: на розширеному засіданні "Народної Ради ЛНР" Ігорю Корнету було висунуто декілька обвинувачень, серед яких – незаконне заволодіння чужим майном. У свою чергу, Корнет 5 листопада записав відеозвернення, в якому розповів про успіхи підзвітного відомства і натякнув, що Ігор Плотницький і близькі йому депутати "Народної Ради" є "українською п'ятою колоною".

Плотницький "п'яту колону" пригадав йому незабаром: 9 листопада, напередодні Дня працівника внутрішніх справ, "голова ЛНР" особисто прибув виселяти міністра Корнета з будинку, який належить Ніні Хмелевцевій, тещі покійного народного депутата України від "Партії Регіонів" Валерія Букаєва. 10 листопада у "Народній Раді ЛНР" пролунали заклики до відставки міністра. У той же день Ігор Плотницький у своєму спілкуванні з журналістами заявив про те, що Ігор Корнет "втомився і повинен піти".

Відповідь Корнета

Незважаючи на всі зусилля Корнета і його кураторів, їм не вдалося повернути ситуацію на свою користь. Не допомогли ані інформація про "віджате" Плотницьким житло, ані "робота" голови адміністрації "ЛНР" Ірини Тайцман на губернатора Луганщини Володимира Пристюка, ані інформація про причетність Мороза (депутата, який заявив про "віджате" житло Корнета) до українських спецслужб.

Для підтримки Корнета ФСБшні куратори витягли із забуття переховуваних на Росії бойовиків першої хвилі – Карякіна і Гайдея (Рима). Корнета підтримали й інші "ідейні новороси", які звинувачували Плотницького у зраді ідей "російської весни". Але в підсумку всі їхні зусилля виявилися марними.

Перспективи Плотницького та Корнета

Протистояння Плотницького та Корнета варто розглядати в більш широкому аспекті, з урахуванням тих, хто стоїть за їхніми спинами. Потрібно відзначити, що подібні процеси відбуваються не тільки на окупованих Москвою українських територіях, але і в різних регіонах Росії. Так, головам суб'єктів федерації останнім часом все частіше доводиться вступати у відкрите протистояння з контролюючими їх "силовиками".
Тому конфлікт між Плотницьким і Корнетом можна розглядати як протистояння "голубів" і "яструбів" в російському естеблішменті. І Москва в цій сутичці, мабуть, все ж підтримає Плотницького, який в даному випадку якраз виступає "голубом" "Мінських угод".

У зв'язку з цим можна відзначити небажання Кремля щодо зайвої радикалізації ситуації в "ЛНР" – і, відповідно, в "ДНР" теж. Особливо якщо врахувати президентські вибори в РФ, які мають відбутися в березні 2018 року. Тому на зміну керівництва найближчим часом розраховувати не варто.

Тим не менш, конфлікт не пройшов для Плотницького безслідно і завдав йому великих репутаційних втрат. В першу чергу, перед московськими кураторами, які, можливо, дали йому останній шанс. Що ж стосується Корнета, хоч на даному етапі у нього з'явився шанс поставити супротивника на місце, однак ця перемога незабаром може виявитися для нього "пірровою".

Розв'язка близько, і дуже скоро ми дізнаємося, хто поставить останню крапку в цьому конфлікті. При найближчому розгляді можна спрогнозувати чотири варіанти розвитку подальших подій.

Перший – це тимчасове перемир'я. Корнет залишиться на своїй посаді на час, допоки весь галас не затихне. В цей же час ФСБшні куратори зроблять все, щоб якомога сильніше вдарити по "голові ЛНР". Тому варто очікувати чергову порцію компромату на Плотницького і його оточення. І, швидше за все, першою "під роздачу" потрапить генеральний директор "ДТРК ЛНР" Анастасія Шуркаєва і голова адміністрації ЛНР Ірина Тайцман, яка, подейкують, має тісні стосунки з Ігорем Венедиктовичем. І не лише у справах республіки.

Однак цей варіант хоч і зніме напругу на певний час, але не влаштує жодну з конфліктуючих сторін всередині "республіки". І його варто розглядати як безперспективний або тимчасовий.

Другий варіант - Корнету дадуть можливість виїхати в "ДНР" або на Росію, замінивши його більш компромісною кандидатурою. Тоді Плотницький зможе святкувати перемогу. З числа відкритих ворогів Ігоря Венедиктовича залишиться лише голова "МГБ" Леонід Пасічник (останній з сепаратистів першої хвилі), і саме він скоріше за все стане мішенню номер один для Плотницького, щоб зосередити повноту влади в своїх руках.

Третій – відкрита ліквідація Корнета і відстріл його сподвижників. Такий варіант може мати місце, якщо Корнет готовий боротися "до останнього патрона", і події навколо будівлі "МВС ЛНР" говорять на підтвердження цієї версії. До того ж, Плотницькому не звикати "прибирати" ворогів у відкриту. Можна пригадати, як 1 січня 2015 року було усунуто керівника "СМКЛ "Бетмен" Олександра Бєднова, який мав відкритий конфлікт з Плотницьким і не захотів поступатися. Згідно заяві "прокуратури ЛНР", Бєднов чинив їм опір і був ліквідований. Можливо, така ж доля чекає і на Корнета.

Нарешті, четвертий варіант – Корнет за допомогою російських сил зможе зробити "переворот" і повалити Плотницького. На користь цієї версії - слова Семена Кабакаєва про те, що частина батальйонів і підрозділів підтримує Корнета і готові застосувати зброю, щоб протистояти людям Плотницького. Втім, такий радикальний варіант все ж менш реалістичний, ніж попередній, оскільки такими діями Кремль повністю себе дискредитує.

Більше про життя Донбасу читайте на Depo.Донбас