Алчевськ: Як окуповане місто на Луганщині виживає без тепла і води
Алчевськ - промислове місто на окупованій Луганщині, яке має величезні проблеми з теплопостачанням. У 2006 році під час техногенної катастрофи його рятувала уся Україна, тепер Росія кинула місто напризволяще
- Донбас
-
19 січня 2021 12:00

Пара з рота в холодних квартирах під дзвін кремлівських курантів: більшість жителів окупованого бойовиками "ЛНР" Алчевська зустрічали Новий 2021 рік в холодних оселях. Тому причиною стала масштабна аварія на теплотрасі, яка змусила зупинитися декілька міських котелень, залишивши без тепла понад 380 багатоповерхових будинків. Подібні аварії в Алчевьску цієї зими трапляються чи не кожного дня, житлово-комунальне господарство тут майже знищене, а люди виживають без тепла і води.
Холодомор-2: Як в "ЛНР" напередодні Нового року заморозили Алчевськ
Замерзає Алчевськ не вперше. Це промислове містечко прогриміло на всю країну в 2006 році. 22 січня того року термометри фіксували 35 градусів з позначкою мінус за вікном. Тоді через порив на тепломережі зупинилися дві великі котельні - "Заводська" та "Східна".
Без тепла в люті морози залишилася велика частина населення, а також всі школи, лікарні та соціальні об'єкти. У місті була оголошена надзвичайна ситуація державного рівня, рятувала місто уся Україна, діти з Алчевська ще довго оздоровлювалися у санаторіях в Карпатах. З того часу минуло 15 років: 22 січня алчевці згадують й досі як дату чорну. Однак місцева влада – колишні "регіонали", обіцяну реформу ЖКГ в Алчевську так і не провели. У підсумку, враховуючи 80% ступінь зносу місцевих комунікацій, нові аварії і катастрофи були неминучі. І ось - дочекалися.
Перед самим Новим роком, 27 грудня 2020 року в окупованому Алчевську через декілька поривів на теплотрасах в районі вулиць Ленінградської та Горького з ладу вийшла котельня "Заводська", а слідом за нею котельні "Спорткомплекс", "Горького 68а" та "Брестська 13 ". В результаті 386 багатоквартирних будинків, а також дитячі садки і лікарні знову залишилися без опалення. Постраждала так звана "стара" частина міста.
В квартирах було +9. Люди вмикали електрообігрівачі, куталися в купу ковдр, спали в светрах і шапках. Тепер алчевці очікують на великі рахунки за електроенергію і за тепло, якого не було, бо перерахунок ніхто не робитиме.
Алчевськ без тепла: Хто винен у техногенній аварії
Українська влада допомогти окупованому місту була не в силах, і Росія до "братньої республіки" на допомогу не поспішала. натомість місцеві ЗМІ не раз згадали про 40 теплових гармат, які росіяни подарували Алчевську 15 років тому. Пропагандисти очікувано звинуватили в "свіжій" аварії Україну. Мовляв, за 23 роки незалежності не спромоглися поміняти труби.
Насправді на сьогодні при владі в Алчевську знаходяться майже ті ж особи, що і до початку військових дій, а саме колишні члени "Партії регіонів". Зараз вони члени руху "Мир Луганщині".
У 2006-му році техногенна катастрофа в Алчевську коштувала тодішньому меру Миколі Кириченку посади. Його звинуватили в безгосподарності. А сьогоднішня "голові адміністрації" міста Наталія Пяткова за свою посаду спокійна. Хоча винною в аварії, що сталася на теплотрасі під завісу 2020 року, називають також її.
"Кажуть, що Пяткова влітку 2020 року розпорядилася закупити вживані труби замість нових. Ось ці махінації і призвели до численних поривів на теплотрасах. Ніби як "прокуратура" цікавилася цим випадком, але ви ж знаєте ... Рука руку миє. Вона ж мер, "хто ж її посадить?", – проінформувало джерело в окупованому Алчевську.
Станом на 19 січня, в Алчевську продовжують відбуватися численні пориви, проте без тепла залишаються всього кілька багатоповерхівок, повідомляє місцеве "МНС". Але убезпечити себе мешканці ніяк не можуть, установка індивідуального опалення в Алчевську офіційно заборонена. Якщо встановлювати, то на свій страх і ризик, причому за хабар: ціна за таку послугу стартує від 100 тис. російських рублів (близько 38 500 гривень). Для більшості населення така сума є космічною.
Водопостачання в Алчевську: Топили сніг та набирали воду зі ставків
Проблеми з водопостачанням в Алчевську були і до війни. Однак з настанням окупації ситуація значно погіршилася: через регулярні пориви, а також знеструмлення насосних станцій в 2014-2015 роках воду тут отримували через день. Щастило не всім: деякі райони міста були зневоднені тижнями. Люди рятувалися, як могли: стояли годинами в чергах до криниць, топили сніг і набирали брудну воду з місцевих ставів.
Сьогодні вода в кранах алчевців з'являється знову через день: такого поліпшення вдалося домогтися після втручання місцевої "прокуратури". Для стабільного водопостачання Алчевську необхідно десь 25-28 тисяч м2 води на добу, а за фактом місцева "Луганськвода" поставляє вдвічі менше.
Ватажок "ЛНР" Леонід Пасічник не перший рік обіцяє стабілізувати водопостачання за допомогою будівництва Родаківского водозабору і розконсервації старих свердловин, проте й досі вода з крану – це свято. До того ж питною її
назвати дуже складно, тому більшість містян купляють воду на розлив за ціною близько 2 російських рублів за 1 літр (близько 75 українських копійок).
Для тих, хто не має бажання або можливості купувати воду, є природні джерела, так звані кринички. Їх в місті близько п'яти: в районі СШ №11, МУПК, а також на селищах Лиман, АЗБК та Жиловка. Офіційно санстанція забороняє вживати таку воду, як невідповідну санітарним нормам, проте люди цю заборону регулярно порушують, бо вода з крану значно гірша.
До речі, тарифи на водопостачання і водовідведення в "ЛНР" знову підвищилися і тепер становлять 45 рублів за кубометр, що в кілька разів більше, ніж мешканці платили на початку війни. Централізоване опалення також недешеве для місцевих: близько 17 російських рублів за м3, шо за трикімнтану квартиру може становити більш 1000 рублів за місяць.
Зношена та морально застаріла інфраструктура, тотальний дефіцит коштів і загальна безгосподарність: навряд чи ситуація з опаленням і водопостачанням в окупованому Алчевську та в "ЛНР" в цілому найближчим часом зазнає позитивних змін.
Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас
Всі новини на одному каналі в Google News
- 16:34 У Донецькій області ЗСУ захопили у полон китайців, які воювали у складі армії рф Відео
- 11:11Вночі під атакою росіян опинилося Добропілля на Донеччині
- 09:29 У Генштабі ЗСУ розповіли, що відбувається на фронті
- 13:16Віталій Кличко з’їздив на передову та передав бійцям оснащення від столичної громади – 3600 дронів, РЕБи, автівки Відео
- 12:58Внаслідок збройної агресії рф в Україні загинули 616 дітей: Де найбільше
- 09:18 Впродовж минулої доби зафіксовано 145 бойових зіткнень
- 23:30Через війну постраджали майже 1,5 тисячі пам’яток культурної спадщини та понад 2 200 об’єктів культурної інфраструктури
- 22:55 На фронті відбулося 11 штурмів за добу, - Генштаб
- 09:43Повітряні сили вночі 3 квітня збили 28 із 39 російських безпілотників
- 22:22 Окупанти за добу майже дві сотні разів намагалися прорвати лінію фронту, - Генштаб
- 19:43Замість Донеччини - Миколаївщина: Солдати будували будинок командиру і отримували за це "бойові" ФОТО
- 09:34 Повітряні сили збили 41 із 74 ворожих дронів: Наслідки атаки фіксують у трьох областях
- 22:45 Ситуація на фронті: Від початку цієї доби відбулося 141 бойове зіткнення
- 20:10На Донеччині група ділків захопила копальню і добула вугілля на понад 5 млрд грн
- 10:15 В Україні запускають електронний кабінет ВЛК
- 11:04Ворожі дрони пошкодили пожежну частину у Покровському районі Донеччини ФОТО
- 09:31Росармія з шести напрямків запустила цієї ночі 111 дронів та одну ракету по Україні
- 08:40 Минулої доби на фронті відбулося 223 бойові зіткнення
- 13:30Як отримати статус УБД: Ключові зміни